úklid

Vložil Kujová (bez ověření), 17. Listopad 2017 - 16:32 ::

Dobrý den, na členské schůzi SVJ bylo odsouhlaseno placení pokuty ve výši 200Kč za neprovedení úklidu společných prostor / vchod, rohože apod. / Má na to SVJ právo ? Děkuji za info.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Ja-He (bez ověření), 25. Říjen 2020 - 19:36

    Povinnost dodržovat pořádek ve společných prostorách mají SVJ zakotveny ve svých stanovách, tak jak to vyžaduje NOZ. Ten, kdo nedodržuje pořádek a čistotu ve společných částech porušuje práva ostatních členů společenství, neplní si povinnosti člena SVJ a může být hnán k odpovědnosti. Dotčený vlastník může sám nebo prostřednictvím statutáru SVJ podat předžalobní výzvu s písemnou výstrahou k nápravě vadného chování. Pokud nedojde k nápravě může podat žalobu k soudu.

    Udržování pořádku v domě by tedy mělo být v 21. století v ČR naprostou samozřejmostí, protože je kontrolované samotnými členy SVJ, avšak není. Velké SVJ to řeší tím, že si službu sjednají. Malé SVJ šetří náklady za úklidové služby a mají s neukázněnými vlastníky – pronajímateli téměř vždy problémy. Opět jsou tu ale ustanovení NOZ ve stanovách SVJ a povinnost vlastníka – pronajímatele bytu uposlechnout výtky a výzvy statutáru, pokud ne hnát ho k odpovědnosti.

    Vložil . (bez ověření), 25. Říjen 2020 - 22:37

    Vlastník v 21.století nemá žádnou povinnost uklízet, má pouze povinnost přispivat na úklid. Výtky a výzvy statutáru, a co to je? Jkaá je definice neukázněného vlastníka? Předžalobní výzva s písemnou výstrahou k nápravě vadného chování. člověče, vy máte bujnou fantazii.

    Vložil Dudekk (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 14:42

    Úklid společných prostor je službou podle zákona č. 67/2013 Sb. SVJ poskytuje službu úklid společných prostor v případě, že o ní rozhodne shromáždění. Pokud shromáždění o tom nerozhodlo, není co účtovat. Pokud je SVJ poskytovatelem služby, musí zajistit, aby tato služba byla řádně poskytována, tzn. uzavře smlouvu s někým, kdo bude úklid provádět.

    Nemůže však nikdo nutit vlastníky, aby uklízeli, protože pak by se nejednalo o poskytování služby SVJ, ale zajišťovali by si ji sami vlastníci. Na čem se tedy dohodnou, záleží jen na nich, ne na SVJ, když SVJ není poskytovatelem služby.

    Vložil JaVa, 17. Listopad 2017 - 17:21

    Pasáže ve stanovách SVJ i v usneseních shromáždění vlastníků,která rozporují platné zákony,nejsou v souladu s dobrými mravy a omezují členy právnické osoby, na jejich základních právech dle
    LZPS(https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1993-2… ,jsou vůči vlastníkům jednotek právně nevymahatelná a tudíž i neplatná.Vlas­tníci jednotek nejsou povinni se jimi řídit.

    Právnická osoba SVJ nemá žádnou právní moc, nutit vlastníky jednotek k nuceným pracím a to ani na základě usnesení shromáždění vlastníků,jehož účastníci zřejmě nesplňují ani § 4 z.č.89/2012 Sb.,

    Požádejte písemně právnickou osobu SVJ o § znění zákona,na jehož základě, Vám může tyto nucené práce nařídit.Velice rádi, si jejich vysvětlení všichni přečteme.Děkuji předem a přeji Vám hezký zbytek večera.

    JaVa

    P.S.Ty vaše „dementy“ ve výboru, pošlete tam ,kde ostatním končí záda.

    Úklid a Listina základních práv a svobod

    Vložil lake, 14. Srpen 2011 – 18:15

    Listina základních práv a svobod, článek 9:

    "(1) Nikdo nesmí být podroben nuceným pracím nebo službám.

    (2) Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na:

    1. práce ukládané podle zákona osobám ve výkonu trestu odnětí svobody nebo osobám vykonávajícím jiný trest nahrazující trest odnětí svobody,
    2. vojenskou službu nebo jinou službu stanovenou zákonem namísto povinné vojenské služby,
    3. službu vyžadovanou na základě zákona v případě živelních pohrom, nehod, nebo jiného nebezpečí, které ohrožuje životy, zdraví nebo značné majetkové hodnoty,
    4. jednání uložené zákonem pro ochranu života, zdraví nebo práv druhých."

