Unikovy vychod

Vložil Petr32 (bez ověření), 2. Květen 2019 - 22:12 ::

Zdravím, přestěhoval jsem se do bytového domu a poměrně mě znepokojuje přístup k požární bezpečnosti a rád bych Vás požádal o vysvětlení, jak to tedy je. Je mozne z garazi zablokovat vstup do domu (například kouli) kvuli bezpecnosti?

 • požární ochrana

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil franos, 3. Květen 2019 - 9:33

Vlastník domu resp. SVJ musí mít v dokumentaci stavby i Požárně bezpečnostní řešení (zprávu+schémata), která Vám dá jasnou informaci, kudy vedou směry úniku. Může to být i přes domovní schodiště, pokud to bylo tak navržené, povolené a zkolaudované. Každoročně se při požární prohlídce kontroluje mj. označení a funkčnost únikových cest.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 3. Květen 2019 - 6:52

Na váš dotaz není možné dát jednoznačnou odpověď, neboť chybí podstatné informace. Předpokládám, že z garáží existují únikové východy přímo na volné prostranství, což by mohlo být zcela vyhovující. Důležité je, za jakých podmínek bylo provozování garáží zkolaudováno – kolik únikových východů, kterým směrem apod. Nevím, jak jsou garáže velké a jak jsou do domu začleněny, ale únikový východ bude spíš jiným směrem, než směrem do domu (i když ani to nelze vyloučit).

Vložil Petr32 (bez ověření), 3. Květen 2019 - 7:20

V garážích jsou pouze vrata, tak to přece není unikovy vychod? Kdyby se neco stalo, tak aby tam nekdo mechanicky otviral vrata

Vložil VN (bez ověření), 3. Květen 2019 - 8:03

Pokud tam jsou únikové cesty pouze do domů , poté by tyto cesty měly být volné. Řešili jsme totéž

Vložil Petr32 (bez ověření), 3. Květen 2019 - 8:28

No ale nějak nerozumím tomu, že jsme tu měli člověka, který nám tu měl místo koule instalovat panikový zámek. Z garaží, že by byla klika na volno a uvnitr panikova. Mimochodem známá firma v Praze a ten rovnou říkal, že vždycky je východ z domu ven, nikoliv dovnitr. Je mozny, ze clovek co je v tomhle znaly, se taky spletl?

Vložil VN (bez ověření), 3. Květen 2019 - 8:52

vždy je třeba se dostat z domu ven …nikoliv do domu… Takže když budete mít dveře z domu do garáže , které budou na volno ve směru úniku…bude to v pořádku.. ale do garáží může být zámek v základní poloze uzavřen…

Vložil Petr32 (bez ověření), 3. Květen 2019 - 9:13

Pokud jsem v garážích, tak je tam na dvěřích cedule unikový vychod. Přesně tahle https://www.kancelarskepotreby.net/…ikovy-vychod?…

Potom je tam další směrem na schody, unikovy vychod nahoru do přízemí, kde jsou dveře ven. A jak jste to tedy vyřešili vy, tak není lepší tam teda nedávat nic a nechat to celé průchozí z obou stran.

Vložil VN (bez ověření), 3. Květen 2019 - 11:09

jsou totéž. My máme podobnou dispozici domu. Člověk , aby se dostal do garáže musí nejprve se dostat jedněmi dveřmi do domu a poté druhými dveřmi do garáže. Oboje dveře musí být volné ve směru úniku v případě požáru. My máme na vstupních dveřích samozamykací zámky..lze je volně otevřít ve směru východu z domu. Vstoupit do domu lze pouze na základě čipu. U dveří mezi domem a garážemi máme kliku na straně garáží a kouli ve směru dům. Takže každý bez klíče či čipu může odejít z garáží ven. Ale obráceně musí mít čip pro vstupní dveře do domu a klíč pro dveře mezi domem a garážemi..

