Správa/služby/usnesení/dohoda vs Prohlášení vlastníka

Vložil Anonymous, 10. Březen 2010 - 14:26 ::

Dobrý den, při pročítání zdejších diskusí jsem samozřejmě narazil na problém rozdělení správa/služby, rozpočítávání podle spoluvlasnických podílů/jednot­ku/osoby. Možnost úpravy usnesením/dohodou. V diskusi ohledně plateb za výkon správy vs Prohlášení vlastníka se vyskytl pro mě problém:

Když je, podle dikce zákona, upraven způsob rozůčtování v Prohlášení(, které připravovalo družstvo – původní vlastník), kde je mimo jiné uvedeno, že poplatky za správu, myšleno poplatek správci, je rozůčtováván na byt, jak to řešit při vzniku SVJ, jaká hlasovací kvora budem muset při změnách dodržovat?

Vše měnit 75%přítomných? A u toho poplatku správci, jestli se nemýlím, tak by měla platit dohoda (tzn.100%) v diskusi http://www.portalsvj.cz/…-spravy-domu se však mluví o hlasování dle §11 odst.4 – 75% přítomných.

Jak to je obecně? Budeme se muset po vzniku SVJ (s IČO) řídit při rozůčtovávání Prohlášením, třebaže třeba v oblasti té správy bude de facto protizákonné, protože správa bude rozůčtovávána na byt/osoby, aniž by byla s každým uzavřena (písemná) dohoda?

Děkuji

Jiří Vadran

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 10. Březen 2010 - 14:41

    Poplatky za správu jsou podle spoluvlastnických podílů, nedohodnou-li se všichni jinak. Zde řešeno x-krát.

    Stačí tedy jeden nesouhlas (Váš), a rozúčtová se správa podle podílů.

    Vložil Jiři Vadran (bez ověření), 10. Březen 2010 - 14:48

    Ano, to je mi jasné, ale jakou to má tedy návaznost na Prohlášení vlastníka, v tom je ten problém. Znamená to, že Prohlášení vlastníka je neplatné? Že se ho nemáme držet? Jak postupovat prakticky? Jsme nyní pod SBD platby se rozůčtovávají, jak je uvedeno v Prohlášení, co po vzniku SVJ s právní subjektivitou? všechny platby automativky podle podílů, ale co potom s Prohlášením? JV

    Vložil ano (bez ověření), 10. Březen 2010 - 19:50

    svolejte shromáždění, odsouhlaste změnu Prohlášení vlastníka

    Vložil lake, 10. Březen 2010 - 20:09

    Pane Vadrane,

    Prohlášení vlastníka vzniklo v době, kdy dům měl jediného vlastníka - družstvo, takže zákonem požadovaná "dohoda" byla automaticky dosažena.

    Nyní se některé jednotky převedou do vlastnictví, což nijak neruší obsah Prohlášení. Musíte tedy postupovat přesně v souladu s ZoVB. Chcete-li změnit způsob přispívání podle spoluvlastnických podílů (§ 15 odst. 1 ZoVB), musí některý vlastník oznámit, že s "dohodou" nesouhlasí a požádat, aby na program nejbližšího shromáždění bylo zařazeno hlasování o změně příslušné části Prohlášení.

    Ke změně Prohlášení je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů (§ 11 odst. 4 ZoVB). Nepodaří-li se odhlasovat tuto změnu, má vlastník možnost obrátit se na soud (§ 11 odst. 3 ZoVB).

    Ještě podotýkám, že pro účely zákona o daních z příjmů je pro jiný způsob přispívání, nežli podle spoluvlastnických podílů, nutná písemná dohoda všech, jinak dojde k bezdůvodnému obohacení některých vlastníků a vznikne jim tedy povinnost rozdíl zdanit. Postrašte vlastníky Finančním úřadem, pak snad změnu Prohlášení schválí.

    lake

    Vložil Jiři Vadran (bez ověření), 11. Březen 2010 - 12:43

    Děkuji. Takže jestli to správně chápu, dokud nebude rozůčtování v Prohlášení někdo rozporovat, pak budeme rozůčtovávat dále podle tohoto prohlášení, a to i po vzniku SVJ s právní subjektivitou (IČO)? A vzhledem k tomu, že se stanovy schvalují stejným kvorem jako Prohlášení, pak pokud budeme chtít ve stanovách zvolit jiný způsob správy než v Prohlášení, dojde ke změně automaticky?

    Nechápu: „Chcete-li změnit způsob přispívání podle spoluvlastnických podílů (§ 15 odst. 1 ZoVB), musí některý vlastník oznámit, že s "dohodou“ nesouhlasí a požádat, aby na program nejbližšího shromáždění bylo zařazeno hlasování o změně příslušné části Prohlášení.„ – nestačí tedy, že se jeden "rozmyslí“, ale musí ještě proběhnout hlasování s kvorem 75% přítomných? Jak je to vlastně s platností 100% dohody pokud je tato třeba vtělena do stanov – tzn. že 100% podepíše, že chtějí účtovat např. onen poplatek na byt. Do stanov se dá, že poplatek je účtován na byt. Pak se někdo rozmyslí, a? Co následuje? Stačí, že písemně doručí výboru, že chce nadále účtovat dle podílů a všichni musí najet na účtování dle podílů, protože již není 100% dohoda? Nebo když se někdo přistěhuje?

    Mně ani tak nejde o to něco měnit, nikdo tento způsob (stejná platba za poplatek správci) zatím nevnímá jako nespravedlivý, spíš se snažím být připraven na varianty, které by mohly nastat a nechci nikomu křivdit (zřejmě budu ve výboru), nebo ho na právěch krátit.

    Vložil Petr, 10. Březen 2010 - 18:48

    Je u vás velký rozdíl v rozpočítání na m2 a na byt?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".