Vložkování komínů

Vložil Ludmila Čapková (bez ověření), 11. Leden 2013 - 11:11 ::

Dobrý den, zakoupili jsme si nový plynový kotel 6.10.2003. Poté praběhla minimálně jedna revize spalinových cest v našem domě, bez závad v našem bytě, vyvložkování komínu v pořádku. Při další revizi kominictví nám bylo v revizní zprávě nařízeno nové vyvložkování komína ,který používáme pouze my, nerezem. Fakturu nám kominíci rozpočítali na vložkování spalinových cest v našem bytě – tu jsme uhradili my a částku za svislé vložkování komínu jsme čerpali z fondu oprav SVJ, protože komíny jsou dle níže uvedených dokladů společným majetkem SVJ. V kupní smlouvě i Prohlášení vlastníků jsou komíny uvedeny jako společný majetek SVJ a částkou do fondu oprav tudíž přispíváme i na opravu komínů. Bývalá předsedkyně našeho SVJ požaduje vrácení peněz za vložkování svislé části komínu. Děkuji za Vaši odpověď s řešením tohoto problému. Ludmila Čapková

  • vložkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jandus (bez ověření), 11. Leden 2013 - 11:59

Když opomenu, že se na nic neptáte, komíny se obvykle rozumí zděný průduch, který je ve společném vlastnictví. Vložka je soukromý majetek, který si hradí každý sám.

Vložil lake, 11. Leden 2013 - 14:21

Nesouhlasím s panem Jandusem. Kdo je vlastníkem vložky je napřed nutno zjistit. Neexistuje na to žádný mustr že by byla „soukromý majetek“. Naopak lze tvrdit, že vložka je součástí vrstev komínového tělesa a bez ní by funkce komínu byla nemožná. Vložka je tedy součástí věci (komínu), nikoliv samostatnou věcí.

Ta vložka už v komínu byla, jak píše tazatelka. Provedla se pouze její oprava, nic víc. Jistě je možno zjistit, kdo uhradil původní vyvložkování a podle toho rozhodnout i v tomto případě.

lake

Vložil A.L. (bez ověření), 11. Leden 2013 - 16:58

Souhlasím s pane LAKE pouze v tom, že je potřeba zjistit, komu vložka náleží. Jinak nesouhlas s tvrzením, že je součástí komína a bez vložky je funkce komínu nemožná. Vložka je do komína vložena jako nezbytná součást nějakého zařízení, které vložku vyžaduje; v tomto případě kotle. A protože je kotel věc vlastníka, měla by být vložka logicky též vlastníka. Když si někdo chce měnit kotel či karmu každé dva roky, přece mu nebude pokaždé platit SVJ vložkování jako společnou část. Někdo si také vložkuje komín kvůli odtahu digestoře i když to zatím není žádným předpisem nařízeno.

Vložil lake, 12. Leden 2013 - 11:46

Pane A.L., mýlíte se vícekrát.

Není pravdou Vaše tvrzení "Vložka je do komína vložena jako nezbytná součást nějakého zařízení, které vložku vyžaduje; v tomto případě kotle."
To je nesmyslný názor. Přečtěte si definici "součásti věci" v Občanském zákoníku. Spotřebič a stavba spalinové cesty jsou odlišné věci. Spotřebič je věc, kterou můžete napojit na jiný komín, přestěhovat do jiné místnosti či do jiné budovy v jiné obci; bude tam fungovat i bez původní vložky. Ještě jsem neslyšel o případu, kdy by někdo prodával kotel, kamna či krb a s nimi jako jejich "součást" nabízel i komínovou vložku. Jste mimo realitu.

Není pravdou Vaše tvrzení "... protože je kotel věc vlastníka, měla by být vložka logicky též vlastníka".
To je tvrzení, které s logikou nemá nic společného. Vlastnictví spotřebiče nemá žádnou spojitost s vlastnictvím konkrétního komínu, který je součástí spalinové cesty. To si pletete s případem, kdy komín není dosud vyvložkován a řešilo by se kdo uhradí vložku. Šlo by nejspíše o vyvolanou investici, kterou by hradil ten, kdo má zájem o zprovoznění komínu. Takový případ zde ale neřešíme. Přečtěte si úvodní dotaz: komín je vyvložkován z dřívější doby, takže se pouze provádí oprava této vložky.

Proto jsem napsal jasně, že kdo je vlastníkem vložky, ten ponese i náklad na její opravu. Vlastnictví vložky se opravou nemění.

lake

Vložil A.L. (bez ověření), 12. Leden 2013 - 13:32

Nebudu se tedy pouštět do polemiky s panem LAKE, nemám na to :-) Má laická odpověď tazatelce na její problém, nechť s ní naloží jak uzná za vhodné :

  • původní vložka je zřejmě hliníková. Předpokládejme, že jste ji realizovali v termínu spuštění kotle a platili vy. Také to asi bylo v době, kdy jste ještě nebyli SVJ, ale obecní byt nebo družstvo
  • mezi tím se sice změnila norma pro vložkování a je nyní místo hliníku nerez, ale pro spotřebiče uvedené do provozu dle staré normy není povinnost převložkování, leda že by byl zjištěn problém. To asi u vás nastalo, protože jinak by vám kominíci jen vytáhli peníze z kapsy
  • dále jste se mezi tím zřejmě stali vlastníky a na specifikaci vložek v komíně se v Prohlášení zapomnělo (potom by bylo celkem jedno, kdo je před tím platil).

Pokud je nemáte v Prohlášení výslovně uvedené jako součást jednotky vlastníka, mělo by platit, že jsou společnou částí (třeba jako součást komína) a můžete se pokusit to „ukecat“ a nic neplatit, ale pak se také vy budete podílet na vložkování ostatních bytů. Jinak byste o tomto měli vyvolat obecnou diskuzi a případně usnesením věc uvést na pravou míru.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".