Výměna oken

Vložil Anonymous, 27. Březen 2010 - 21:27 ::

Dobrý den, jsem vlastníkem jednotky-půdní nástavby. V současné době se rěší výměna oken, jež jsou společnou součástí. Dle kupní smlouvy jsou však součástí jednotky kromě jiného vnitřní strany oken. Okna by měla být plastová. Součástí půdních bytů jsou okna střešní i klasická, v bytě jsou odhalené dřevěné trámy. Okna jsme v loňském roce brousili, natírali. Toto je popis situace a nyni dotazy.

 • Mohu odmítnout výměnu oken ? V žádném případě nesouhlasdím s plastovými a výměna není nutná.(okna v domě jsou 50 let, v půdních nástavbách 15 let )
 • V případě, že ano, musím od Svj dostat adekvátní řástku na výměnu oken, až se rozhodnu pro jejich vyměnu ?

Děkuji za odpověď Šárka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 27. Březen 2010 - 23:10

  Podle toho, co píšete, je tedy rozpor mezi prohlášením vlastníka a kupní smlouvou. Přednost má to, co je zapsáno a vloženo v katastru, to jest Prohlášení. Pokud jsou okna společná, jsou společná celá. Můžete (čistě teoreticky) požadovat slevu z kupní ceny a požadovat vrácení částky za "vnitřní stranu oken", která je zde nesprávně uvedena jako patřící k bytu a kterou jste ve skutečnosti nenabyl.

  O výměně společných oken rozhoduje SVJ, nikoliv Vy. Je samozřejmě možné a vhodné měnit okna podle skutečné potřeby, tedy pouze v některých bytech. Až nastane potřeba výměny ve Vašem bytu, bude to financováno opět ze společné zálohy. Částku na výměnu oken pravděpodobně nedostanete v hotovosti, výměny se provádějí hromadně a objednává je SVJ.

  lake

  Vložil Peslik (bez ověření), 28. Březen 2010 - 13:24

  Jak tedy mohu zabránit tomu, aby mi v půdním bytě s dřevěnými trámy byla dřevěná okna vyměněna za plastová ?

  Vložil to lake (bez ověření), 28. Březen 2010 - 9:14

  pane Lake, nefinacuje se to ze společné zálohy, poplatek na tuto správu domu není zálohou.

  Vložil Otherm (bez ověření), 28. Březen 2010 - 9:11

  Okna jsou tedy společná, náhrada není možná, pokud někdo vyměnil okna na vlstní náklady, která mu nepatří, má smůlu a nemá nárok na náhradu. Jediná možnost by byla vystavit fakturu SVJ za provedenou výměnu oken, což asi jako fyzická osoba neuděláte.

  Vložil lake, 28. Březen 2010 - 15:20

  Otherm napsal: "Okna jsou tedy společná, náhrada není možná, pokud někdo vyměnil okna na vlastní náklady, která mu nepatří, má smůlu a nemá nárok na náhradu. "

  Otherm nemá pravdu, ostatně svůj subjektivní názor nemá o co opřít. Je vhodné přečíst si např. Dlouhodobá záloha na opravy při koupi bytu.

  lake

  Vložil Peslik (bez ověření), 28. Březen 2010 - 21:54

  Jak tedy mohu zabránit tomu, aby mi v půdním bytě s dřevěnými trámy byla dřevěná okna vyměněna za plastová ?

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 28. Březen 2010 - 22:28

  No přece jednoduše, okna nedovolíte vyměnit za plastová a necháte si dřevěná. Oznamte to společenstvín na to nezapomeňte a do bytu měniče oken nevpusťte. Násilím Vám okna nemůžou vyměnit.

  Vložil lake, 29. Březen 2010 - 3:23

  Anonymouss napsal: "Násilím Vám okna nemůžou vyměnit." Uvedu k tomu podrobnosti:

  Podle § 13 odst. 4 ZoVB pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku, je vlastník jednotky povinen umožnit na předchozí vyzvání přístup do jednotky.

  Zákonodárce nepochybně myslí nejen přístup do jednotky, nýbrž i provádění potřebných prací na společných částech domu, přístupných zevnitř jednotky. Pokud je výměna oken NEZBYTNÁ, je možné, aby se statutární orgán obrátil na soud a ten přikáže vlastníkovi strpět výměnu oken a přítomnost řemeslníků v jednotce. Může teoreticky dojít i na to násilí (při nespolupráci vlastníka a vyžádané asistenci policie ČR při realizaci soudního rozhodnutí).

  Tazatelka ovšem píše, že okna výměnu nepotřebují - to je věc odborného posouzení. Není-li výměna oken nezbytná, pak skutečně nevzniká právo "silového" přístupu do jednotky a vlastník takto uchrání okna bytu před výměnou. Bez ohledu na to se bude podílet na nákladech výměny oken domu spolu s ostatními.

