Výměníková stanice.

Vložil Jiří N., 27. Leden 2009 - 14:24 ::

Dobrý den.
V našem společenství řešíme otázku možnosti připojit se na výměníkovou stanici (VS), kterou si bude pořizovat společenství v sousedním domě. Na této VS bychom měli mít spoluvlastnický podíl 50%. Ve fondu oprav našeho společenství momentálně není dostatek financí na zaplacení kupní ceny, instalace a zprovoznění 50ti procentního podílu na VS, tzn. že bychom museli zbývající část ceny „dovybrat“ od vlastníků bytových jednotek (BJ) v hotovosti .

Otázky zní takto:

  1. Je bezpodmínečně nutný k pořízení polovičního podílu vlastní společné VS stoprocentní souhlas všech vlastníků BJ, nebo bude stačit 75ti procentní souhlas vlastníků BJ dle podlahové plochy?
  2. Pokud bude postačovat 75ti procentní souhlas, je možné zákonnými prostředky vymáhat na vlastnících BJ doplatek v hotovosti na podíl VS, i když nesouhlasili s vybudováním společné VS a odmítají vlastnit spoluvlastnický podíl na VS?
  3. Je ze zákona možné těmto vlastníkům BJ bez jejich souhlasu zrušit dodávku tepla a TUV od původního dodavatele a přinutit je odebírat teplo a TUV z této VS, obzvláště pokud se změní kvalita užívání bytových jednotek, tzn. že v rámci šetření nepoteče TUV v nočních hodinách vůbec a celkově se teplota tepla a TUV sníží na zákonné minimum? Je možné je přinutit za teplo a TUV platit v případě, že s naším společenstvím dodavatel primárního tepla neuzavře smlouvu o dodávce, ale budeme mít pouze uzavřenou smlouvu mezi společenstvími o společném užívání VS?
  4. Je v tomto případě nutné učinit změnu prohlášení vlastníka budovy na katastru nemovitostí a není k případné změně zapotřebí stoprocentního souhlasu všech vlastníků BJ?
  5. Je v souladu se zákonem, aby si podíl na VS zaplatili pouze vlastníci BJ, kteří mají zájem spoluvlastnit podíl na společné VS a část prostředků na zaplacení použili z fondu oprav našeho společenství, nebo si v tomto případě musí hradit veškeré výdaje ze soukromých prostředků? Nestanou se v tomto případě dodavateli tepla a TUV?

    Toto je pouze zlomek dotazů k situaci vzniklé v našem společenství a pokud mi zodpovíte alespoň část tohoto zlomku, budu Vám velmi vděčen, obzvláště pokud k zodpovězeným dotazům přiložíte č.zákona, č. paragrafu a případně č. odstavce. Stanovy našeho společenství obdobnou situaci neřeší vůbec a v zákonech jsem se konkrétního řešení též nedohledal.

    Mnohokrát děkuji. S pozdravem Jiří N.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Puchta, 29. Leden 2009 - 15:34

    DD

    mne pripada ze se tu davaji dohromady veci, ktere k sobe nepatri. Zakoupenim podilu na VS v sousednim dome se stavate spoluvlastniky VS a na vasich podilech ve vasem dome se nic nemeni. Provozem VS jste zrejme spoludodavatelem tepla a tudiz v nakladech za provoz se objevi i slozka, kterou by platili ostatni vlastnici, kteri se na koupi podilu VS nepodili, a vam by mel byt vyplacen alikvotni podil. 100% souhlas potrebujete od vsech vlastniku, pokud se jedna o zalezitosti tykajici se zmeny ucelu stavby, coz v tomto pripade zrejme neni. Od dodavky tepla nemuzete nikoho odstrihnout. Jsou k tomu pravni i technicke duvody. Navic tim muzete poskodit i vlastniky v bytech sousedicich s „problematickymi vlastniky“, nebot tim vychlazujete jejich byty a oni maji vetsi spotrebu tepla. Bud se dohodnete, nebo mate moznost dat vec k soudu. Soud ale bude zkoumat i vase stavajici pravidla a smlouvy ve svetle platnych zakonu.

    S pozdravem, M.Puchta

    Vložil Jiří N., 30. Leden 2009 - 13:20

    Opět přeji dobrý den.
    Děkuji za odpověď, každá rada je pro nás přínosem.
    Otázkami stále zůstává, zda jako společenství můžeme investovat do zařízení umístěného v cizím domě, když dle stanov našeho společenství lze peníze z fondu oprav bez výjimek použít pouze na výdaje spojené se správou domu, opravy, rekonstrukce a modernizace domu, byť toto zařízení budeme užívat ku prospěchu všech vlastníků (tzn., že k žádnému odstřižení „problematických vlastníků by nedošlo, to ani není technicky v našem domě možné). Žádnou jinou možnost naše stanovy nepřipouští. Proto se naskýtá otázka, zda k investici není nutné mít 100%ní souhlas všech vlastníků bytových jednotek. Vlastníci, kteří s koupí podílu na VS nesouhlasí se dovolávají svých práv v tom smyslu, že nelze nikoho nutit ke koupi jakéhokoliv „zboží“, když o vlastnictví tohoto „zboží“ nemjí zájem. Problém je v nedostatku financí ve fondu oprav a z toho vyplývajícího případného doplatku v hotovosti, který by „musel“ zaplatit každý vlastník BJ a to dle velikosti spoluvlastnického podílu. A proto se ptáme: Lze tyto peníze zákonnou cestou vymáhat na výše zmíněných vlastnících BJ a přinutit je tímto spoluvlastnit zařízení, které nebude součástí našeho domu? Jak je to s dříve zmíněnou změnou prohlášení vlastníka budovy, pokud polovinu tohoto zařízení budeme vlastnit, ale nebude součástí naší budovy?
    Ještě jednou děkuji, že jste ochoten / ochotni s námi o této věci diskutovat. Jsme momentálně ve slepé uličce a hledáme cestu ven.
    Přeji příjemný den. Jiří N.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".