Vymáhání dodržování stanov na výboru

Vložil Ales1000, 5. Únor 2021 - 13:47 ::

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jak vymáhat stanovy po výboru, případně jaké máte zkušenosti? V mém případě:

 • neodpovídání na dotazy (a tím neumožnění přístupu k informacem v lhůtě) ohledně SVJ. Když už odpoví tak lživě nebo mlživě.
 • rozdávání společných prostor dle sympatií (dlouholetí kamarádi mají takto svěřeno i více místností), i když ve stanovách je jasně napsáno, že se o svěření místnosti má hlasovat.
 • dostatečná neinformovanost při korespondenčním hlasování (informace pouze v podobě udělá se to, bude probíhat rekonstrukce toho). Ve stanovách máme napsáno, že když se jedná o korespondenční hlasování, tak by měli být členové dostatečně informováni. Není napsaná ani firma, která by to měla dělat, takže si člověk nemůže zjistit jestli to je dobrá nebo špatná firma.
 • asi i další body, ale vzledem ke své neinformovanosti o nich nevím.

Bohužel o věci v domě se skoro nikdo nezajímá, i přes to, že výbor je dobře placen, propláceny jsou i tarify na mobil a platíme si ještě správcovskou firmu, takže měsíční platby do SVJ za byt jsou jako takový 1/4 nájem.

Na internetu jsem četl, že lidé většinou litují výbor, že to mají těžké a že za to nejsou placení, mají velkou zodpovědnost a lidi na ně stále útočí… Tak si říkám, že to asi není náš případ :-)

Děkuji za vaše rady.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil není to tak (bez ověření), 11. Únor 2021 - 7:10

  Pane Aleši máte problém. Pokud vedení neodpovídá na dotazy, tak nejspíš ví proč, něco zastírá. Dobrá rada je drahá. Můžete nastudovat stanovy, zákony, zjistit kde chybovali, najít dobrého advokáta a jít s nimi do soudního sporu. Otázka je, zda to stojí za ten čas a nervy. Pokud neudělali větší finanční škodu, tak se to nevyplatí. Soudní spor bych volila pokud by zasáhli do Vašeho vlastnictví. Bohužel většina vedení SVJ na toto spoléhá. Motivace být členem výboru je různá. Můžeme rozlišit 3 typy. Někteří jsou členy výboru z neznalosti, někteří z vypočítavosti. Pak jsou ti, kteří dobře ví, co to obnáší, mají potřebné znalosti, kteří to chtějí dělat dobře. Těch posledních není mnoho.

  Vložil Justitianus, 5. Únor 2021 - 17:06

  Pane Aleši, odpovídám na otázky, které jste nastolil.

  (1) SVJ nemá zákonnou povinnost odpovídat na dotazy. Má pouze zákonnou povinnost umožnit nahlížení do smluv uzavřených ve věcech správy, do účetních knih a do dokladů SVJ.

  (2) Nic nebrání aby shromáždění rozhodlo o užívání společných prostor. Jestliže vlastníci jednotek nemají potřebu rozhodnout, pak máte tři možnosti: buď se s tím smiřte, nebo navrhněte zařadit hlasování o společných prostorách na pořad následujícího shromáždění, nebo prodejte byt a odstěhujte se.

  • „Užívá-li spoluvlastník bez právního důvodu (bez rozhodnutí většiny spoluvlastníků nebo bez dohody spoluvlastníků anebo bez rozhodnutí soudu) společnou věc nad rámec svého spoluvlastnického podílu, je povinen vydat to, oč se takovým užíváním obohatil, ostatním spoluvlastníkům podle pravidel o vydání bezdůvodného obohacení. K tomu srov. též rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 4. 7. 2013, sp. zn. 22 Cdo 1645/2013.“
   Citováno z rozsudku Nejvyššího soudu 28 Cdo 5386/2016, http://kraken.slv.cz/28Cdo5386/2016

  (3) Nejste-li při „korespondenčním“ hlasování dostatečně informován, tak hlasujte proti. Pokud stejný názor jako Vy bude mít většina vlastníků jednotek, pak návrh nebude přijat. Vyřešeno.

  Justitianus

  Ano, místní blbečci zase minusují; nikdo z nich ovšem nedovede dát tazateli lepší radu nežli jsem dal já.

  Vložil Ales1000, 22. Únor 2021 - 16:59

  Dobrý den,

  děkuji vám za odpovědi, nečekal jsem, že mi tolik lidí odpoví v tak krátké době.

  Chtěl bych se zeptat, jestli nevíte jak postupovat, pokud budu chtít řešit porušování stanov a zákonů legislativně (například odpírání přístupu k informacím)?

  Nikde jsem to moc nenašel. myslím si, že soudní spor není to pravé, spíš bych čekal, že bude existovat nějaké oznámení. Případně je někde na to nějaký návod? Jsem v tomto začátečník, ale nechci věci nechat jen tak být.

  Děkuji.

