vyučtování služeb za r. 2009

Vložil stepan, 4. Květen 2010 - 12:21 ::

S vyúčtováním záloh za r. 2009 nesouhlasím, neboť postrádá řadu údajů dle vyhlášky č.372/2001 Sb., takže jednotlivé náklady si nemohu ověřit.

Dotaz: je zákonná lhůta do kdy musím podat výboru SVJ nesouhlas? Pokud převezmu přeplatek při výúčtování, bude to považováno za souhlas s vyúčtováním?

Děkuji za názor

stepan

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 4. Květen 2010 - 13:00

    O vyúčtování a jeho povinném obsahu jsem napsal podrobně ve vláknu Kontrola rozúčtování služeb. K Vašim dotazům:

    1. Podle vyhlášky 372/2001 Sb. se náklady vyúčtovávají nejméně jednou ročně, a to nejpozději do 4 kalendářních měsíců po uplynutí zúčtovacího období. V tomto termínu vlastník (nebo SVJ) zajistí, aby s konkrétním vyúčtováním byl písemně seznámen konečný spotřebitel.

    2. Ve vyúčtování vlastník (nebo SVJ) povinně uvádí lhůtu a způsob uplatnění reklamací proti vyúčtování konečným spotřebitelem; tato lhůta nesmí být kratší než 21 dnů.

    3. Převzetím přeplatku se k ničemu nezavazujete. Obecně platí, že věřitel je povinen od dlužníka převzít i částečné plnění. Správně by ovšem nemělo být vyplaceno nic, dokud neuplyne reklamační lhůta a dokud nejsou všechna vyúčtování opravena v souladu s uznanými reklamacemi.

    lake

    Vložil ALBENI, 4. Květen 2010 - 14:21

    Jsme společenství vlastníků bytových jednotek v domě od 34 bytech. Dodávku tepla a teplé užitkové vody(TUV)si zajisťujeme pomocí vlastní plynové kotelny,jejiž provoz zajišťujeme rovněž vlastnimi náklady. Správu bytového domu nám zajišťuje bytové družstvo, předchozí vlastník domu, od kterého jsem jako družstevníci byty odkoupili. Správce domu nám dodávku tepla a TUV vyučtovává ve smyslu vyhl. č. 372/2001 Sb. Domníváme se, že tento postup není správný, neboť dle našeho názoru 34 bytů v domě s vlastní kotelnou, je jako 34 samostatných domů, u kterých při zajištění tepla a TUV se sleduje pouze skutečná spotřeba plynu a vody, a nepropočítávají se náklady potřebné na dosažení určité hranice teploty jak u tepla, tak u TUV. Můžete mně někdo sdělit zda postup správce domu je správný a proč, když to nemá logiku, neboť u rodinného domu nepočítám v žádných GJ, ale sleduji pouze skutečnou spotřebu plynu a vody, neboť teplo a TUV od nikoho nekupuji ale vyrábím si jej sám, tak jako v případě našeho společenství vlastníků bytových jednotek. Jak eventuelně tento systém změnit.
    Předem děkuji.
    Albeni.

    Vložil lake, 4. Květen 2010 - 15:26

    Albeni,

    Podle § 2 písm. (b) vyhlášky 372/2001 Sb. vytápěním se rozumí ústřední vytápění pomocí otopné soustavy ovlivňující zúčtovací jednotku, kterou prochází, napojené na společný zdroj tepelné energie; vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů zásobovaných tepelnou energií z vlastních zdrojů tepelné energie, používajících různé druhy paliv nebo elektřinu, ani vytápění prostřednictvím uzavřených okruhů, do nichž dodává a měří tepelnou energii na základě smlouvy dodavatel přímo konečným spotřebitelům.

    Z toho si můžete sám dovodit, zda máte v domě "vytápění" a zda pro vás tedy vyhláška platí či ne. Váš příměr s rodinným domem je nepřípadný, protože je zde 34 oddělených domácností, nikoliv jedna jediná.

    O použitých způsobech rozúčtování tepla a teplé vody se nezmiňujete, nemohu tedy k tomu nic říci, ani k postupu Vašeho správce. Nepíšete ani co vlastně navrhujete nebo co chcete.

    lake

    Vložil Anonymous, 4. Květen 2010 - 14:54

    Na co přesně se ptáte?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".