Stanovy vs. Příkazní smlouva

Vložil IS (bez ověření), 21. Říjen 2013 - 11:18 ::

Dobry den, rada bych Vas pozadala o radu, jak resit situaci. Nase SVJ ma stanovy od r. 2007, kde se rika, ze vlastnik ma povinnost hradit zalohy na spravu domu a pozemku podle velikosti spoluvlastnickeho podilu. Od roku 2008 plati Prikazni smlouva pro externiho spravce , kde je uvedeno, jak jsou stanoveny mesicni prispevky na naklady spojene s provozem domu. Je zde urceno, ze do Provozniho fondu se prispiva za m2 dle podilu, ale na Spravu objektu se prispevek vybira samostatne od kazeho stejnym dilem. Na toto nyni upozornuje jeden z vlastniku mensiho bytu v dome a domaha se napravy. Snazila jsem se najit zapisy ze starsich schuzi, zda si shromazdeni Prikazni smlouvu odsouhlasilo. Co je v takovem pripade nadrazene? Zakon, stanovy, odsouhlasena Prikazni smlouva? Jak resit nastalou sitaci? Dekuji za radu. S pozdravem, I. S.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil IS (bez ověření), 21. Říjen 2013 - 12:55

    …cili i odmena spravci ma byt rozuctovana dle spoluvlastvickych podilu? Jak je mozne se s touto situaci vyporadat – chapu, zmenit prikaz. smlouvu, aby byla v souladu, ale co s vlastniky, kteri platili historicky vice, nez meli? Jsem v SVJ nove. Velmi dekuji. IS

    Vložil lake, 22. Říjen 2013 - 6:37

    Zdá se, že stále nerozumíte tomu kdo je vázán právním úkonem. Vůči vlastníkům jednotek nemá příkazní smlouva žádné účinky, nejsou-li sami jednotlivě jejími účastníky.

    Příkazní smlouva stanoví práva a povinnosti pouze mezi SVJ a příkazníkem (správcem). Například, že SVJ uhradí příkazníkovi měsíčně určitou částku za provádění čiností správy domu, za vedení účetnictví, atd. Tento náklad patří mezi náklady SVJ na správu domu.

    Veškeré náklady na správu domu pak rozúčtuje SVJ vlastníkům jednotek podle spoluvlastnických podílů, pokud není dohodou stanoveno jinak (§ 15 odst. 1 ZoVB). Už jsem napsal: postupuje se podle zákona. Veškeré přeplatky a nedoplatky je třeba vyúčtovat a vypořádat. Obdobně to platí i pro bezdůvodné obohacení, které vzniklo dřívějším vadným rozúčtováním v rozporu se zákonem.

    Nový občanský zákoník stanoví, že vlastní náklady správy se budou rozúčtovat na každou jednotku stejně, dokonce včetně odměny statutárnímu orgánu. To byste si ovšem museli napřed schválit dohodou všech, protože část NOZ o bytovém spoluvlastnictví se vztahuje pouze na právnické osoby, které budou nově vznikat po účinnosti NOZ (od 1. ledna 2014).

    lake

    Vložil IS (bez ověření), 22. Říjen 2013 - 18:20

    Děkuji Vám. IS

    Vložil Jandus (bez ověření), 21. Říjen 2013 - 12:29

    Ano, huška a jablka.

    1)Zalohy na spravu domu a pozemku podle velikosti spoluvlastnickeho podilu.

    2)Sprava objektu

    To jsou dvě různé věci. Správou objektu se myslí odměna pro správce.

    Vložil lake, 21. Říjen 2013 - 12:02

    Zdá se, že pletete jablka a hrušky dohromady. Vlastníky vůbec nezajímá obsah příkazní smlouvy, protože nikdo z nich není účastníkem této smlouvy.

    Co hradí vlastník jednotky a na jaký účel nemůže být stanoveno v jakési příkazní smlouvě, uzavřené s někým jiným. To je Kocourkov.

    Rozúčtujte v souladu se zákonem, to jest veškeré náklady správy podle spoluvlastnických podílů.

    lake

    Vložil Petr, 23. Říjen 2013 - 9:58

    Zdá se mně nejsprávnější podílet se na odměně správci dle toho, jak je postavena smlouva. Pokud dle počtu bytů x 180,– Kč, tak bych žádal o takový podíl, nikoli dle plochy.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".