vznik SVJ z bytového družstva

Vložil m.scale, 24. Květen 2014 - 10:27 ::

Dobrý den.Můj dotaz zní: v nejbližší době budeme odkupovat obecní byty od města. Město rozhodlo,že nám byty prodá jako družstvu. Musíme tedy založit družstvo a pak proběhne odkup bytů.Podotýkám,že se jedná o jeden vchod panelového domu ,kde je 12 bytových jednotek + 2 garáže + sklepy a společné prostory. Už ted víme,že 7 bytových jednotek bude usilovat o převod do osobního vlastnictví.Pokud jsem správně zjistil,tak o převodu bytů do osob. vlastnictví se bude muset v našem družstvu hlasovat. Kolik je potřeba hlasů,aby se převod mohl uskutečnit ?…nadpoloviční většina ?…dvoutřetinová většina ?…,nebo musí hlasovat pro převod všichni ? Děkuji za odpovědi

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ella (bez ověření), 26. Květen 2014 - 13:24

    Obávám se, abyste v budoucnu nenarazili na to, že v jednom vchodu vám SVJ zkrátka nevznikne. „Vchod“ není samostatná budova, je to jen část budovy, aby bylo možné i „vchod“ považovat za budovu ve smyslu právním, musela by být lidově řečeno „technicky nezávislá“ na zbývajících vchodech, což se řeší kolaudačním rozhodnutím.

    Vložil P.V., 24. Květen 2014 - 11:01

    Případný převod pouze části jednotek do vlastnictví považuji za jeden z nejvíce nerozumných nápadů nepoučených občanů. Doporučuji převést všechno najednou nebo nic.

    P.V.

    Vložil lake, 24. Květen 2014 - 10:47

    Otázku pokládám za nesmyslnou. A nejen proto, že SVJ nikdy nevznikne z bytového družstva.

    Už při přijímání stanov družstva je třeba do nich vložit napevno, že se budova rozdělí na jednotky (pokud dosud není rozdělená) a že se jednotky budou prodávat dosavadním nájemcům.

    Už při samém zakládání družstva je přece třeba stanovit družstevní podíly tak, aby odpovídaly budoucím spoluvlastnickým podílům na společných částech domu. Z čeho se domníváte, že družstvo bude kupovat budovu? Přece ze složených členských vkladů.

    Tyto věci se neřeší dodatečně, po založení a vzniku družstva. Takový postup by byl velmi naivní a vedl by pouze k hádkám a rozmíškám v domě. Musíte předem přesně vědět co chcete.

    lake

    Vložil m.scale, 24. Květen 2014 - 11:16

    Nyní zase nerozumím já vám.Všude se dočítám,pokud si členové BD se souhlasem většiny členů začnou prodávat byty do os.vl.na kat.nem.zaregis­trují první tři byty, a další až po vzniku SVJ.Může nám město prodat 12 bytů jinak než do BD?Prý existuje možnost prodat byty do podílového spoluvlastnic­tví.Z toho si začneme převádět byty na kat.nem.ale tím pádem musí opět vzniknout SVJ.Jaká je nejlevnější varianta koupě nájemních bytů od města.Podmínka města je,že si koupíme celý barák i s pozemkem.4 ro­diny chtějí založit BD a 8 rodin chce koupit byt do podílového spoluvlastnictví.Je vůbec možná dohoda?Proto jsem se na začátku ptal,kolik hlasů je potřeba aby někdo zvítězil?Je nutno zakládat BD?Děkuji za odp.

    Vložil lake, 24. Květen 2014 - 12:48

    Nevím, proč mi nerozumíte. Napsal jsem to celkem jasně. SVJ nevzniká z BD.

    Abychom se dostali dál: existuje vůbec dům s jednotkami, které by bylo možné samostatně rozprodávat? Jsou v katastru vloženy byty či garáže jako samostatné předměty vlastnictví? Pokud ne, uvažujete o nemožném řešení.

    Město zpravidla prodává budovu jako celek. Nesetkal jsem se ještě s případem, kdy by město pracně dělilo dům na jednotky, vkládalo prohlášení vlastníka do katastru – a pak by vše hromadně prodalo jednomu subjektu.

    V první řadě si zjistěte, jaká pravidla schválili zastupitelé pro privatizaci budovy. Zejména jaké jsou stanoveny podmínky na osobu kupce.

    Současná legislativa nevyžaduje žádné hlasování členské schůze o prodeji družstevních bytů. Vaše informace tedy není pravdivá.

    lake

    Vložil m.scale, 24. Květen 2014 - 12:58

    Zdravím.Město se rozhodlo,že prodá dva vchody paneláku.Odhadní cena obou vchdů je 13 milionů.Za tyto peníze to nemohli prodat,tak dům rozdělili na dvě samostatné nemovitosti.E­xistuje prý povolená finanční podpora Evr.Unií která je 200000 eur na jeden vchod.Cena pro nás 12 nájemníků je 1078000 kč.Zas­tupitelstvo odhlasovalo,že nám to prodají jako bytovému dr.Protože většina chce mít byt v os.vl,hledáme cesty jak se zakládání byt.dr.vyhnout.Nyní máme rozjednané,že by nám to město prodalo do podílového spoluvlastnictví. Je to pro ně složitější,protože musí být smlouva s každým z nás,ale možná,že to vyjde.Nyní se objevili lidičky,kteří to chtějí koupit jako byt.dr.Jak je počet hlasů v domě rozhodující,aby se dotáhlo do nějakého konce.Jinak děkuji za vaší trpělivost.Nyní vidím,že jsem se měl lépe učit.Je jasné,že bez právníků to nedáme dohromady.Přeji jen samé krásné dny.Hrubý

    Vložil lake, 24. Květen 2014 - 14:04

    Pokud budete stále váhat a hledat neprůchodná a nereálná řešení, dopadne to takto: několik lidí v domě si založí bytové družstvo, to si sjedná v bance úvěr a budovu koupí od města. Kdo se nepřidá, zůstane tím, kým dosud: nájemcem v cizím bytě.

    lake

    Vložil m.scale, 24. Květen 2014 - 17:09

    Znamená to tedy,že neexistuje cesta jak z BD založit SVJ ?