    Je zjevné, že úklid společných prostor domu nelze podřadit pod žádnou z výjimek uvedených v Listině. Uložení povinnosti uklízet je tedy protiprávní. Úklid společných částí domu je službou, kterou mohou zajišťovat vlastníci jednotek svépomocí, nebo ji na základě pověření zajišťuje společenství, nejspíše jako službu placenou.

    Je to tedy SVJ a jeho výbor, kdo se má postarat, aby v domě bylo uklizeno. Vlastník jednotky takovou povinnost nemá.

    lake

    Vložil Předseda výboru SVJ (bez ověření), 18. Listopad 2017 - 10:31

    Nejde o pokutu, jde o úhradu za provedení služby úklid jinou osobou. Tato úhrada není účtována vlastníkům, kteří dobrovolně provedou úklid sami a SVJ tak nemusí úklid v tomto případě zajišťovat a nevznikne mu náklad na zajištění služby úklid.

    Vložil JaVa, 18. Listopad 2017 - 13:10

    Nějak nechápu Váš komentář,že:

    „SVJ tak nemusí úklid v tomto případě zajišťovat a nevznikne mu náklad na zajištění služby úklid.“

    Když na druhou stranu tvrdíte,že tyto peníze požadujete za úklid společných prostor od těch vlastníků jednotek,kteří ho neprovádějí,dle Vás,„dobrovolně-povinně“.

    § 4/67/2013 Sb.,

    Výše záloh za služby a způsob změny jejich výše

    (1) Poskytovatel služeb má právo požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby poskytované s užíváním bytu. Výši záloh si poskytovatel služeb s příjemcem služeb ujednají, nebo o ní rozhodne družstvo, nebo společenství.

    1)Jak chcete tu tzv.„pokutu“,dát do účetnictví.když je právnická osoba(poskytovatel služby) povinna na tyto služby vybírat od odběratelů(vlas­tníků jednotek) předem stanovené zálohy?

    2)Jaké náklady právnické osobě vzniknou zajištěním služby „úklid společných prostor“?

    Můžete nám zde uvést odkaz na § znění zákona,dle kterého lze účtovat službu-úklid společných částí domu a pozemku právnické osoby SVJ(§ 5 odst.d)z.č.67/2013 Sb.,),pouze některým vlastníků jednotek v domě,bez 100% souhlasu, všech vlastníků jednotek.

    Děkuji.JaVa

    Vložil Předseda výboru SVJ (bez ověření), 18. Listopad 2017 - 14:35

    JaVa napsal jste:

    „1)Jak chcete tu tzv.„pokutu“,dát do účetnictví.když je právnická osoba(poskytovatel služby) povinna na tyto služby vybírat od odběratelů(vlas­tníků jednotek) předem stanovené zálohy?“

    Ve svém dotazu uvádíte nepravdu. V § 4/67/2013 Sb. se hovoří o právu požadovat na příjemci služeb placení záloh na úhradu nákladů na služby. Nepleťte si prosím právopovinností.

    JaVa, napsal jste:

    „2)Jaké náklady právnické osobě vzniknou zajištěním služby „úklid společných prostor?“

    Jde o odměnu, kterou zaplatí SVJ smluvní osobě za provedení úklidu za vlastníka/vlas­tníky, kteří nemají zájem uklízet.

    JaVa napsal jste:

    „Můžete nám zde uvést odkaz na § znění zákona,dle kterého lze účtovat službu-úklid společných částí domu a pozemku právnické osoby SVJ(§ 5 odst.d)z.č.67/2013 Sb.,),pouze některým vlastníků jednotek v domě,bez 100% souhlasu, všech vlastníků jednotek.“

    Podle § 5 zákona č. 67/2013 Sb. o rozúčtování nákladů na služby rozhodne společenství. Podle § 1206 NOZ rozhoduje společenství většinou hlasů přítomných vlastníků jednotek na usnášeníschopném shromáždění ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů. Jak jste přišel na to, že je potřeba 100% hlasů?