  Pro úplnost dodávám, že výklad pojmu "nezbytný" by musel v konkrétním případě podat soud. Nezbytnost výměny oken se nemusí odvíjet pouze od jejich stavu. Pokud např. podmínkou výměny je, aby všechna okna byla jednotného typu a barvy (podmínka památkářů, nebo odboru architektury příslušné obce), pak shody zřejmě nelze dosáhnout jinak, než výměnou všech oken bez ohledu na jejich technický stav.

  lake

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 29. Březen 2010 - 6:52

  Nemějte obavu, v bytě bydlíte vy, ne společenství. Máte právo nechtít hnusná odporná plastová okna a nechat si okna dřevěná. Nebojte se toho.

  Vložil njn (bez ověření), 29. Březen 2010 - 7:32

  nemúže si nechat dřevěná pokud nejsou jen jeho, osobně jsem také pro dřevěné ale společné rozhodnutí o plastvých je…

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 29. Březen 2010 - 8:43

  Šárko, nebojte se toho. Vnitřní okna jsou vaše, ne společenství. Oznamte společenství dopor. dopisem, že s výměnou nesouhlasíte, že vnitřní okna jsou vaše a necháváte si okna dřevěná. Oznamte jím, že nebudete tedy okna ani platit. A nemějte obavu z toho, že někteří přispívatelé na tomto portálu na vás sypou paragrafy a rovnou by vás odsoudili a zavřeli. Navíc původní okna v domě jsou dřevěna. Podle vašeho dotazu je váš dům klasický dům ne panelák a výměna dřevěných oken za plastová je jeho prznění. Držím vám palce.

  Vložil lake, 29. Březen 2010 - 9:44

  Pane Anonymouss,

  vydáváte Vaše přání za realitu a matete tazatelku. Okna (celá) jsou podle prohlášení vlastníka společnou částí domu. S tím nic nenaděláte. O společných částech domu rozhoduje výhradně shromáždění společenství, nikoliv jednotlivý vlastník jednotky.

  Samozřejmě, že Šárka je povinna podílet se finančně na všech nákladech týkajících se správy, údržby a oprav společných částí domu. Rovněž na výměně oken, i když společná okna v jejím bytě zůstanou nevyměněna.

  Přečtěte si alespoň ZoVB, než začnete radit nesmysly. Ono se lehce radí, když ignorujete legislativu a na Vaši nesprávnou radu doplatí někdo jiný. Já jsem Šárce již radu dal, a to právně podloženou a nic nezastírající, včetně toho, jakou obranu může zvolit.

  lake

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 29. Březen 2010 - 9:46

  Jak jste přišel na to prohlášení vlastníka. Vaše výklady vnucujete jiným.

  Vložil lake, 29. Březen 2010 - 10:00

  Přečtěte si úvodní příspěvek, pak se bavme.

  lake

  Vložil Peslik (bez ověření), 29. Březen 2010 - 13:27

  Pane Laku,

  omlouvám se, ještě jednou jsem prošla smlouvu a prohlášení vlastníka a jestli to dobře chápu, tak okna v jednotce jsou vlastníka jednotky, viz. přepisuji:„spo­lečnými částmi domu se rozumí…,stčecha, schody, schodiště,okna a dveře přímo přístupné ze společných částí,chodby,…“ a další " K vlastnictví jednotky dále patří nenosné příčky, vnitřní dveře a okna nacházející se uvnitř jednotky, jakož i vnitřní strany vstupních dveří a vnějších oken apod." Jestli tomu rozumím dobře, to by měnilo celou situaci a já v přžípadě, že Svj rozhovne o výměně oken z fondu oprav, mohu tuto výměnu odmítznout ?

  Šárka

  Vložil lake, 29. Březen 2010 - 14:39

  Na to se dá říci pouze: Opět jedno zpackané prohlášení vlastníka!
  Nevím, co jsou "okna nacházející se uvnitř jednotky". Každé okno je napůl "uvnitř" a napůl "venku", protože okna jsou výplně otvorů, tedy součást pláště budovy.

  Analogicky bych to bral tak, že okna "přímo přístupná ze společných částí" jsou společná všem, a ta ostatní okna (přímo přístupná zevnitř jednotek?) tedy náleží celá vlastníkům jednotek. Poznámka o "vnitřních stranách vnějších oken" je nesmyslná: u oken společných nelze určit, ke které jednotce má "vnitřní strana vnějších oken" patřit, a u oken v jednotkách zase platí, že jsou podle Prohlášení celá součástí jednotky, tedy včetně "vnitřních stran vnějších oken". Připouštím, že to může být bráno i zcela jinak; vaše Prohlášení vlastníka je v této části vadné a snažit se je rozumně vysvětlit prostě nelze.

