Výbor SVJ x Představenstvo družstva - stejné osoby?

Vložil Klára793, 30. Květen 2013 - 10:42 ::

Dobrý den,

již nějakou dobu tento portál pročítám a našla jsem zde mnoho odpovědí na nejasnosti ve fungování SVJ. Přesto marně hledám (nejen zde) odpověď na dotaz zcela konkrétní, naznačený v předmětu. Chtěla bych tímto poprosit místní odborníky, zda by mi mohli rovněž vypomoci. Předem velmi děkuji.

Jsme dům o 22 bytových jednotkách, v domě funguje zároveň SVJ a družstvo. Jako v mnoha domech, ani u nás nejsou vztahy nikterak růžové. Abych vše shrnula: V jednom týdnu odstoupil předseda výboru SVJ a jeden místopředseda, následně pak představenstvo družstva. Jsme tedy teď ve stavu „bezvládí“. Protože do funkcí se, jak je zvykem, nikdo nehrne, snažím se někde vyčíst, zda je možno, aby funkce v představenstvu družstva a ve výboru SVJ zastávaly tytéž osoby. Je to tedy prosím možné?

Položím ještě jeden dotaz, který není v tuto chvíli tak palčivý, ale také nejsem schopná najít na něj odpověď (přestože se skutečně poctivě snažím pročítat relevantní zákon 72/1994, nejsem ale právník). Družstvo stále existuje z důvodu, že v jeho majetku je zahrada. Chápeme dobře, že kdybychom chtěli družstvo zrušit, museli bychom formálně zahradu jako SVJ od družstva odkoupit? (To szř předjímá zaplatit pak daň z příjmu, což se nám, logicky, nechce.)

Předem děkuji všem, kdo mi budou ochotni poradit, a prosím také, zda byste při své odpovědi mohli odkazovat na relevantní paragrafy. Děkuji za Váš čas a ochotu.

Klára

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 30. Květen 2013 - 22:27

    § 249 Zákaz konkurence

    Členové představenstva a kontrolní komise družstva, prokuristé a ředitel nesmějí být podnikateli ani členy statutárních a dozorčích orgánů právnických osob s obdobným předmětem činnosti. Stanovy mohou upravit rozsah zákazu konkurence jinak.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Klára793, 31. Květen 2013 - 11:48

    Dobrý den, Pavle,

    děkuji za doplnění. Chápu-li dobře, jak jsem se dočetla, je SVJ „právnickou osobou zvláštního typu, která vzniká přímo ze zákona (viz. ustanovení § 18 občanského zákoníku)“, proto představenstvo družstva nemůže být stejného složení jako výbor SVJ. Možná triviální dotaz, ale jak jsem psala, jsem laik…

    Děkuji za případné potvrzení výkladu a hezký den přeji, Klára

    Vložil Pavel, 31. Květen 2013 - 11:57

    Kláro,

    chápete to dobře, tak je to podle práva.

    Jiná věc je praxe.

    Je skoro pravidlem, že členové představenstva dožívajícího družstva jsou zároveň členy výboru SVJ.

    Ale nikoho nenavádím, jen konstatuji.

    Pokud byste to chtěli mít i podle práva, tak můžete výjimku ze zákazu konkurence dát do stanov družstva nebo alespoň odsouhlasit členskou schůzí. Pro SVJ žádný takový zákaz neplatí (pokud to nemají ve stanovách).

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 31. Květen 2013 - 13:30

    Nesdílím názor pana Pavla. Ustanovení Obchodního zákoníku § 249 Zákaz konkurence nelze vykládat tak, že by byl obecně vyloučen souběh funkce ve statutárním orgánu družstva s funkcí ve statutárním orgánu SVJ.

    Není totiž automaticky splněna podmínka, že by družstvo a SVJ byly „osoby s obdobným předmětem činnosti“.

    • Družstvo zpravidla vlastní budovu či budovy a pronajímá byty v těchto budovách nájemcům. Družstvo je zapsáno jako podnikatel v Obchodním rejstříku.
    • SVJ nic nevlastní a pouze vykonává správu cizí nemovitosti pro její vlastníky. SVJ není zapsáno jako podnikatel v Obchodním rejstříku.

