Výbor SVJ, funkcionáři, aneb jak postupovat když nejsou lidi.

Vložil MilanVichta, 2. Duben 2015 - 12:12 ::

Vážení spoludiskutující, prosím o informaci, případně radu jak postupovat v případě, že ze závažných důvodů nemohi nadále vykonávat funkci předsedy výboru Společenství vlastníků jednotek, do které jsem se nechal zvolit na dočasnou dobu, do okamžiku výročního shromáždění. Jak postupovat v případě, že se nenajde z řad vlastníků vhodná osoba schopná a ochotná funkci zastávat v případě mé písemné rezignace na funkci. Co dělat v případě takto vzniklého „funkčního vakua“ a kdo je se zákona odpovědný za další kroky družstva, rozhodnutí ve věcech správy. Lze některé pravomoci, pochopitelně po předchozím schválení shromážděním vlastníků převést na třetí osobu, případně právní subjekt – firmu. Budu velice vděčen za jakékoli informace právního i praktického charakteru týkající se tohoto hodně „žhavého“ problému. Milan Vichta

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 2. Duben 2015 - 12:32

    Milane,

    nejdříve upřesnění:

    1. píšete většinou o SVJ a jednou o družstvu. V dalším předpokládám, že se jedná pouze o SVJ
    2. sousloví „právní subjekt-firma“ je nesmysl. Právní subjekt má název (firmu). Právní subjekt není firma.

    Nepíšete kolik lidí je ve výboru a kolik je jednotek.

    Opakovaně se tu psalo, že by zájem o funkci mohla vyvolat postupně zvyšovaná odměna za výkon funkce. To je sice pravda, ale pak by statutárem mohl být jedinec, který má zájem jen o tu odměnu.

    Při nižším počtu jednotek nemusíte mít výbor, ale může stačit jednočlenný orgán.

    Pokud nenajdete kandidáta mezi členy SVJ zkusil bych kandidáty hledat mezi osobami blízkými členům SVJ (pokud tomu nebrání stanovy).

    Pokud ani tam nebude kandidát, tak NOZ jednoznačně umožňuje mít za statutární orgán „profesionála“. Není to bez rizika, ale kdyby „profesionála“ hlídal nějaký kontrolní orgán (1, 2 či 3 osoby), tak si myslím, že to může fungovat.

    Když by vše selhalo tak je nový institut NOZu – opatrovník. Ale to je až ta předposlední možnost.

    SVJ může také několik let fungovat bez statutárního orgánu. Když je uzavřena smlouva se správcem, tak to několik let může fungovat.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil KC (bez ověření), 3. Duben 2015 - 12:28

    Jak byste se dívali, kdyby jednočlenným statutárem (dříve pověřeným vlastníkem, dnes předsedou) byl člověk bydlící v jiné obci, řekněme 100 km daleko? V domě rodičů o 80 bytech kupodivu není nikdo, kdo by se funkce ujal a je to dlouhodobý problém, starousedlíci stárnou, dědicové se o byty nezajímají, buď je pronajímají nebo prodávají kdekomu, kdo pak byty pronajímá. Dům de facto řídí (ovládá) správcovská firma. Uvažuji, že bych se funkce ujal, nicméně „domů“ mohu dojíždět jen o víkendu, jelikož v týdnu pracuji ve své současné obci, kde bydlím a pracuji. Může takové distanční vládnutí fungovat? Záležitosti správy (účetnictví, inkasování plateb a rozdělování dodavatelům, opravy) stejně zajišťuje správcovská firma.

    Vložil Anonn. (bez ověření), 3. Duben 2015 - 14:24

    A co tedy budete dělat, když vše zajišťuje správcovská firma.

    Vložil KC (bez ověření), 3. Duben 2015 - 15:39

    Myslíte si, že jednatel eseróčka nebo předseda představenstva akciovky snad vede účetnictví, uklízí a komunikuje se zákazníky? Maximálně tak vymáhá pohledávky (a i to by měl outsourcovat advokátovi). Jeho primárním úkolem je vše koordinovat, obchodně vést, jednat s bankami a coby styčný důstojník poklonkovat úřadům. Není v silách jednoho člověka všemu rozumět, proto SVJ některé činnosti předává specialistům. Úkolem výboru nebo předsedy je především vybrat vhodného správce, kontrolovat ho a občas něco podepsat a samozřejmě za to všechno nést plnou odpovědnost. Úkolem kontrolní komise/revizora je pak kontrolovat výbor/předsedu, ostatně Pavel doporučuje tuto funkci obsadit.

    Vložil KC (bez ověření), 3. Duben 2015 - 15:25

    A co dělá statutární orgán?

    Vložil Pavel, 3. Duben 2015 - 16:12

    KC,

    je zbytečné odpovídat na provokace, jakou zde např. plivnul ANONN.

    Nic o problému neví asi jen závidí, že byste mohl dostat nehorázně vysokou odměnu. :-))

    Hezké Velikonoce!

    Pavel

    Vložil Pavel, 3. Duben 2015 - 13:09

    KC,

    může to fungovat.

    Existují emaily a mobily. Také nejsem během dne doma a večer mne naštěstí v bytě nikdo nenavštěvuje.

    Zpracování účetnictví nechává náš výbor na správci. Ale výběr dodavatelů pro opravy a jiné záležitosti si náš výbor hlídá.

    Při 80 bytech a jednom předsedovi by to chtělo alespoň nějakého „revizora“ či kontrolní komisi.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil All (bez ověření), 3. Duben 2015 - 4:44

    SVJ může také několik let fungovat bez statutárního orgánu. Když je uzavřena smlouva se správcem, tak to několik let může fungovat.

    • to snad ne ?

    to si jako správce dělá co chce ? Píše si barevné faktury, platí si je a ještě účtuje příplatek za barvu ?

    Vložil Poradna Sally (bez ověření), 3. Duben 2015 - 4:40

    Také je tam snad místopředseda a členové.

    Pokud nebude zvolen nový výbor, který si určí ze svého středu předsedu … může kterýkoliv člověk, který osvědčí právní zájem se nechat ustanovit opatrovníkem právnické osoby.

    Profesionální externí funkcionáře výboru SVJ, jsme u nás rovnou ve stanovách zamítli.

    Naopak jsme povolily v mezidobí tzv kooptaci do výboru do nejbližší řádné schůzi shromáždění

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".