už nevím co dál - počet členů

Vložil Petřík (bez ověření), 26. Únor 2013 - 15:52 ::

Dobrý den , prosím o radu .V našich stanovách je napsáno ( bylo odhlasováno jen já byl proti ) , že počet členů výboru je nejméně 3 . Na soudu je zapsáno 5 členů, kteří jsou ve výboru . Dva mají funkci řadového člena od roku 2012 a ostatní 3 mají funkce od roku 2009 .Ukončí všichni činnost po 5letech ? A další problém, jak donutit ( vysvětlit výboru a lidem v domě , že výbor musí mít přesný počet členů ? ( nebo nemusí ? ). Takle se sejdou vždy jen 3 a rozhodnou o čem chtějí .Další 2 mají smůlu ,protože nejsou potřební a tak se ani nezvou na schůze . Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 27. Únor 2013 - 0:41

    …jak donutit ( vysvětlit výboru a lidem v domě , že výbor musí mít přesný počet členů…

    • Váš výbor má 5-členů takže nepochybně MÁ přesný počet členů. Předpokládám, že všichni členové Výboru byli platně svoleni a není tedy namístě jakkoliv toto zpochybnňovat.

    …že počet členů výboru je nejméně 3

    • není mi jasné v čem spatřujete problém. Zřejmě jste si potřebovali do Stanov utvrdit §9/11 kde je napsáno totéž.

    …Takle se sejdou vždy jen 3 a rozhodnou o čem chtějí .Další 2 mají smůlu…

    • je to stejné jako „…Takže se sejdou platným kvórem rozhodnou o čem chtějí. Přehlasovaná menšina má smůlu…“ → stejně jako na Shromáždění. Pokud nerozumíte, uveďte jiné než jen teoretické stesky

    …nejsou potřební a tak se ani nezvou na schůze…

    • zjevně nemáte žádná pravidla (nebo je nedodržujete), při hlasování ve výboru. To že se někdo někam nezve je chyba kterou tito členové mají vyřešit na shromáždění – když ne jinak tak odstoupit. Měli by jste snad mít jasno proč chcete zrovna 5-členů výboru. Pokud se domníváte že ti 3 Vámi jmenovaní tvoří kliku – pak Vám dokonce Vaše stanovy umožňují dovolit další 2-nové členy a to již budou 4 proti 3

    Neználek

    Vložil Viktor_SVJ, 26. Únor 2013 - 22:46

    Nevim, co presne mate ve stanovach. Ty vzorove jsou dostupne zde v sekci Legislativa a vyplyva z nich nasledujici:

    1. Je dam pouze minimalni pocet clenu.
    2. Ano, funkcni obdobi clenu volenych organu automaticky konci po 5 letech od jejich zvoleni.
    3. Predseda vyboru ma svolavat schuze. Zde by se mozna dalo uvazovat o tom, ze pokud na schuzi vyboru nepozve vsechny cleny, porusuje stanovy.

    Ale z Vaseho dotazu mi neni moc jasne, v cem je problem. Vadi tem dvema clenum vyboru, ze se na ne kasle? Pokud ano, maji moznost na Shromazdeni presvedcit ostatni vlastniky, ze je to spatne – a klidne nechat zbytek vyboru vcetne predsedy odvolat.

    Vložil lake, 26. Únor 2013 - 23:52

    Existuje rozsudek v tom smyslu, že počet členů výboru uvedený ve stanovách musí být určitý. Formulace „výbor má minimálně pět členů“ není určitá. Viz http://www.portalsvj.cz/…i-byt-urcity.

    Není pravda, že funkční období členů volených orgánů automaticky končí po 5 letech od jejich zvolení. To by platilo pouze ve speciálním případě.

    • Za prvé: funkční období výboru určují stanovy. Není tedy automaticky pětileté, ale může být podle okolností kratší.
    • Za druhé: Funkční období člena výboru se v zákoně ani ve stanovách nedefinuje (*). Končí totiž automaticky s ukončením funkčního období celého výboru. Je-li např. nový člen zvolen v doplňovacích volbách do výboru, který má funkční období 3 roky a funguje již 2 roky, jeho funkční období skončí po jednom roce zároveň s celým výborem. Nikoliv po pěti letech od zvolení.

    (*) Poznámka: Vadné vzorové stanovy určují jakési „funkční období člena výboru“, což je zmatečný údaj. Mají podle zákona určovat funkční období výboru. Toto v nich ovšem chybí.

    lake

    Vložil Viktor_SVJ, 27. Únor 2013 - 0:44

    Mate k tomu druhemu bodu nejaky judikat, ktery by potvrzoval, ze soudy berou ZoVB takhle striktne? Ze by mohlo v praxi dojit k tomu, ze si nejake Shromazdeni zvoli vybor ve slozeni A,B,C na 5 let, na dalsi schuzi A a B zapichnou vidle, Shromazdeni misto nich zvoli X a Y, o rok pozdeji to zapichne C a oni si zvoli Z. A za dalsi tri roky proste musi prevolit vybor, ackoliv v nem neni ani jeden z puvodnich clenu?

    To by mi prislo tak odporujici zdravemu rozumu, ze se mi nechce verit, ze by si to takhle soudy chtely vykladat, obzvlast v situaci, kdy ten opacny vyklad (funkcni obdobi clenu, nikoliv organu jako celku) zminuji vzorove stanovy…

    Vložil lake, 27. Únor 2013 - 6:52

    Viktore, přečtěte si zákon č. 72/1994 Sb. Je to v něm výslovně uivedeno. Zákonu i zdravému rozumu by odporoval výklad v rozporu se zněním zákona, podle něhož by každý člen výboru měl zajištěno své „soukromé“ volební období s pětiletou délkou.

    Statutárním orgánem je výbor, nikoliv jednotlivý člen výboru. Funkční období výboru tedy platí pro celý tento kolektivní orgán. Psal jsem o tom kdysi jistému Mikimu. Přečtěte si to také: http://www.portalsvj.cz/…nkcni-obdobi#….

    lake

    Vložil Pavel, 27. Únor 2013 - 1:01

    Viktore,

    věc je poměrně jasná, alespoň mezi odbornou veřejností. Vyplývá z § 9/11 ZoVB. Již jsem o tom kdysi psal:

    http://www.portalsvj.cz/…clenu-vyboru

    Judikát zatím nemám, ale na VS Praha by to přišlo do senátu JUDr. Holejšovského a ten má většinový názor, který uvedl v literatuře:

    „Pokud tedy zákon uvádí, že fukční období výboru je pětileté, nelze to chápat jinak, než tak, že toto období je dané pro výbor jako orgán…Nově zvolení členové pak budou ve funkci dobu kratší než 5 let.“

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 27. Únor 2013 - 2:36

    …toto období je dané pro výbor jako orgán…

    • a jak se rozliší kdy výbor „jako orgán“ končí? Končí vždy fixně po 5-ti letech nebo TAKÉ když odejde i poslední člen Výboru, který tam byl v okamžiku volby výbor „jako orgán“ ?

    Neználek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".