Vložil Petr32 (bez ověření), 3. Květen 2019 - 12:02

Aha, takhle mi to i přijde logičtější řešení. Měli jsme problém s tím, že se nám hlavním vchodem dostal do domu lupič. Někdo nám vždycky mechanicky otevřel hlavní vchodové dveře, potom sešel po schodech dolů, kde jsou dvere do garaží a zaroven i skepy. Kdyby jsme měli to vaše řešení, tak by ten lupič ještě musel překonat dveře do garáží. Tady si ale člověk říká, že vy to v podstatě máte vyřešeno zcela opačně, než jsme to měli mít my. U nás se vymyslela koule ze strany garaže a zevnitr panikova klika. Takže člověk, který je v garaži by se nedostal do domu bez čipu. Prave jsem si vzdycky myslel, ze v garazich by mohl clovek zustat uveznen, že je tam vetsi pradepodobnost pozaru, jsou tam motorky atd., navic je tam na dverich napis uniovy vychod, tak jak tam lidi muzou chtit dat kouli, pripadne otvirani na cip? Kdyz clovek projde dvermi, tak je tam sipka unikovy vychod do prizemi. Proc nam to ale pán chtěl dávat tu panikovou kliku zevnitr domu, na strane garazi by byla klika tzv. volna, otevreni jen na cip.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 3. Květen 2019 - 12:16

Ten pán vám panikovou kliku chtěl dát asi na základě něčí objednávky. Ta asi vznikla na základě odborného vyjádření někoho ohledně únikových cest ve vašem domě. Není možné, jen tak si říci, tudy povede úniková cesta (nerozhoduje, kde je větší pravděpodobnost požáru). Není možné kopírovat řešení v jednom domě na druhý!

Vložil Petr32 (bez ověření), 3. Květen 2019 - 12:37

Já jsem se na to výboru ptal a oni že oslovili asi 5 firem a že to s kazdou firmou zkonzultujou. Zadny unikovy plan nemaji, pry jim ho developer nedodal, ale to je asi jedno. Jsou tam snad prece cedule na dverich a na zdech, tak ty jsou snad smerodatne. Navíc jsem jim rikal, ze by to meli prohlednout hasici pred realizaci, no koukali jako blazni.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 3. Květen 2019 - 14:08

… a na základě čeho tam někdo ty cedule na dveřích a na zdech umístil? Možná je tam jen tak dal, aby někde byly. Vzhledem k tomu, co uvádíte, tak bych si jejich směrodatností tak jistý nebyl. Doporučuji kontaktovat odborníka v oblasti požární prevence (technik PO, odborně způsobilá osoba) nebo požární bezpečnosti staveb, případně vyžádat si od developera stavební dokumentaci, včetně požárně bezpečnostního řešení.

Vložil Petr32 (bez ověření), 3. Květen 2019 - 15:09

Ty cedule už tam byly z doby převzetí domu od developera. Co se vám na tom nezdá? Někdo tady v diskuzi taky psal, že to mají taky takhle řešené, že unikovy vychod maji přes dům, když není možnost uniku z garaze.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 9:19

Jak již jsem uváděl, je možné, že únik může být veden přes dům, avšak, nemusí tomu tak být, i když, jak uvádíte, to tu někdo psal. Bezpečnostní značení je vodítkem, avšak nelze vyloučit, že je chybně umítěno (O co opíráte své tvrzení, že jsou dobře?).

Vložil BSAD (bez ověření), 3. Květen 2019 - 21:11

V místnosti plné benzínových výparů jsou jedny vrata (zřejmě elektrická – pomalé otevírání) a jedny dveře. Na dveřích je cedule Únikový východ. Za dveřmi jsou další cedule až k venkovním dveřím. Na vratech cedule Nouzový východ není.

S Výborem je řeč, situaci bych proto popsal HZS-Odboru prevence a následně Výboru tlumočil stanovisko profesionálů.

