Stanovy druzstva pro vlastnika bytu?

Vložil gep (bez ověření), 8. Leden 2014 - 15:39 ::

Dobry den,

precetl jsem si spoustu prispevku, zejmena pak ve faq datum-vzniku-svj, ale odpoved na svuj dotaz jsem nenasel. Proto prosim o odpoved na nasledujici dotaz:

Koupil jsem do OV byt v dome, kde patrne (tady v tom dome se dozvedet relevantni informaci asi nelze) jeste neexistuje SVJ (v rejstriku SVJ jsem nenasel, jen okolni domy tam jsou). Dum spravovalo druzstvo a porad si drzi pres 50 % bytu, tedy pravdepodobne plati § 9 odst. 4 ZoVB.

Dotazu mam nekolik propojenych:

  1. Jake stanovy/pokyny pro me plati? Jsou to ty vzorove zakonne pro SVJ (ikdyz SVJ neexistuje jako zadny subjekt, natoz pravnicka osoba), anebo druzstevni?
  2. Na zaklade ceho po mne druzstvo chce zaplatit poplatek ve vysi cca 1200 Kc za oznameni zmeny vlastnika (odpoved asi vyplyne z bodu 1))?
  3. Predpokladam spravne, ze mi druzstvo nemuze mluvit do uprav v byte, tedy samozrejme v male mire; bez zasahu do nosnych konstrukci, vnejsich prostor atd.? [Vetsi upravy me momentalne nezajimaji.]

Nebo bych to mohl zobecnit i pro ostatni, pozdeji prichozi, prave na faq/datum-vzniku-svj – ktere stanovy v ktere situaci zminene v tom faq pro majitele bytu plati?

Dekuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 8. Leden 2014 - 19:47

    Není důvod ke kategorickému tvrzení … pro Vás platí § 1191 až 1193 NOZ". Není vůbec jisté, zda v domě už nevzniklo společenství. Není vůbec jisté, zda se právní poměry řídí podle NOZ.

    Je třeba, abyste napřed zjistil, zda jde o tzv. původní družstvo podle ZoVB. Dále si musíte zjistit, zda jednotky byly vloženy do katastru před dnem 1. července 2000 a zda v Prohlášení vlastníka (datovaném před tímto dnem) bylo nynější bytové družstvo uvedeno jako osoba vykonávající správu domu.

    Nejsou-li všechny tyto podmínky splněny, pak již SVJ nejspíše vzniklo podle zákona č. 72/1994 Sb. a platí v něm vzorové stanovy.

    K Vašim dotazům:

    1. Určitě pro Vás neplatí stanovy BD, pokud Vy sám nejste členem družstva. Stanovy BD ostatně nemohou upravovat bytové vlastnictví.
    2. Pokud SVJ již vzniklo, jde o právnickou osobu podle zákona č. 72/1994 a platí vzorové či schválené stanovy SVJ (samozřejmě i po 1. lednu 2014). K tomu viz také pravidla uvedená v Prohlášení vlastníka budovy.
    3. Pokud SVJ nevzniklo podle podle zákona č. 72/1994, pak i v tomto případě do 31.12.2013 platil pro správu domu tento zákon a pravidla uvedená v Prohlášení. Vzorové stanovy SVJ nebylo možno uplatnit. Od 1. ledna 2014 vznikl stav, který popsal pan Kolemjdoucí: platí pravidla uvedená v Prohlášení, § 1191 až 1193 NOZ, a v budoucnu může vzniknout SVJ(2012).

    lake

    Vložil gep (bez ověření), 13. Leden 2014 - 12:12

    Dobrý den,

    prozatím mám následující:

    • v družstvě jsem si vyfotil prohlášení vlastníka budovy
    • ke vkladu došlo podle razítka k.ú. 26. 8. 1999
    • je v něm jako správce uvedeno nynější družstvo
    • kromě výčtu jednotek, určení společných částí atd. je zde „Hospodaření domu“
    • žádné částky ani termíny pro jejich platby tam nejsou

    V „Hospodaření domu“ je za správou společných částí uvedeno „Kromě záloh na náklady na správu domu je vlastník jednotky povinen hradit správci stanovenou částku za výkon správy domu.“ A pak „Správa bude zajišťována na základě smlouvy uzavřené mezi správcem a vlastníky jednotek, ve které bude podrobně upravena pravidla pro správu, provoz, opravy a údržbu společných částí domu.“

    Žádnou smlouvu jsem nepodepisoval, jen jsem oznámil změnu vlastníka na jejich formuláři. Že prý smlouva přijde poštou.

    Dotaz 1: Když jsem neuvedl na formuláři datum narození dalšího člene, který zde bude bydlet, bylo mi vyhrožováno 50'000 Kč pokutou (cituji: „když přijede policie a bude chtít domovní knihu, kde to nebude, zaplatíte 50 tis., přečtěte si to v domovním řádu. Ale mě je to jedno.“). Podle NOZ jim má stačit vlastník a počet osob, pletu se?

    Dotaz 2: Chtěli po mě oněch 1200 Kč. Když jsem se ptal z jakého titulu, vypsali mi čísla „usnesení prohlášení delegátů“. Cituji: „jsou tam zástupci vlastníků a ti to odhlasovali, můžete si podat návrh na změnu“. Hádám správně, že to musím zaplatit kvůli té větě v prohlášení vlastníka (poplatek za výkon správy domu)? A co když využiji splatnosti s délkou trvání „1 furt“. Mám pátrat po těch usneseních, na která mě dámy odkázaly?