  Vložil anonim (bez ověření), 23. Únor 2021 - 7:51

  Vážený Aleši1000.

  Máte naprostou pravdu a to podání trestního oznámení k Okresnímu státnímu zastupitelství, které dozoruje práci PČR.a to z důvodu" Porušení povinnosti při správě cizího majetku " a " Zkreslování o stava hospodaření a jmění".

  anonim

  Admine nemazat

  Vložil Vlastnice jednotky (bez ověření), 22. Únor 2021 - 19:43

  „soudní spor není to pravé“

  Není, ale pokud se nedomluvíte, jiná možnost není.

  Pouštějte se jenom do jasných sporů, informací zde je dost. Náklady dostanete zpět.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 22. Únor 2021 - 19:36

  Nevím jak to myslíte s tím „legislativně“, ale zdá se , že jde vám jde o nějakou „lampárnu“ , kde si lze jít stěžovat? Nic takového není. SVJ je soukromoprávní subjekt a své problémy by si mělo řešit primárně uvnitř.

  Vložil Ales1000, 22. Únor 2021 - 21:53

  Přesně tak, šlo mi o to, jestli existuje něco jako ČOI, že by člověk podal námět a ten by se prošetřil. Nějaký ochranný úřad zabývající se dodržováním NOZ (Nového Občanského zákoníku). Ale opravdu se v legislativě nevyznám, proto se zde ptám. Děkuji vám dvěma za odpovědi, moc jste mi pomohli.

  Vložil Úřad (bez ověření), 23. Únor 2021 - 6:06

  „jestli existuje něco jako ČOI, že by člověk podal námět a ten by se prošetřil“

  Těch úřadů typu ČOI existuje více. Částečně se řešilo na

  http://www.portalsvj.cz/…use/pokutace

  Nejprve zdarma pomohou, a když to nepomůže, pokutují. Nemusíte vynakládat své peníze jako když se obrátíte na soud.

  Vložil TN. (bez ověření), 23. Únor 2021 - 0:16

  Aleši, chodil jste do školy? Vy jste tam neměl občanskou výchovu, ZSV, výchovu k občanství, nebo něco na ten způsob?

  Tyhle dotazy snad už nemůžou být myšleny vážně.

  Občanský zákoník upravuje vztahy mezi občany (proto „občanský“), v širším slova smyslu mezi soukromými subjekty (tedy mezi firmami, mezi občany a firmami).

  Stát vymáhání občanského zákoníku garantuje soudním „dohledem“. Pokud tedy nějaká osoba (člověk nebo firma) porušuje vaše práva, a vy vyčerpáte všechny cesty mimosoudního řešení – a nechcete si to nechat líbit – opravdu jiný instrument, než podání žaloby, neexistuje.

  Nebo co si jako představujete? Že vláda svým nařízením č. 85632842/2021 Sb. zřídí uliční výbory, které budou předávat podněty ministerstvu lásky a to vyšle do vašeho domu vyšetřovací komisi?

  Vložil Dobrá rada (bez ověření), 5. Únor 2021 - 14:34

  Nech se zvolit a dělej to sám a zadarmo!

  Vložil Anynomous (bez ověření), 5. Únor 2021 - 16:13

  Když tě ošidí prodavačka, ty se ohradíš a ona řekne: tak si to pojďte dělat sám a zadarmo, budeš si myslet, že je zfetovaná? Já tedy ano a to samé si myslím o tvém (je vás víc) štěku! Nazdar.

  Vložil Lolly (bez ověření), 5. Únor 2021 - 14:50

  „Nech se zvolit“ (Vložil Dobrá rada (bez ověření), 5. Únor 2021 – 14:34)

  Pane Dobrá rado,

  prosím o upřesnění Vašeho doporučení „Nech se zvolit“, tj. jak přesně postupovat, aby to vedlo k cíli. Děkuji.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 5. Únor 2021 - 15:18

  přesvědčit ostatní vlastníky, že to budete dělat lépe, že jste schopnější a máte potřebné znalosti. potom navrhnout odvolání výboru a pak je to brnkačka :-)

  Vložil anonim (bez ověření), 6. Únor 2021 - 10:22

  Na vaši doporučení jak přesvědčit ostatní vlastníky je věc nemožná a to z důvodu, že většina vlastníků jsou ovce a ti ostatní prominenti, které od výboru společenství a správce nemovitostí pobírají výhody = (korupce)

  Jako příklad je možnost uvést, že v roce 2020 nedošlo k svolání shromáždění Per rollem z důvodů, že nemůže výbor společenství využít jmenovnané ovce.

  anonim

  Admine nemazat

  Vložil není to tak (bez ověření), 11. Únor 2021 - 6:53

  "Na vaši doporučení jak přesvědčit ostatní vlastníky je věc nemožná a to z důvodu, že většina vlastníků jsou ovce… " Naprostý souhlas, než přečíst stanovy, raději zvednu ruku, vždyť ji zvedají všichni a nebudu se lišit :-( Ovce je slabé, ale slušné slovo.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".