Určitě bych vynechal konzultaci se " specialistou bezpečnosti práce a požární ochrany " a to nejen kvůli větě: " Možná je tam jen tak dal, aby někde byly. ".

Jediný (jakýkoliv) únikový východ být zamčený (nepřístupný – koule) samozřejmě nesmí. Navíc to opravdu nemá logiku. Klíč od garáže by měli mít pouze majitelé aut. Např. pro děti je brzdová hadička velké lákadlo. A když se tam někdo zabouchne?

https://www.estav.cz/…zpeceni-domu
http://hasicibezdekov.cz/…ikove-cesty/
https://www.hzscr.cz/…e-cesty.aspx
http://www.firebrno.cz/…ch-vychodech

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 9:30

Je to mnohem složitější, než se domníváte. Nevím z čeho čerpáte popis, který uvádíte v prvním odstavci. Vy ten dům znáte?

Podstatné je požárně bezpečnostní řešení stavby, které zpracovává autorizovaný technik PO. Stanovení únikové cesty není jednoduchou záležitostí a jistě nebude stačit popsání situace odboru prevence.

Že se v dané problematice ne dost dobře orientujete dokládáte pochybováním nad větou o umístění únikového značení. Asi byste se divil, jak někdy bývá provedeno toto značení při předávání stavby.

Shrnu-li, váš přístup k problému je chybný.

Vložil Petr32 (bez ověření), 4. Květen 2019 - 7:17

Souhlasím, konečně někdo rozumný. Jako kdyby ta koule měla být z druhé strany, tak to beru. Do garazí/sklepu by byl pristup pouze na cip (byla by tam koule). Ze strany garaze by byl ale volny vstup. A co vam na tom prislo nelogicke? Ze jim to ten pán takhle nabrhnul s tou panickou klikou, tzn. že paniková klika zevnitr domu, ale ze strany garaží by byla klika jen cip? Nebo myslite celkove, ze neni unikovy vychod z garazi?

Vložil BSAD (bez ověření), 4. Květen 2019 - 12:05

Shrnu to v jednom příspěvku.

Jak již bylo napsáno. Do garáže může každý (co tam asi bude dělat někdo kdo neparkuje? máte kamery?), ale hlavně, z garáže je únikový východ bez klíče, čipu nedostupný. Prostě je to obráceně. Uzávěr vody se dá řešit prosklenou krabičkou s klíčem.

Vždyť je to past, představte si, že si klíče v autě zabouchnete (samozřejmě nevím, zda se vrata dají otevřít bez klíče).

A při požáru? Jedny vrata (dlouhé otevírání), jedny dveře (otevřeno za vteřinu). Co je na tom (pro některé odborně způsobilé osoby) nepochopitelného. Kam by cedule měli ukazovat. K vratům?

Opakuji, stanovisko (konzultovat stačí telefonicky) profesionálů HSZ – Odbor prevence tlumočit Výboru. Všichni ve vašem domě můžou být rádi, že to řešíte.

tomuto příspěvku:
„Je to mnohem složitější, než se domníváte. Nevím z čeho čerpáte popis, který uvádíte v prvním odstavci. Vy ten dům znáte?“
Jedny vrata, jedny dveře. Co je na tom složitého? Popis čerpám z vyčerpávajícího popisu tazatele. Dům neznám, ale pro představu jedné místnosti, vrat a dveří nepotřebuji znát barvu omítky.

tomuto příspěvku:
„Umístit ji na dveře, které se otevírají dovnitř je nesmysl.“
Možná v novostavbách. Ve většině starých domů se dveře otevírají proti směru úniku, někde i s panikovou klikou.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 12:41

Nebudu komentovat všechny vaše nesmysly, jež uvádíte. Byla by to jen ztráta času, neboť nejste schopen pochopit o čem je diskuse (např. délka únikové cesty).

