začínající SVJ

Vložil jarmila krenová, 14. Srpen 2019 - 18:49 ::

Dobrý den –

chtěla bych se zeptat, jak to chodí, když začíná SVJ (v případě novostaveb)? Máte někdo osobní zkušenost, prosím? Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil MartinII, 15. Srpen 2019 - 14:48

    Proboha, takové dotazy jsou nejlepší. Nikdy jsem se předtím a předem nezajímala, nic nevím, poraďte, čekám na vyčerpávající odpověď, děkuji.

    Přečtete si NOZ aspoň od § 1158 ( pozn.: § 1221 – Nevyplývá-li z ustanovení o společenství vlastníků něco jiného, použijí se přiměřeně ustanovení o spolku. Nepoužijí se však ustanovení o shromáždění delegátů § 256, dílčích členských schůzích § 255 ani o náhradní členské schůzi § 257), zákon 67/2013, zákon 366/2013 a jejich novelizace.

    Zajímejte se o zde (a na netu) o téma stanovy (vč. toho jak se zápisy schůzí – zda je dostane každý nebo jen na nástěnce, do kdy vyhotovit), Prohlášení vlastníka, založení a vznik SVJ (obstarat IČO, sehnat správní firmu a hlavně účetní) a zodpovědně zvolit statutáry. Účet nesmí patřit soukromé osobě (panu „přecedovi“) a podpisové právo musí mít více než jen jeden člověk. Rozmyslete si, zda budete mít výbor (3 členové s předsedou výboru) nebo jen profesionálního předsedu (předseda společenství).

    Účetnictví buď výsledkové nebo rozvahové, viz zdejší diskuse nebo web ing. Klainové.

    Příspěvky správy domu (nesprávně fond oprav) do stanov jako záloha nebo konečný příspěvek, viz

    www.portalsvj.cz/…spevek-v-noz

    Do smlouvy s účetní, zda obdržíte na konci roku srozumitelné vyúčtování nebo jen 12 x údaj o zaplacených příspěvcích správy domu

    Do stanov si dejte záležitost plných mocí (ano nebo ne).

    Do bytů si dejte (pokud ještě nemáte) podružné bytové vodoměry.

    Okna by měla být (to znamená v prohlášení) společná, nikoli „bytová“.

    Atd, atd.

    Vložil jarmila krenová, 16. Srpen 2019 - 12:35

    Vážený pane Martine II.-

    děkuji za odpovědi a omlouvám se za svůj dotaz, myslela jsem, že je to portál, kde si lidé sdílejí zkušenosti a rady a já se ptala právě na cituji „osobní zkušenost“. To, jak můžete tvrdit, zda jsem se předem a předtím nezajímala, je obdivuhodné, neuvěřitelné, WOW! Odpovědi, ve kterých Vám někdo za Váš dotaz vynadá, jsou úúúplně nejlepší a tak to má asi být ;-)! Pardon ještě jednou, jsem strašně hloupá navzdory všemu… Děkuji a dejte, PROSÍM, panu Martinovi „+“ ,vážení čtenáři (tak jako já). Děkuji všem

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 15. Srpen 2019 - 15:45

    Pane MartineII, je dobře, že paní dostala nějaké rady pro začátek, ale je-li něco špatně a týká se to účetnictví, musím se ozvat.

    Účetnictví buď výsledkové nebo rozvahové je naprosto špatně.

    Takto se dalo uvažovat do konce roku 2013, kdy se přesně nevědělo, které náklady patří SVJ, a které vlastníkům.

    Teď je to jakž takž upraveno NV č. 366/2013 Sb., takže náklady SVJ patří do 5. účtové třídy a výnosy do 6. účtové třídy.

    Pro nevěřící jsem tu někde kolem roku 2014 psala, že to mám od odboru 28 MF písemně. MF potvrzuje, že se o nákladech a výnosech SVJ musí účtovat v souladu s vyhláškou č. 504/2002 Sb. Nikdo nemá výjimku, ani SVJ.

    Napíšete-li mi na klaiex@seznam­.cz, že byste ty odpovědi chtěl vidět a podepíšete-li se pod svoji žádost celým jménem, pošlu Vám skeny mailů od MF z května a června 2014.

    Rozvahové účtování nákladů a výnosů je možné v SVJ pouze v případě, že jde o náklady a výnosy týkající se vlastníků jednotek a ty upravuje rovněž NV č. 366/2013 Sb.

    Vůbec by mne nenapadlo, že se tu ještě někdy objeví, že je dovoleno v SVJ vést jen rozvahové účetnictví a výsledkové vypustit.

    Vložil Vlastník bytu (bez ověření), 17. Srpen 2019 - 20:06

    Proč by mělo vlastníka bytu zajímat, zda SVJ vede účetníctví výsledkové nebo rozvahové? Vlastník bytu účetnictví typicky neorozumí.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 18. Srpen 2019 - 6:17

    Ano, většina vlastníků účetnictví nerozumí. Ale byt (případně nebytový prostor) je vlastníkův majetek. A každý se o svůj majetek musí starat sám. Když má vlastník auto, tak také většinou nebude rozumět motoru nebo elektronice. A pokud chce mít auto v pořádku, tak mu musí věnovat přiměřenou péči (např. jezdit do servisu, reagovat pokud se mu rozsvítí varovná kontrolka atd.). I vlastněnému bytu je třeba věnovat přiměřenou péči. A určité signály z účetnictví jsou takovou varovnou kontrolkou, že je něco v nepořádku.

    Vložil AsiTak, 17. Srpen 2019 - 11:50

    Prosím vymazat!

    Vložil jarmila krenová, 16. Srpen 2019 - 12:20

    …každá dobře myšlená rada potěší :-)

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".