  Pak ovšem nechápu, proč vaše SVJ rozjíždí celou tu šarádu s výměnou oken, když si je má platit každý za své. Pokud je budete chtít mít jako společná, budete si to muset odhlasovat, a nechat vložit jako dodatek k Prohlášení do katastru.

  lake

  Vložil Pavel K. (bez ověření), 21. Prosinec 2011 - 16:25

  Pane Lakeu, dostal jsem se k Vasemu prispevku na muj dotaz (na ren zareaguji pozdeji). Touto odovedi zde jste me ale „dorazil“. Vas ani nenapadne vnitrni okno pristupne z bytu napr. do sachty (z koupelny/wc/kuchy­ne/chodby) a hned mluvite o dalsim zpackanem Prohlaseni vlastnika? Chjo…

  Resim rozpor s kupni smlouvou a Prohlasenim (co se spolecnych casti tyce). Uvedl jste, ze v tomto pripade ma prednost to , co je na katastru. Nema platit naopak to, co je casove novejsi? Mohu poprosit o zdroj k Vasemu prispevku? Je to pro mne klicove.

  Diky! P.K.

  Vložil lake, 21. Prosinec 2011 - 22:57

  Pane Pavle K., zde jsem nikdy na žádný Váš dotaz neodpovídal. Snad komentujete mou odpověď z března, určenou někomu jinému. V ní jsem se jednoznačně zmínil i o oknech „přímo přístupných zevnitř jednotek“, takže nerozumím Vaší poznámce o tom, že mne to údajně ani nenapadlo.

  Ohledně vlastnictví částí domu platí písemně vyjádřená vůle vlastníka. Ta je zachycena v Prohlášení vlastníka budovy, případně v následných rozhodnutích vlastníka budovy. Z tohoto stavu je nutno vycházet. Kupní smlouva (neboli smlouva o převodu vlastnictví jednotky podle § 6 ZoVB) nemůže být v rozporu se skutečným stavem.

  lake

  Vložil Pavel K. (bez ověření), 22. Prosinec 2011 - 0:34

  Pane Lakeu, ano, zde jste na muj dotaz neodpovidal, na jinem miste na tomto fotu jste jiz zareagoval, dekuji. Ano, nyni komentuji Vasi odpoved cca dva odstavce vyse uzivateli Paslik.

  Moje poznamka souvisela s Vami citovanou pasazi: [Na to se dá říci pouze: Opět jedno zpackané prohlášení vlastníka! Nevím, co jsou „okna nacházející se uvnitř jednotky“. Každé okno je napůl „uvnitř“ a napůl „venku“, protože okna jsou výplně otvorů, tedy součást pláště budovy.]

  A nyni konecne k samotnemu problemu, Vasemu druhemu odstavci, kteremu, priznam se, neprilis rozumim. Zminovany sesty paragraf ZoVB prostuduji.

  Vložil peslik (bez ověření), 30. Březen 2010 - 11:45

  Pane Laku, děkuji a prosím ještě 1 upřesňující dotaz. Pokud okna v BJ skutečně nejsou společná, nemůže si tudíž ani Svj odhlasovat jejich výměnu z fondu oprav. Rozumím tomu dobře? Výbor se ale chystá na shromáždění tento návrh přednést a nechat o výměně z fondu oprav hlasovat. Dopouští se už zde nějakých protiprávních kroků ? Z Vašeho příspěvku chápu, že nejdříve si musíme odhlasovat změnu na společná. To musí být odhlasováno 100% ? Čistě teoreticky, pokud by i bez tohoto chtěli hlasovat o výměně oken nyní, je to možné, když to odhlasují 100% vlastníků ?

  Vložil lake, 30. Březen 2010 - 17:24

  Pokud hodlají financovat soukromá okna ze záloh podle § 15 odst. 1 a 2, jde o porušení povinností při správě cizího majetku. Vy také přispíváte, ale zálohy jsou určeny na financování správy, údržby a oprav společných částí domu. Rozhodnutí shromáždění o oknech patřících k bytu by bylo neplatné. Výměnu nikomu nelze nařídit.

  Odhlasování změny oken na společná se týká majetku každého jednotlivého vlastníka. V podstatě se každý vzdá "svých" oken a odevzdá je do společných částí domu, takže už nebudou výlučně jeho. K takovému zásahu do vlastnictví je třeba souhlasu všech.

  Pokud si něco odhlasujete 100% hlasů, pak je jisté, že souhlasí všichni a nevznikne problém.

  lake

  Vložil Jana1, 29. Březen 2010 - 13:33

  No, já tomu rozumím trošku jinak. Kopíruji:„jakož i vnitřní strany vstupních dveří a vnějších oken apod.“ Mě vychází, že k BJ patří vnitřní strana vnějších oken. Jana1

  Vložil Petr, 29. Březen 2010 - 14:29

  Pokud nechcete vyměnit okna za plast, podívejet se do katastru cuzk.cz zda jste v památkové zóně. Památkáři by výměnu za plast asi nepovolili. Rozhodně je třeba je o to ale požádat. Pochybuji, že si někdo může měnit okna za plast a neptat se památkářů, pokud to není rodinný domek či panelák.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".