    Vložil lake, 25. Květen 2014 - 5:40

    Položil jsem Vám dvě otázky: http://www.portalsvj.cz/…eho-druzstva#…. Dosud jste neodpověděl.

    lake

    Vložil m.scale, 25. Květen 2014 - 7:48

    Vím toto: město nám bude prodávat jeden vchod panelového domu jako celek obsahující 12 bytových jednotek.Prodá nám to jako družstvu,které budeme zakládat. Pro vysvětlení: celý dům má tři vchody.Z toho jeden vchod je družstevní už dlouhá léta /BD-Teplice/. Další dva vchody jsou města /obecní/.

    Vložil lake, 25. Květen 2014 - 12:46

    Pane m.scale, neodpověděl jste mi. Stále píšete o jakýchsi „bytových jednotkách“, které nejspíše vůbec neexistují. Město nemůže neexistující jednotky nikomu prodávat. Sestupte z říše fantazií na pevnou zem.

    Prodej celé budovy do spoluvlastnictví 12 osob je velmi nerozumná snaha. To je nejhorší varianta; mnohem horší jak ve srovnání s bytovým družstvem, tak ve srovnání s privatizačním družstvem, které má za úkol rozdělit budovu na dům s jednotkami a ty rozprodat.

    Pan Pavel i já jsme Vám jasně napsali: napřed se musíte vy mezi sebou dohodnout na budoucím osudu budovy. Já k tomu dodávám: pokud to rychle neuděláte, vznikne možná družstvo či s.r.o. zcela mimo Vaši kontrolu a koupí si budovu od města „za zády“ těch, kdo ztráceli čas fantazírováním o prodeji budovy do podílového vlastnictví. Budete pak nájemcem v cizím domě, jako dosud.

    Vaše otázka o založení SVJ je předčasná. SVJ může založit vlastník budovy velmi jednoduše prostě tím, že budovu rozdělí na jednotky a v prohlášení uvede také náležitosti stanov. Vlastníkem budovy bude družstvo. Rozdělení budovy na jednotky a založení SVJ může provést představenstvo BD i bez vědomí družstevníků, pokud to stanovy nevylučují.

    Proto zdůrazňuji znovu, že se musíte napřed nějak dohodnout, zda půjde o bytové družstvo, nebo o privatizační družstvo. To znamená: musíte na samém počátku mít jasno zda bude zcizení majetku družstva výslovně stanovami zakázáno, nebo bude cílem družstva rozdělit budovu na jednotky a rozprodat je.

    Do té doby je pro Vás otázka založení SVJ bezvýznamná.

    lake

    Vložil Pavel, 25. Květen 2014 - 8:45

    m.scale,

    nejdříve bych vyhodnotil otázku, proč vlastně něco chcete kupovat.

    1. chcete „pouze“ bydlet, platit nižší daň z nemovitých věcí a snadněji dům opravit či rekonstruovat? Potom jednoznačně vychází jako varianta bytové družstvo.
    2. chcete s byty podnikat (např. je pronajímat nepřizpůsobivým občanům za tučné nájemné od státu), chcete platit vyšší daň z nemovitých věcí, nemáte velký zájem na opravách a rekonstrukci domu? Potom jednoznačně vychází koupě do vlastnictví jednotlivců.

    Většina převodů bytového fondu od obcí je cestou prodeje domu bytovému družstvu. Následně se družstvo rozhodne pro variantu 1) či 2). Někdy se u varianty 2) dává do stanov za jakých podmínek se uskuteční převod z družstva do vlastnictví členů družstva. Nikoliv do osobního vlastnictví, to u nás již neexistuje.

    Že se tak děje Prohlášením vlastníka a zavkladováním Prohlášení do KN považuji pouze za technikálii, za zásadní považuji, abyste se dohodli, proč vlastně dům chcete kupovat.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil m.scale, 25. Květen 2014 - 14:11

    pane Pavle :my dům sami od sebe kupovat nechceme. Takto rozhodlo zastupitelstva města.Když už tato situace nastala,chceme sami pro sebe udělat to nejlepší. Samozřejmě,že chceme v bytech v klidu žít, máme v domě 4 lidi důchodového věku,kterým jde o to tady v klidu dožít stáří.Nevím o nikom z domu,že by chtěl s byty podnikat. Dá se říci,že jsme rozděleni na dvě skupiny: 8 rodin by chtělo získat byty do svého vlastnictví, argumentace těchto lidí je,že pokud musí zaplatit určitou sumu peněz,chtějí aby byty byli jejich. 4 rodiny chtějí založit družstvo a aby to tak zůstalo. Nevadí,že zaplatí peníze a byty jejich nebudou. PS: prosím kdo je pan Lake ?…je to člověk z právním vzděláním,nebo zde prezentuje pouze své názory ?

    Vložil Emill (bez ověření), 25. Květen 2014 - 17:30

    a necháte na jiných aby založili družstvo a připravili si stanovy dle svých zaměrů může se stát, že se budete velice divit. LAKE Vám to napsal jasně.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".