    Shromážděním schválený způsob rozúčtování služby úklid samozřejmě může stanovit rozúčtování jen mezi vlastníky, kteří úklid neprovádějí. Rozúčtování všem vlastníkům v případě, kdy někteří službu úklid nevyužijí, protože si uklízejí sami, by bylo v rozporu s dobrými mravy. V krajním případě (kdy úklid provádějí dobrovolně všichni vlastníci) nebude potřeba zajistit úklid smluvní osobou a náklady na úklid (odměna za úklid) budou nulové a rozúčtovávat nebude vůbec potřeba.

    Vložil JaVa, 18. Listopad 2017 - 16:14

    Nevím jak Vy,ale já čtu v z.č.89/2012 Sb., v oddíle

    Práva a povinnosti vlastníka jednotky.

    § 1181

    (1) Vlastník jednotky platí zálohy na plnění spojená nebo související s užíváním bytu (služby) a má právo, aby mu osoba odpovědná za správu domu zálohy včas vyúčtovala, zpravidla nejpozději do čtyř měsíců od skončení zúčtovacího období.

    o povinnosti vlastníka jednotky tyto zálohy na služby platit, ne že má pouze „právo,možná,snad,když si to rozmyslí atd.“

    § 1208

    Do působnosti shromáždění patří

    1. schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky,

    Dále píšete,že :

    „Jde o odměnu, kterou zaplatí SVJ smluvní osobě za provedení úklidu za vlastníka/vlas­tníky, kteří nemají zájem uklízet.“

    Tito vlastníci nemusí mít žádný „zájem uklízet“,poněvadž jim není žádným zákonem tato povinnost nařízena!Naopak zajistit tuto službu má ze zákona 67/2013 Sb.,(který, je dle mého soudu speciálně pro otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty ustanoven)právnická osoba SVJ.Shromáždění vlastníků,může svým usnesením určit, jakým způsobem bude tato služba rozúčtována mezi všechny vlastníky jednotek v domě.

    Co se týče 100% dohody všech vlastníků v domě,tak je dle mého názoru nutná k tomu,aby byli někteří vlastníci jednotek osvobozeni od placení měsíčních záloh na službu-úklid s podmínkou,že ten úklid budou vykonávat svépomoci a vlastními prostředky.Tzn.že vodu,čistící prostředky a ostatní pomůcky na tuto „bohulibou činnost“, si budou dotčení vlastníci hradit každý sám!

    Přeji Vám hezký zbytek dne.JaVa

    Vložil Předseda výboru SVJ (bez ověření), 21. Listopad 2017 - 16:56

    Jestliže si shromáždění schváli na základě vámi uvedeného § 1208, že zálohy se na službu úklid vlastníci platit nebudou tj. odsouhlasí si výši záloh nulovou, což znamená, že případné náklady služby úklid budou hrazeny až po provedení a vyúčtování služby, tak je to v souladu s ustanoveními které jste citoval.

    „Jestliže vlastníci nemají zájem uklízet“ samozřejmě znamená, že je nikdo nenutí a uklízet nemusí. Já jsem nikde neuvedl ani slovo o tom, že by uklízet museli. Vždy jsem hovořil o dobrovolnosti. Jinými slovy se dá říct, že uklízet nemusí nikdo, ale je umožněno nevyužít službu úklid tomu, kdo projeví zájem si uklízet sám, v tom případě se ho rozúčtování netýká.

    Píšete o povinnosti SVJ zajistit službu úklid. Copak jsem já napsal něco jiného. Vždyť jsem uvedl, že službu úklid zajistí SVJ dohodou se smluvní osobou, které za úklid zaplatí odměnu.

    Souhlas 100% je váš ničím nepodložený názor. Podle NOZ rozhoduje viz § 1206 shromáždění prostou většinou. 100% je uveden jedině v případě uvedeném v § 1214 „Mění-li se však všem vlastníkům jednotek velikost podílů na společných částech nebo mění-li se poměr výše příspěvků na správu domu a pozemku jinak než v důsledku změny podílů na společných částech, vyžaduje se souhlas všech vlastníků jednotek“

    Vložil JarekSVJ, 17. Listopad 2017 - 20:01

    Tu povinnost nemá i když např. s ní souhlasil?

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 17. Listopad 2017 - 20:51

    Když bude plnit dobrovolně, nikdo mu to vymlouvat nebude. Když souhlasím, nemám povinnost, né? V ústavě je to jasně, nesmí být podroben, tedy nikdo nemůže nutit, ani do práce nemusíme chodit (povinnosti nám může uložit pouze zákon, jak je známo). Pak si SVJ najme uklízeče za úplatu nebo nebude uklízet nikdo. I to se děje.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".