Úklid ve společných prostorech majitelama.

Vložil Anonymous, 28. Leden 2011 - 13:00 ::

Přeji dobrý den. Chtěl bych se dotázat,co dělat s majitelem bytu,který nechce uklízet společný prostory? Jedná se o schodiště a venkovní prostory atd.

S pozdravem Jurášek. Předseda SVJ.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil rivr, 28. Leden 2011 - 19:32

  Analogický postup je uvedený zde: (lake, 1. Únor 2010 – 5:20) 3-tí odstavec

   rivr

  Vložil lake, 28. Leden 2011 - 14:40

  O úklid se má starat SVJ a jeho výbor.
  Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám.
  (Listina základních práv a svobod, článek 9 odst. 1)

  lake

  Vložil Anonymní Anonymous (bez ověření), 28. Leden 2011 - 14:59

  Úklid není nucená práce, to je povinnost. Buď si uklidím sám, nebo musím zaplatit někoho, kdo po mě nepořádek, který nadělám uklízí. Podle lake, členové výborů vemte gbelíky, hadry, natočte vlastní vodu a s chutí do toho. A zadarmo. Vlastník bytu si to přeje.

  Vložil lake, 28. Leden 2011 - 15:26

  Pane Anonymní Anonymous,

  povinnost zajistit, aby bylo ve společných prostorách uklizeno, má výbor SVJ. Od toho je výborem a z tohoto důvodu si jej vlastníci jednotek platí. Úklid společných prostor patří pod správu domu, pokud jste si nevšiml.

  Jedinou povinností vlastníka jednotky je přispívat na správu domu a pozemku a na služby. Není jeho povinností tyto služby osobně vykonávat, ani je zařizovat. Přečtěte si ZoVB. A (nerad se opakuji, ale musím) přečtěte si Listinu základních práv a svobod.

  Pokud u vás neumí výbor toto zajistit a namísto toho jeho členové běhají po domě s kbelíkem a s hadry, pak máte neschopný výbor.

  lake

  Vložil brouk pytlík (bez ověření), 28. Leden 2011 - 22:03

  Vážený pane Lake, teď se ukrutánsky hodně, ale hodně pletete!!Výbor není od toho, aby se staral o úklid. Ten nikdo neplatí jak Vy uvádíte.Většina lidí to dělá jen ze zájmu o věc. Takže, když se lidé normálně dohodnou a schválí si své povinnosti úklidu společných prostor, tak se udělá rozpis, jako u každého baráku, kde bydlí normálně uvažující lidé a úklid, včetně přilehlých pozemků k domu (SVJ) uklidí. A neohánějte se Listinou lidských práv a svobod… Jinak práva a povinnosti jsou uvedena i ve vzorových Stanovách, kde i tyto záležitosti jsou zmíněny. S pozdravem brouk pytlík, práce všeho druhu…

  Vložil 566a567, 28. Leden 2011 - 22:37

  Ne, že bych se nějak chtěl Laka zastávat, ale nějak nechápu, kde se mýlí.

  Vše, co napsal, je Recht a Punkt! (Jako aj Vy – až na to, že NIKDY NIKOMU ANI NAHLAS NEVYSLOVUJTE „NEOHÁNĚJTE SE LISTINOU ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD“! TOTO PRÁVO MÁ KAŽDÝ A SMÍ JEJ VYUŽÍT, KDYKOLI SE CÍTÍ UTISKOVÁN.)

  Nikdo nesmí nikoho nutit. To je tak nějak princip našeho státu.

  Nikdo však také nesmí porušovat své povinnosti. To je také princip právního státu.

  Vy tu kážete, že se má udělat rozpis a hotovo. Ale on jaxi rozpis neuklízí. Uklízejí (tedy v tomto případě neuklízejí) lidé! A stejně jako u koníka Juráška, tak ani u nás tito lidé své povinnosti neplní. A to ani přesto, že rozpis mají také.

  Lake káže, že když někdo rozpis nedodržuje, tedy neuklízí, a nechává to dělat výbor, tak je neschopností a nedůsledností výboru to, že se tak negaye! Povinností výboru je zajištění plynulého a klidného chodu společenství, a tím rozhodně to, že výbor lítá po baráku (místo aby koumal, jak nejvíce společenství zhodnotit jeho úspory) a uklízí jen ten, klidný chod není, když ostatní jim na to kálí!

  Takže mu tu nadáváte a oba kážete totéž. Jeden tu řve, že někdo (výbor) má plnit své povinnosti a druhý tu řve že někdo (vlastníci) mají plnit své povinnosti.

  Nevšiml jste si, že tak Lakovi vlastně dáváte za pravdu? (-:

  Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

  Vložil Anonymní Anonymous (bez ověření), 28. Leden 2011 - 15:37

  Nikde není napsáno, že vlastníci jednotek úklid platí povinně. Někde si platí, jinde nikoliv. V ZOVB nejsou vyjmenované služby, které vlastnící mají povinnost platit. Úklid může být služba placená a nemusí. Vy jste ovšem se vším hned hotový, o výkladu ZOVB nemluvě. Většinu vašich názorů a výklad ZOVB ve vašem podání oceňuji, někdy ale fakt perlíte.

  Vložil lake, 29. Leden 2011 - 5:13

  Anonymní Anonymous napsal: "Většinu vašich názorů a výklad ZOVB ve vašem podání oceňuji, někdy ale fakt perlíte."