Uvedu jen jedno. Velmi často je zásadní rozdíl mezi profesionálem a amatérem v tom, že amatér vidí zcela jednoduché řešení problému. Naproti tomu profesionál ví, že opak je pravdou (zvláště v případě, když objekt nezná a nemá od něj dokumentaci).

Takže platí to, co jsem uvedl již ve svém prvním příspěvku. Na váš dotaz není možné dát jednoznačnou odpověď, neboť chybí podstatné informace.Důležité je, za jakých podmínek bylo provozování garáží zkolaudováno – kolik únikových východů, kterým směrem apod.

Vložil Petr32 (bez ověření), 4. Květen 2019 - 15:54

Já bych to shrnul jen takhle. Garáže, ve kterých jsou pouze vrata a jedny dveře do domu. V rohu garáže je volně přístupný uzávěr vody. Celou dobu řeším jen to, zdali je možné dát kouli z té strany garáže, jak nám bylo navrženo pánem na zámky (že se to tak dělá, vždycky z domu ven). Tohle jsem našel na stránkách HZS. Požární úniková cesta může směřovat přes garážová vrata ven z domu a „také dveřmi z garáže na schodiště a dále skrz hlavní vchod ven“. Takže ta možnost správná je, možná to jen ten technik neviděl takhle řešené.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 16:19

Zásadní problém je v tom, že jednoznačnou odpověď na váš dotaz není možné v této diskusi dát, neboť pro to chybí mnoho informací, které je možné získat z dokumentace nebo ze znalosti objektu.

Úniková cesta může vést přímo do otevřeného prostoru garážovými vraty, nebo přes dům. To záleží na tom, jak to v požárně bezpečnostním řešení stavby navrhl jeho zpracovatel, resp., jak to bylo zkolaudováno. Nikdo zodpovědný vám takto v diskusi neřekne, že to má být tak, nebo naopak.

Řešení neplatí obecně, ale platí konkrétní řešení pro konkrétní objekt. Jak sám uvádíte, nalezl jste si, že: "Požární úniková cesta může směřovat přes garážová vrata ven z domu a „také dveřmi z garáže na schodiště a dále skrz hlavní vchod ven“. Ano, obě varianty jsou možné, která je možná u vás nelze takto na dálku jednoznačně uvést.

Vložil BSAD (bez ověření), 4. Květen 2019 - 15:14

Jak vnutit své služby, školení a knihy na diskuzním fóru?

1 2 3 4

 1. Do nicku vložit odkaz na své stránky.
 2. Označovat konkrétní příklady z praxe za nesmysly.
 3. Sdělit, že v novostavbách je požární značení většinou špatně.
 4. Stále opakovat, že chybí podstatné informace, přestože již byly několikrát podrobně sděleny.
 5. Následně doporučovat kontaktování odborně způsobilé osoby s odkazem v nicku na sebe.

Rozdíl mezi amatérem a profesionálem je především v tom, že profesionál ví, že se stavby zas až tak neliší a z podrobného popisu a své praxe si dokáže představit jasnou situaci a sdělit stanovisko.

Ani amatér dokola nepožaduje informaci o počtu a směru únikových východů, když už ji má několikrát podrobně popsanou.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 16:27

Jak se stalo již pravidlem, váš příspěvek obsahuje mnoho nepravdivých údajů a dokonce i lží, např. „Sdělit, že v novostavbách je požární značení většinou špatně“. Nic takového jsem nikde neuvedl.

Já nenabízím žádné služby, školení, ani knihy. Nemám živnostenský list,nepodnikám.

„Rozdíl mezi amatérem a profesionálem je především v tom, že profesionál ví, že se stavby zas až tak neliší a z podrobného popisu a své praxe si dokáže představit jasnou situaci a sdělit stanovisko.“ – Tímto jen dokazujete, že nejste profesionál v ničem.

PS: Kolik jste již spočítal únikových cest, že o tom tak zasvěceně píšete? Že by žádnou?

Vložil BSAD (bez ověření), 4. Květen 2019 - 19:47

Nepravdivé údaje a dokonce i lži …?