    Z uvedeného je zřejmé, že předmět činnosti družstva a SVJ je dosti odlišný. Bylo by nutno porovnat navzájem konkrétní družstvo a konkrétní SVJ, zda jejich předměty činnosti zapsané v obou rejstřících jsou v něčem shodné. Teprve pak by bylo možno učinit závěr, zda se uplatní omezení uvedené v § 249 ObchZ.

    V domě tazatelky nepochybně platí, že správu domu vykonává ze zákona SVJ – právnická osoba. Takže tuto činnost nemůže zároveň vykonávat družstvo. Předměty činností obou právnických osob tedy nejsou shodné a § 249 ObchZ se neuplatní.

    lake

    Vložil Klára793, 31. Květen 2013 - 13:54

    Dobrý den, Pavle,

    děkuji mockrát za potvrzení/upřes­nění. Obáváme se nyní, aby se ex-předseda výboru SVJ ostatním nemstil (teoreticky by mohl na někoho z představenstva družstva podat žalobu pro porušování zákona, pokud by tento člen byl zároveň členem výboru SVJ, ne?), raději bychom tedy vše dle zákona…

    Domnívala jsem se, že onu „konkurenci“ nelze stanovami upravit tak, aby byla „rušena“ ta zákonná. Jinými slovy: Platí přece, že ze zákona se nelze žádnou smlouvou vyvázat (?). Jestliže mi zákon říká, že „(členové…) NESMĚJÍ (…)“, pak dodatek: „Stanovy mohou upravit rozsah zákazu konkurence jinak.“ z mého pohledu může tuto konkurenci pouze rozšířit, nikoliv však zrušit. Chápu tedy špatně?

    Dočetla jsem se v zákonu (par.245 Obch. Z.) o možnosti, aby v případě družstva do 50 členů stanovy určily, „že působnost představenstva a kontrolní komise plní členská schůze“. Mohli bychom se tedy pokusit o takovouto změnu stanov. Nechápu pak ale, kdo by o takové změně informoval rejstříkový soud – jestliže předsednictvo odstoupilo a my si odhlasujeme výše uvedené, pak tedy nejspíš kdokoliv z družstva? Též by byl nutný notářský zápis (par.241). Ještě pokud jsem dobře porozuměla par. 238 (3), pak k tomuto schválení stačí nadpoloviční většina přítomných na usnášeníschopné schůzi (je-li nás 21 družstevníků (1 vlastní 2 jednotky), pak je to 6 osob). A poslední k tomuto: Na rozdíl od SVJ zde při hlasování nehraje roli podlahová plocha, chápu správně? Tedy 1 družstevník = 1 hlas bez ohledu na to, kolik jednotek/plochy vlastní?

    EDIT: Poddotaz: Pokud s partnerem vlastníme podílově jednu bytovou jednotku, pak dle logiky věci ve věcech SVJ hlasujeme společně (tj. jedním hlasem). Jsme ale oba družstevníci – je to stejné i při hlasování družstva? Děkuji.

    Omlouvám se za množství dotazů a předem děkuji komukoliv, kdo si na reakci vyhradí čas.

    Hezký den, Klára

    Vložil Anonymouspusík (bez ověření), 30. Květen 2013 - 11:18

    Družstvo nemůžete zrušit, družstvo musíte zlikvidovat. Zlikvidovat neznamená rozmetat na všechny světové strany nebo rozkrást, ale vstoupit do procesu, který se nazývá likvidace a končí výmazem z obchodního rejstříku a uložením patřičných dokladů v archivu. Musíte mít osobu, která se nazývá likvidátor. Tato osoba za úplatu vše zařídí, zejména musí tzv. zlikvidovat veškerý majetek a nesmíte mít žádné závazky vůči berňáku. Družstvo je na rozdíl od svj firma. Pokud nemáte žádného statutárního zástupce máte zaděláno na průšvih. Finanční úřad se s vámi mazat nebude a nespoléhejte na nějakého správce, ten nemá žádnou právní odpovědnost. Zahradu může družstvo prodat společenství řádnou kupní smlouvou za cenu, kterou představuje daň z této majetkové operace. My jsme tak učinili s pozemkem kolem domu. Jednoduché, účinné a směšně lacin a nikdo o nic nepřichází. Akorát družstvo zaplatí právníkovi za sepsání smlouvy a vložení do katastru. To doporučuji řešit zásadně přes právníka. Zahrada jednoduše nemůže zmizet bez poplatků. Nic nebude zdarma. Netuším jaké paragrafy vás zajímají, k čemu vám v tomto ohledu bude nějaký paragraf.