    Tedy to vše za předpokladu, že SVJ nevzniklo ze zákona (vše tomu zatím nasvědčuje), ještě mi zbývá zjistit, jestli to družstvo je „tzv. původní družstvo“. Ačkoliv zatím nevím, jak se jich na to zeptat.

    Děkuji mnohokrát i za předchozí vstupy.

    Vložil lake, 13. Leden 2014 - 15:15

    Dotaz 1:
    Pravdu máte Vy. Oznamujete Vaši adresu a počet osob, tedy pouze číslo.

    Dotaz 2:
    Vysmějte se jim. Shromáždění delegátů BD nemá nic společného se rozhodováním vlastníků jednotek. Musel byste dostat do ruky zápis ze shromáždění vlatníků jednotek s listinou přítomných a hlasovací listinou, a ze zápisu by muselo být patrné, že byla odsouhlasena nějaká částka na správu, hrazená k rukám BD.

    I v případě, že tuto listinu Vám BD předloží, podle Prohlášení nejste povinen nic hradit dokud neuzavřete se BD smlouvu o správě. Až tuto smlouvu uzavřete, jistě Vám budou částky napočítány zpětně (od okamžiku účinnosti změny vlastníka), ale bez uzavřené smlouvy je požadavek na úhradu absurdní. Vždyť není zřejmé za co máte ty peníze platit a jaké jsou povinnosti druhé strany. Prohlášení vlastníka výslovně vyžaduje podrobnou smlouvu a z toho musí BD vycházet.

    lake

    Vložil PEPO1 (bez ověření), 13. Leden 2014 - 12:28

    nebudu se vyjadřovat ke všemu, ale jen k bodu 1 – nenahlásil jste – i když jste povinnen NOZ § 1177

    • 1) Kdo nabyl jednotku do vlastnictví, oznámí to včetně své adresy a počtu osob, které budou mít v bytě domácnost, vlastníkům jednotek prostřednictvím osoby odpovědné za správu domu nejpozději do jednoho měsíce ode dne, kdy se dozvěděl nebo mohl dozvědět, že je vlastníkem. To obdobně platí i v případě změny údajů uvedených v oznámení.
    • (2) Vlastník jednotky oznámí bez zbytečného odkladu osobě odpovědné za správu domu změny v počtu osob, které mají v bytě domácnost a bydlí v něm po dobu, která činí v souhrnu nejméně tři měsíce v jednom kalendářním roce. To platí i tehdy, přenechal-li vlastník jednotky byt k užívání jiné osobě; v takovém případě oznámí i jméno a adresu této osoby.

    a pokud to vezmu podle jiného zákona i se sankcí (zák 67)

    • § 12 Příjemce služeb oznámí poskytovateli služeb písemně a bez zbytečného odkladu změny v počtu osob rozhodných pro rozúčtování
    • § 13 Pokuta a poplatek z prodlení
    • (1) Jestliže poskytovatel nebo příjemce služeb nesplní svoji povinnost upravenou tímto zákonem ve stanovené lhůtě, je povinen zaplatit druhé straně pokutu ve výši 100 Kč za každý započatý den prodlení, ledaže by splnění povinností v této lhůtě nebylo spravedlivé

    požadovat nebo k nesplnění lhůty došlo zaviněním druhé smluvní strany. To neplatí pro případy uvedené v odstavci 2.

    Vložil gep (bez ověření), 13. Leden 2014 - 12:47

    Ja Vám nerozumím, nebo nerozumíte vy mně.

    „oznámí to včetně své adresy a počtu osob“ Vlastník jsem já a o sobě jsem udal vše potřebné (adresu) atd. O další osobě jsem jenom uvedl, že tam je, tedy že jsme dva a ze své vůle jsem udal jméno. Další informace jsem neudal. Jak přesně je to v rozporu s těmi odstavci?

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 8. Leden 2014 - 17:02

    Od 1.1.2014 pro Vás platí § 1191 až 1193 NOZ tj. správa bez vzniku společenství viz. § 24 zákona č. 311/2013 Sb.

    Dle § 1191 se použijí na správu pravidla určená v prohlášení a pro rozhodování ve věcech správy se přiměřeně použijí ustanovení o shromáždění; k rozhodnutí svolá vlastníky jednotek správce.

    Také je možné, že máte ze správcem (družstvem) uzavřenu každý vlastník „Smlouvu o správě“, která obsahuje podrobně pravidla správy s Vašimi právy a povinnostmi. Smlouva o správě uzavírá vlastník a správce – družstvo většinou při převodu jednotky do vlastnictví.

    Do r. 2014 upravovala pravidla určená v prohlášení, případná Smlouva o správě a uvedený § 9 odst. 4 ZoVB.

    Vložil gep (bez ověření), 8. Leden 2014 - 16:04

    Mozna jeste napisu, jak to ted chapu ja po precteni vsech moznych prispevku a kusu zakonu. Jedine, co me zajima ze stanov, popr. z toho, co si odsouhlasi druzstvo/vybor, je to, co popisuji ty tri paragrafy ze zakona ucinneho pred 1.7.2000. Tj. ze mam platit mesicni zalohy, v jake vysi a komu. Ostatni ustanoveni ze stanov, popr. jinych rozhoduti druzstva me nezajimaji a ridit se jimi nemusim (a v mnoha pripadech nechci a nebudu). Je to tak spravne?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".