 1. T.N. ?
 2. „Umístit ji na dveře, které se otevírají dovnitř je nesmysl“
 3. „Asi byste se divil, jak někdy bývá provedeno toto značení při předávání stavby“

  „Možná je tam jen tak dal, aby někde byly

 4. 3. Květen 2019 – 7:20 „V garážích jsou pouze vrata“

  4. Květen 2019 – 12:41 „neboť chybí podstatné informace kolik únikových východů, kterým směrem apod.“

 5. „Doporučuji kontaktovat odborníka v oblasti požární prevence (technik PO, odborně způsobilá osoba)“

  OZO , nebo T.N. ?

Já nenabízím žádné služby, školení, ani knihy. Hm.

„Rozdíl mezi amatérem a profesionálem je především v tom, že profesionál ví, že se stavby zas až tak neliší a z podrobného popisu a své praxe si dokáže představit jasnou situaci a sdělit stanovisko.“ – Tímto jen dokazujete, že nejste profesionál v ničem.
To je praxe. To se skutečně stalo. Nebyla to OZO, ale HSZ. Stanovisko („od stolu“) HSZ nás uchránilo před pokutou (v případě požáru i životů) a OZO letěla.

„PS: Kolik jste již spočítal únikových cest, že o tom tak zasvěceně píšete? Že by žádnou?“
No, zkoušel jsem počítat NUC v místnosti s dvěma východy, a vyšlo mi, že jsem placený od hodiny a tak počítám dodnes.

Tazateli a čtenářům se omlouvám za osobní výměnu názorů s T.N.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 20:38

Narozdíl od vás mám zkušenosti z praxe, takže "„Asi byste se divil, jak někdy bývá provedeno toto značení při předávání stavby“, „Možná je tam jen tak dal, aby někde byly“ vycházejí z toho, s čím se v praxi setkávám. Umístěné bezpečnostní značení někdy směřuje někam jinam, či je nevhodně umístěno (na stropě, na nouzové osvětlení) atd.

„V garážích jsou pouze vrata", „neboť chybí podstatné informace kolik únikových východů, kterým směrem apod.“ – dokazuje, že nevíte o čem píšete! Chybí informace o tom, zda vrata jsou považována za únikovou cestu, či nikoliv. Zda únilová cesta je jedna, nebo dvě (vrata, dveře). To nevím já, to nevíte vy, protože nemáme přístup k PBŘ a neznáme dům.

Žádné služby, knihy ani školení opravdu nenabízím. To tady stále vy pouze podsouváte. To, že naleznete mé knihy na internetu, ještě neznamená, že je nabízím. Asi nechápete, co znamená slovo nabízet. To, že přednáším na mezinárodních konferencích neznamená, že jsem se jim tam nabídl přednášet, ale že oni mne tam pozvali, abych přednesl referát. Obdobné je to s psaním článků a publikací (zrovna tento víkend dokončuji na žádost nakladatele aktualizaci jedné publikace k dalšímu vydání). Nejsem ekonomicky zainteresován na tom, kolik knížek se prodá.

Též tady podsouváte další nesmysl, že já se zde propaguji k tomu, aby si mne objednali jako OZO. To je zase jen vaše kontrukce, neboť já neposkytuji služby. Jak již jsem uvedl nemám ani živnostenský list. Nepotřebuji jej.

Zcela úsměvné je, že jste zde uvedl odkaz na katalog OZO, v kterém já ani nejsem uveden (nepotřebuji tam být uveden, neboť nenabízím služby). To jen potvrzuje, že pořádně o problematice nic nevíte.

A tak bych mohl pokračovat dále. Vy máte prostě své představy, které zde vnucujete bez ohledu na to, zda je to pravda či není (pravděpodobně to nejste ani schopen posoudit). Je jedno, zda se jedná o odbornou oblast nebo ve vztahu k mé osobě. Prostě jste zcela mimo realitu a srážka s ní ve vás vyvolává emoce.