    Vložil Klára793, 30. Květen 2013 - 11:25

    Díky i Vám za odpověď. Poznámku k paragrafům jsem vložila proto, abych (jak jsem postřehla v jiných diskusích) omezila příspěvky vkladatelů, kteří se v záležitostech vyznají stejně špatně jako já a plácnou něco jen tak. Děkuji za Vaši zkušenost, vlítla jsem do tohoto dění v domě nepřipravená, takže asi mé dotazy nejsou nikterak odborné, ale teprve se začínám orientovat… Hezký den, Klára

    Vložil lake, 30. Květen 2013 - 11:19

    K první otázce:
    Jedna osoba může být zároveň předsedou rybářského spolku, členem výboru organizace "Sypejte ptáčkům", členem představenstva družstva, čenem vedení fotbalového klubu a členem výboru SVJ. Pokud to bude stíhat, samozřejmě. Netušíme, zda pro vaše družstvo existují v této věci nějaká omezení: musíte si přečíst stanovy.

    Ke druhé otázce:
    O družstvu se nic nedočtete v zákonu č. 72/1994 Sb.. Přečtěte si Obchodní zákoník, část o družstvu. Družstvo existuje nikoliv z důvodu, že v jeho majetku je zahrada, počítač s tiskárnou, či sekačka na trávu, nýbrž z toho důvodu, že je zapsáno v obchodním rejstříku jako právnická osoba a má minimálně pět členů. Chcete-li družstvo zrušit, pošlete je prostě do likvidace.

    lake

    Vložil Klára793, 30. Květen 2013 - 11:27

    Dobrý den, Lakeu,

    děkuji za odpověď. Výborně, členů máme v obou orgánech mít „min. 3“, tedy v podstatě nám stačí tři lidé, kteří budou ochotni zastávat funkce v obou. Díky.

    Aha, nedošlo mi, že družstvo se řídí Obchodním zákoníkem, díky za odkaz. Špatně jsem se vyjádřila – samozřejmě, „pradůvod“ existence družstva je jasný = ten, který uvádíte. Měla jsem napsat: Držíme družstvo, protože… (výše uvedené). Mně se zkrátka jedná o to, že pokud bychom chtěli družstvo zrušit, musíme nějak vyřešit zahradu, která je v jeho vlastnictví. Museli bychom pak jako SVJ tuto zahradu (vlastně „sami od sebe“) odkoupit? Nebo je možnost, aby majetek družstvo převedlo bezúplatně na SVJ? (Ještě jsem nekoukla do onoho zákona, přiznávám.) Děkuji.

    Klára EDIT: Po přečtení příspěvku AnonymousPusík již nepotřebuji odpověď na otázku k převodu majetku. Děkuji.

    Vložil Anonymouspusík (bez ověření), 30. Květen 2013 - 12:18

    Ještě dodávám, že převod zahrady z družstva na společenství není úplně samozřejmá a běžná záležitost. Šikovný právník umí najít důvod pro zapsání zahrady do vlastnictví společenství Právník musí přesvědčit katastr, že to právě tak má být, že společenství tu zahradu ke správě domu potřebuje. Proto je potřeba právníka, sami to asi nezvládnete. Zahradu může družstvo samozřejmě prodat podílově členům společenství, ale je to podstatně nákladnější.

    Vložil Klára793, 30. Květen 2013 - 12:57

    Dobrý den,

    díky za doplnění odpovědi. Ano, rozhodně počítáme s tím, že si na celý proces najmeme právníka. Chceme se alespoň rámcově zorientovat v tom, jaké kroky jsou nutné, zda/jak lze vůbec takový převod provést, co vše hrozí apod. Společenství ke správě domu určitě zahradu „nepotřebuje“, to by asi mohl být problém – to už tady online nevyřeším, přesto díky, že jste mě na tuto skutečnost upozornil. Podílový odprodej jsme zvažovali, nejsme ale schopni zahradu „rozparcelovat“ tak, aby byli všichni spokojeni (někde je strom, někde ne, navíc se jedná o svah…). Hezký den a díky za veškeré info, Klára

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".