Status dodavatele podle NOZ

Vložil vlastník jednotky (bez ověření), 8. Únor 2015 - 9:48 ::

Po převodu jednotek si bývalý vlastník objektu nechal status dodavatele el. energie, vlastníci to odosouhlasili. Objekt má vlastní elektorměr, ČEZ vystavuje fakturu. Máme právo se s touto fakturou seznámit? Jaké má dodavatel postavení, může si tvořit vlastné ceny el. energie, kromě regulované části, nebo musí respektovat fakturu vystavenou ČZE? Pokud ano, máme právo znát nějaká pravidla? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 8. Únor 2015 - 14:03

    Co to je za objekt (bytový dům?) a elektroměr (na společnou elektřinu nebo současně i pro všechny bytové jednotky?). Existuje v domě SVJ? Je s původním vlastníkem objektu a mezi SVJ, pokud existuje, sjednána nějaká smlouva o dodávce el. energie? Nebo je těchto smluv více, s každým vlastníkem jednotky?

    Jinak zákon č. 67/2013 Sb. se týká těch případů, je-li poskytovatelem služeb vlastník nemovitosti nebo jednotky a nebo SVJ.

    Bez znalosti výše uvedeného nelze odpovědět.

    Vložil kukula (bez ověření), 8. Únor 2015 - 13:02

    Na váš případ se pravděpodobně vztahuje předpis č. 67/2013 Sb. čili zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty.

    Z faktu, že objekt má vlastní elektroměr usuzuji, že bytové jednotky elektroměr nemají a vlastník budovy „nějak“ rozúčtovává náklady fakturované mu od ČEZ.

    Podle mého názoru je vlastník nemovitosti povinen s vámi projednat jak zálohy, tak vyúčtování. Z toho plyne, že máte právo vidět jak fakturu, tak také znát způsob výpočtu záloh a potom též přeplatků nebo nedoplatků.

    Namátkou uvádím § 8 zmíněného zákona, nahlížení do podkladů k vyúčtování a vypořádání námitek

    (1) Na základě písemné žádosti příjemce služeb je poskytovatel služeb povinen nejpozději do 5 měsíců po skončení zúčtovacího období doložit příjemci služeb náklady na jednotlivé služby, způsob jejich rozúčtování, způsob stanovení výše záloh za služby a provedení vyúčtování podle tohoto zákona a umožnit příjemci služeb pořízení kopie podkladů.

    (2) Případné námitky ke způsobu a obsahu vyúčtování předloží příjemce služeb poskytovateli služeb neprodleně, nejpozději však do 30 dnů ode dne doručení vyúčtování, popřípadě doložení dokladů podle odstavce 1, příjemci služeb. Vyřízení uplatněných námitek musí být poskytovatelem služeb uskutečněno nejpozději do 30 dnů od doručení námitky.

    S pozdravem kukula.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".