  Pane Anonymous,

  přečtěte si laskavě pro začátek úvodní příspěvek, abyste věděl, o čem zde všichni diskutujeme. Předseda SVJ pan Jurášek popisuje případ, kdy o úklid se dělili všichni (tedy nikdo nic neplatil), ale tento způsob nadále nefunguje, protože některý vlastník (nebo někteří vlastníci) odmítli dobrovolný úklid provádět. Pokud jste pochopil problém, zkuste pochopit i mou odpověď:

  (1) Nelze vlastníku jednotky přikázat nucené práce (úklid), viz LZPS. Máte-li jiný názor ohledně platnosti ústavy, nebo textu článku 9 odst. 1 Listiny základních práv a svobod, prosím uveďte jej zde.

  (2) Starost o úklid musí převzít SVJ. Pokud se domníváte něco jiného, napište laskavě KDO JINÝ než výbor SVJ by se o to měl postarat: King-Kong? Sněhurka? brouk Pytlík?

  (3) Vlastníka jednotky lze v souladu se zákonem donutit jedině k placení záloh za správu a za služby. Tedy uklízet (místo něj) bude někdo jiný a jemu se to předepíše k úhradě. Máte jiný názor? Tedy jej vyslovte a popište panu Juráškovi jak jinak se má jako předseda SVJ zachovat.

  Myslím, že pouhými řečmi o perlení tazateli nijak nepomůžete.

  lake

  Vložil 566a567, 28. Leden 2011 - 21:53

  = správa baráku, respektive je to součást správy.

  Pro úvod však: dobrý den!

  Správu baráku obstarává jeho statutární orgán k tomu stanovami určený. Tedy přesně jak Lake popsal.

  „Neuklízej, opravdu nemusíš a nikdo tě nesmí nutit. Ale zaplatíš poplatek spojený se správou domu, protože to tvá povinnost je!“ Co je na tom k bádání a bezprecedentnímu výkladu?

  Naši drahoušci dostali nový předpis záloh a řvali, že je to moc. Taxem jim k tomu suše řekl, že protože (až na tři rodiny ze dvanácti) neuklízejí, tak to bude za měsíc či dva ještě více, protože tam budou mít zaúčtovaný poplatek za úklidovku. (jen se modlím, abyste tu se mnou nepolemizovalo, že to nebudou platit)

  Kdo vám dělá účetnictví? A platíte mu za to, žeo? Sice je to od státu kravina, že po vlastníkovi objektu zákonem chce vedení podvojného účetnictví, ale pro transparentnost při sporech s jednotlivými vlastníky bych to dělal i kdyby to podinnost nebyla. A to účetnictví platíte jako poplatek, buď zvlášť nebo z fondu(e) oprav. Tak úplně stejně jako jste si pořídili účetní, taxi pořiďte uklízečku a vyřešeno.

  Nad něčími problémy mi tu fakt občas zůstává … stát!

  Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

  Vložil Nezmar, 28. Leden 2011 - 23:01

  „Naši drahoušci dostali nový předpis záloh a řvali, že je to moc. “

  to je nějaká divná formulace. Vy máte diktaturu? U nás v SVJ se předpisy (=zálohy na služby) musí schvalovat shromážděním. Tedy pokud si „drahouškové“ něco schválí, tak nemohou potom koukat…

  Vložil Tík (bez ověření), 28. Leden 2011 - 23:05

  „U nás v SVJ se … zálohy na služby … musí schvalovat shromážděním.“

  Zálohy na služby jsou předepisovány ve výši skutečné spotřeby.

  Tík

  Vložil Filip (bez ověření), 29. Leden 2011 - 2:00

  I na domovních dveřích máme smaltovanou cedulku "Dům je v socialistické péči nájemníků. (-:

  Zálohy na služby, jak píše Tík, se stanovují podle výše skutečně předepsaných záloh dodavateli. Dokonce vím, že přitom nesmím tuto zálohu předepsat vyšší či nižší než o 20% prokazatelně předepsaně hrazených záloh.

  Drahoušci si vymyslili, když nám loni začal padat na hlavu deficit kolem pěti kil na byt, že to musíme začít dohánět. A podle mne pěkně i zpětně. Tedy návrh zněl na litr.

  To nechtěli. Dobře, nechtěli. Nyní mám na účtu 310 litrů a faktura na poslední dílo přede mnou leží na 460 litrů. (Zaplaťpámbu je hotové – vastní kotelna – a bude nám měsíčně házet úsporu nejméně osm a půl litru.)

  Jednoduše mi prostě tím, že si vlastnicí směli a „odhlasovali“ i fond záloh, což vůbec nemají mít nárok do toho plácat (ale to je, jak píše Lake, nekompetentnost výboru, tedy i má) máme nyní na fondu oprav nedostatek peněz.

  Takže bez diskusí si to tam urychleně, milánci, dotlačí a nebudeme o tom diskutovat. Proto ta „diktatura“

  A proto tak tvrdý postoj. Kdybych se o tom s nimi zase bavil, tak by zase místo litru, o který jsem to zvedl, oni vylicitovali 500 a na to nemám nervy.

  Ten, kdo tu pak nespí, protože nemá na placení faktur za barák, jsem já, ne oni.

  Tak to je tak pro objasnění, že když nahoře píšu o maximální úctě k Listině základních práv a svobod, že podle toho také jednám, a toto tvrdé jednání jsem byl nucen použít jen proto, že společenství nemá jiné východisko.

  Obecně se u nás obvykle všechno řeší – někdy až příliš – společně a každý, kdo k tomu něco má, tak pod kotel přikládá, dokud ta polívka není uvařená tak, aby chutnala všem.

  Filip

  Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 28. Leden 2011 - 13:49

  asi nic – nemůžete mu to dát jako povinnost, možná pokud to máte ve stanovách, a le je to na dlouhé lokte. jedině si dát do vyúčtování úklid, a těm co uklízí to refundovat. a nebo najmout pro dům uklízečku. bylo tu diskutováno odškodnění pro paní, co si při úklidu zlomila nohu, a protože to dělala nedobrovolně, chtěla od baráku milion.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".