Je zbytečné s vámi dále komunikovat, neboť vůbec nechápete problematiku, o které píšete. Myslím, že tazatel pochopil, že zde nemůže dostat odpověď a tak je zbytečné pokračovat.

Vložil 25Malý (bez ověření), 4. Květen 2019 - 7:41

Ještě by bylo zajímavé zjistit, kam se dveře otevírají. Jestli zedníci nezabudovali ta futra obráceně.

Nebezpečný prostor = panikové kování, zatlačíte za madlo a otevíráte dveře ven do prostoru únikového, a to bez odemykání.

Bezpečný prostor = koule, aby se nikdo bez klíče nedostal do garáže.

Na to netřeba být projektantem.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 9:34

Správná připomínka. Podstatné je právě, jak je celý problém řešen v požárně bezpečnostním řešení stavby, nikoliv, jak by to někdo chtěl mít.

Vložil VN (bez ověření), 4. Květen 2019 - 8:26

Neplatí, že vždy za všech okolností se musí dveře otevírat pouze ve směru úniku. U budovy je o počtu lidí , které mohou v případě požáru ten východ použít. Tuším, že to je 200 lidí.. Pokud máte ve vchodě malý počet bytů , kde bydlí dohromady pár desítek lidí , můžete mít i dveře otevírající se dovnitř.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 9:38

Předpokládám, že se jedná o reakci na panikovou kliku. Umístit ji na dveře, které se otevírají dovnitř je nesmysl.

Vložil Petr32 (bez ověření), 4. Květen 2019 - 7:57

Dveře se otvírají směrem do domu, jinak taky od vyboru padla zmínka, že lide, kteři nemají dole v garázich stani a sklep, tak nebudou mit pristup do tehle casti. Je tohle vůbec reálné tohle některým vlastníkum zakazat? Dole v garazich se napriklad nachazi hlavni uzaver vody, tak jestli by to nebylo nejak v rozporu.

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 9:46

Ve své první reakci jsem psal: „Na váš dotaz není možné dát jednoznačnou odpověď, neboť chybí podstatné informace“. To se nyní plně potvrdilo!

V garážích je hlavní uzávěr vody. Ten pochopitelně musí být volně přístupný.

Vložil VN (bez ověření), 4. Květen 2019 - 8:31

jsou poměrně rizikovým místem. U nás dokonce (86 garáží) představují úsek se zvýšeným požárním nebezpečím. Tam by neměl vstupovat nikdo , kdo tam vstupovat nemusí. U nás to máme vyřešeno tak , že v každém vchodě visí cedule s telefonními čísly na kompetentní osoby , které vstupovat do garáží mohou. U nás je to o tom , že ti lidé se musí vyznat v tom , co vlastně uzavřít… každý stoupačkový uzávěr je někde jinde..Máme 18 vchodů a v každém vchodu 2–4 stoupačky..

Vložil Tomáš Neugebauer (bez ověření), 4. Květen 2019 - 9:49

Neplatí, že do prostoru se zvýšeným požárním nebezpečím by neměl vstupovat nikdo, kdo tam vstupovat nemusí. Vyznat se v tom, co vlastně uzavřít by měl každý, nikoliv jen určená osoba.

Vložil VN (bez ověření), 4. Květen 2019 - 18:48

když se do garáže mohl dostat každý , řešili jsme pouze průsery typu , že někdo kdo neměl garáž něco stěhoval… využil garáž,auto tam nechal odstavené, zmizel a garáž byla neprůjezdná… Jinak přál bych Vám vidět náš dům. Našemu domovníkovi trvalo dva týdny, než zjistil kde je jaký ventil. Nehledě na to, že řada z nich je v garážích , které na souhlas původního vedení si majitelé opatřili vraty a klíč od vrat svěřili domovníkovi… Některé jsou ve sklepních kójích..také uzamčených..

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".