Změna způsobu užívání - souhlas ostatních vlastníků byt,jednotek

Vložil Neznámý (bez ověření), 1. Březen 2012 - 1:58 ::

Vlastník suterénního nebytového prostoru chce požádat o změnu způsobu užívání na byt. Tento prostor byl před lety vyjmut z bytového fondu z důvodů hygienických – pronikání vlhkosti. Lze takovou změnu odmítnout? Karel 47

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neznámý (bez ověření), 1. Březen 2012 - 11:37

    Upřesnění dotazu – změna způsobu užívání Původně domovnický byt byl prohlášen z dříve uvedených důvodů za nebytový prostor. Opětovná rekolaudace je zcela určitě podmíněna opatřeními, které mohou finačně zásadně ovlivnit ostatní vlastníky byt. jednotek. Stavební úpravy k odstranění pronikání vlhkosti budou doprovázeny nemalými finančními náklady. Rozhodnutí SÚ bývá snadno ovlivnitelné. Protože existuje jakýsi posudek, že je vše, co se týče vlhkosti v pořádku, rekolaudace je nasnadě. Po rekolaudaci a opětovnému výskytu či zhoršení průniku vlhkosti, která v minulosti byla tlumena různými vnitřními zásahy, je povinnost SVJ k vlastníkovi takového prostoru resp.bytové jednotky jaká. Nevznikne zde možnost povinnosti zajistit např. náhradní bydlení? Připomínka – prostor byl zakoupen jako nebytový se zřejmým vjádřením stavebně technického stavu.

    Vložil jardaparda, 1. Březen 2012 - 7:12

    Přečtěte si různé názory zde: Změna nebytových prostor na bytovou jednotku – co je potřeba, případně vyhledejte další spoustu threadů o tomtéž.

    Vložil lake, 1. Březen 2012 - 5:16

    Ptáte se za koho? Jste snad pracovníkem stavebního úřadu? SÚ může změnu odmítnout z důvodů požárních, hygienických (např. vlhkost) nebo stavebně-technických.

    Vlastníci jednotek v domě do toho nemají celkem co mluvit. Nejsou spoluvlastníky cizího nebytového prostoru a nebudou ani účastníky stavebního řízení, jestliže bude zahájeno. Nebudou tedy změnu ani schvalovat, ani odmítat. Jejich práva ve stavebním řízení bude hájit SVJ.

    Jiná situace by nastala, pokud by šlo o úpravu měnící vzhled domu, nebo o změnu podlahové plochy jednotky, nebo o zásah do společné části domu, nebo o změnu vnitřního uspořádání domu. Pouhá změna způsobu užívání stavby nebývá ovšem spojena s takovými zásahy.

    lake

    Vložil Neznámý (bez ověření), 1. Březen 2012 - 11:52

    Vážený pane, máte dojem, že pracovníci SÚ získávají zkušenosti a informace pro svá rozhodnutí na tomto portálu? K47

    Vložil plk. Bc. Kouřil Alois (bez ověření), 1. Březen 2012 - 16:26

    „Jejich práva ve stavebním řízení bude hájit SVJ.“

    Kde je uvedeno, že vlastníka zastupuje ve stavebním řízení SVJ?

    Vložil lake, 1. Březen 2012 - 16:48

    Pane Kouřile, to není uvedeno nikde. To jste si Vy sám vymyslel.
    lake

    Vložil plk. Bc. Kouřil Alois (bez ověření), 1. Březen 2012 - 17:09

    Napsal jste, že SVJ bude ve stavebním řízení hájit práva vlastníka.

    Odkud to plyne?

    plk. Bc. Kouřil Alois

    Vložil lake, 14. Duben 2012 - 5:58

    Pane plukovníku,
    Určitě není pravdou, že "vlastníka zastupuje ve stavebním řízení SVJ". Obecně platí, že k zastupování kohokoliv není SVJ oprávněno bez jeho výslovného souhlasu. SVJ by ovšem nemohlo zastupovat vlastníka jednotky ve stavebním řízení ani s jeho výslovným souhlasem: VJ není účastníkem stavebního řízení a proto se ani nemůže nechat v tomto řízení zastupovat.

    Že vlastníci jednotek (s výjimkou samotného stavebníka) nebudou účastníky stavebního řízení plyne ze znění § 109 odst. 1 písm. (g) platného zákona č. 183/2006 Sb. Stavební zákon.

    Společenství bude účastníkem stavebního řízení ze zákona. Bude tedy jedinou osobou, která bude mít fakticky možnost hájit zájmy svých členů a vznášet ve stavebním řízení případně námitky.

    lake

    Vložil Kolina (bez ověření), 1. Březen 2012 - 11:11

    Dobrý den.Na základě náhodného přečtení uvedeného článku od p.Laka,mám problém chápání stanoviska – SVJ, oproti vlastníkům bytů.Upřesním.Jaká je zde právní dikce ve smyslu řízení činnosti SVJ tak,jak to ukládá dosud platný zákon č.72/94 Sb. spolu s následnými dodatky?V zásadě Vy uvádíte, že v rámci zájmů obyvatel tito nemohou vůči SÚ zasahovat a to na základě odkazu na samotné SVJ.Tedy zase,je zde ustanovený výbor s předsedou,který vystupuje vně SVJ.Zda-li tuto skutečnost máte na mysli,prosím.O­byvatele (vlastníky) zastoupí předseda spolu s členy výboru.Je-li toto dle Vašeho výkladu pravda,mám za to,že svůj názor ženete do extrému. Prosím,nezlobte se na mou veřejnou otevřenost.Když bych měl Váš e-mail,napsal bych to na vysvětlenou konkrétně osobně. S pozdravem Kalina

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".