započitetelná plocha bytu pro výpočet otopu

Vložil prochazkova, 15. Červen 2012 - 10:22 ::

Dobrý den, bydlíme v nové nástavbě na starém panelovém domě a náklady za otop se nám rozpočítává podle podlahové ploch. Náš byt je mezonetový, atypický, s uvedenou velikostí ve smlouvě 70m. V katastru nemovitostí je uvedena podlahová plocha 65,6 m, což předpokládám je plocha, která by měla být použita pro výpočet nákladů pro otop. Je to tak, nebo se mýlím? Nebo jak zjistím skutečnou započitatelnou plochu bytu? Můžu žádat o změnu výpočtu? Každý rok řešíme reklamaci právě vyúčtování tepla. Letos nám přišel opět nedoplatek 31 tisíc Kč, s tím, že částka 15 tis. Kč je ještě za minulý rok, kdy bylo vyúčtování prý uděláno špatně. Uvedená částka však není nijak položena daty. Máme právo na detailní nové vyúčtování i za minulý rok? Mají vůbec právo po nás zpětně tyto peníze vyžadovat? (Náklady na otop našeho bytu se pohybuje kolem 20 tis. Kč/rok) Moc děkuji za názor. PP

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PetrSn. (bez ověření), 15. Červen 2012 - 12:16

    Pro výpočet započitatelné plochy a vůbec schopnost přepočítání účtovaného tepla je nutné nastudovat vyhlášku 372 + znát spotřeby celého domu(nejbližšího fakturačního měřidla) a samozřejmě koeficienty ostatních bytů. Pak dále nastudovat jak u vás měříte a rozpočítáváte teplo. Konkrétní odpoveď je, že to co máte napsané v katastru tj. 65,6m2 podlahove plochy nebude velmi pravděpodobně u mezonetu započitatelná plocha, ta bude nižší např. o zkosené hrany(objem zkosení) o nižší strop v horní jednotce oproti převládající výšce, o nějaký ten koeficientiček za místnosti kde není otopné těleso atd. vše viz vyhláška 372/2001.

    Vložil prochazkova, 15. Červen 2012 - 12:54

    Děkuji za odpovědˇ, vyhlášku 372 jsem četla, nicméně nejsem o moc moudřejší. V kupní smlouvě máme uvedenou velikost 70 m (zadnou komoru ani balkon nemame), ale v katastru je 65,6 m. Je možné, že tam toto číslo zadal prodejce (stavitel) jako vypočítanou započitatelnou plochu? Jinak opravdu nevím, co to číslo znamená. Prostě jaká hodnota je pro výpočet směrodatná…ta v kupní smlouvě nebo ta v katastru nemovitostí? S výpočtem té plochy bytu bude asi velký problém, neboť zkosených hran je tam velké množství a naopak v chodbě nad schody je zase vysoký strop (také zkosený) přes obě patra. Normálním výpočtem bez pomoci nějakého programu se asi přesný objem nedá vypočítat. Jinak spotřebu domu znám, ale spotřeba je právě u všech přepočítávána pouze podle podlahové plochy, u nás je použito zmíněných 70 m. žádné koeficienty nejsou nikde používány. Jednoduše, celková částka se rozpočítá na m2 a pak se vynásobí metry plochy. Žádné měřáky nemáme. Jsme společenství vlastníků teprve 4 roky a bohužel to vypadá, že se vše dělá velice amatérsky a s každoročními problémy…Moc díky za rady. PP

    Vložil lake, 15. Červen 2012 - 13:25

    Paní Procházková,
    zapomeňte na to co je uvedeno ve smlouvě a v katastru. Ptáte se na náklady na teplo, takže si přečtěte vyhlášku č. 372/2001 Sb., jak Vám už poradili dva diskutující. Určení započitatelné podlahové plochy ke stanovení nákladů na vytápění je popsáno v příloze vyhlášky.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".