Rozúčtování tepla v SVJ (s jedním bytem, jež má své el. vytápění)

Vložil David (bez ověření), 15. Leden 2014 - 13:13 ::

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně legislativy na rozúčtování tepla. V našem novém bytovém domě přijímáme teplo do výměníkové stanice od Brněnských tepláren, s nímž teď bude SVJ podepisovat smlouvu. Výměníková stanice je opatřena kolorimetrem, na základě jehož bude probíhat vyúčtování od tepláren. Dále, každá bytová jednotka má na vstupu tepla svůj kalorimetr (na radiátorech žádný není), který je veden přes stupačky zaizolovaným trubkami a rozúčtování bude probíhat podvojně…na základě součtu všech hodnot z kalorimetrů z každého bytu a hodnoty z kalorimetru u výměníkové stanice se urči cena tepla a následně každý vlastník zaplatí ~60% své spotřeby a zbytek se rozúčtuje dle podlahové plochy bytů. Na včerejší schůzi, kdy jsme zakládali SVJ, nám bylo developerem řečeno, že poměr rozúčtování se může změnit a to dle platné legislativy nebo podle toho jak se dohodneme..klidně i tak, že každý si zaplatí to, co spotřebuje. S tímto bychom ale museli (pravděpodobně) souhlasit naprosto všichni. Toto všechny by bylo v pořádku. Na tomto by nebylo nic zvláštního. Ovšem problém nastává u mého bytu.

S developerem jsem se dohodl, jakožto jediný zájemce, že mě v celém bytě položí podlahové elektrické topení a protože nechtěl přistoupit na úplné odpojení od teplovodu, tak mě nechal jeden radiátor, umístěný v koupelně, připojený na výměníkovou stanici. Tento radiátor jsem při převzetí bytu uzavřel, takže má spotřeba na kolorimetru je nulová. Kdyby si každý platil za svou spotřebu, neměl bych žádnou námitku. Problém ovšem je, že mé teplo, které si spotřebuji v el. energii, zaplatím celé a zároveň dle legislativy budu dál doplácet ostatním na rozúčtování dle podlahové plochy. Je zde tedy otázka, zdali se mohu nějak bránit vůči tomuto rozúčtování? Nebo jestli by do celkového součtu spotřebované tepelné energie měla být zahrnut i má spotřeba na elektroměru? Což by bylo spravedlivé, protože i já přenáším teplo do okolních bytů… ale netuším, jak by byl tento krok proveditelný. Jsem totiž dost znevýhodněn a podstatě budu platit za teplo 2×.

Pozn.: Na rozúčtování tepla podle skutečné spotřeby pravděpodobně nepřistoupí, a i kdyby byla většina, tak pořád jedinec toto rozhodnutí může napadnout. Krajní byty jsou sice zateplené, ale komu by se líbilo platit za teplo více, když legislativa umožňuje to, aby část jeho spotřeby zaplatili ostatní (rozúčtovala mezi zbytek), i když je to nespravedlivý. V dnešní době, zvlášť u nových bytů, kdy má každý možnost výběru, jestli si vezme ztrátový krajní nebo prostřední výhodnější, považuji tuto legislativu za prehistorickou, ale bohužel se jimi řídit musíme. Měl by někdo nějaký nápad jak legislativu rozúčtování tepla napadnout nebo je tu nějaká šance aby rozúčtování bylo spravedlivé i pro mě? Předem moc děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 15. Leden 2014 - 17:40

    …podlahové vytápění bylo řádně vyprojektováno a stavba dostala…

    • §2/2 NOZ
      Zákonnému ustanovení nelze přikládat jiný význam, než jaký plyne z vlastního smyslu slov v jejich vzájemné souvislosti a z jasného úmyslu zákonodárce; nikdo se však nesmí dovolávat slov právního předpisu proti jeho smyslu
      §2/b vyhl. 372/2001
      vytápěním – ústřední vytápění pomocí otopné soustavy ovlivňující zúčtovací jednotku, kterou prochází, napojené na společný zdroj tepelné energie; vytápěním není …
      Vyhláška neumožňuje vyloučit nějakou část „započitatelné podlahové plochy“ konkrétního bytu, jak se demagogicky v citátu uvádí. Vyhláška uvádí, pakliže: ústřední vytápění pomocí otopné soustavy ovlivňuje zúčtovací jednotku (§2/b), pak cit. „Tato vyhláška stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění…“ Zúčtovací jednotka je pak definována v §2/a.

    Nyní by Vám mělo být srozumitelné, proč cit. „…nechtěl přistoupit na úplné odpojení od teplovodu, tak mě nechal jeden radiátor, umístěný v koupelně, připojený na výměníkovou stanici…“. TOTO je přesně ten důvod. Developer zabránil tomu abyste se mohl stát samostatnou ZUJ dle §2/a vyhl.372. Z toho ale plyne co můžete dělat: dosáhnout odpojení nebo se odpojit (což ale nejde bez poškození otopné soustavy). Pokud tohoto dosáhnete, budete samostatnou ZUJ a vyhláška na Vás bude platit samostatně (na Vás jako na ZUJ o jedné jednotce) – což, je to čeho chcete dosáhnout.

    Neználek'

    Vložil lake, 15. Leden 2014 - 15:59

    Vyhláška č. 372/2001 Sb. vůbec neřeší vytápění s kombinovanými zdroji. Vyhláška dokonce výslovně praví: „… vytápěním není vytápění bytů a nebytových prostorů prostřednictvím samostatných etážových okruhů zásobovaných tepelnou energií z vlastních zdrojů tepelné energie, používajících různé druhy paliv nebo elektřinu“.

    Pokud Vaše podlahové vytápění bylo řádně vyprojektováno a stavba dostala kolaudační souhlas, pak Váš byt není (kromě koupelny) vytápěn ve smyslu vyhlášky. A kromě koupelny tedy není součástí zúčtovací jednotky. Navrhněte tedy, že se budete podílet na nákladech vytápění takto:

    • základní složka podle započitatelných podlahových ploch bude určena podle plochy Vaší koupelny,
    • spotřební složka bude odvozována z náměru indikátoru v koupelně.

    Ostatní místnosti bytu vytápíte vlastním zdrojem a to do vyhlášky nespadá.

    Dále je třeba vyřešit jak se budete podílet na nákladech za vytápění společných prostor domu. Toto je ve všech domech řešeno úplně špatně, když odběr tepla k tomuto účelu se jaksi zatajuje, neměří, nevyčísluje se ani nerozúčtuje odběrateli – kterým je samozřejmě SVJ.

    Obvyklý postup rozúčtování podle vyhlášky je už z principu vadný, protože vynechává SVJ jako jednoho z odběratelů. Společenství je odběratelem vytápění pro všechny společné prostory a místnosti domu. Náklad na toto vytápění má SVJ hradit jako všichni ostatní koneční spotřebitelé. A tento náklad (který je nákladem na správu domu) má SVJ normálně rozúčtovat vlastníkům jednotek podle jejich spoluvlastnických podílů. Celkové náklady na vytápění je tedy třeba rozúčtovat nejen mezi vlastníky jednotek, nýbrž mezi všechny konečné spotřebitele (vlastníky jednotek + SVJ).

    lake

    Vložil Dave (bez ověření), 16. Leden 2014 - 14:36

    děkuji moc za odpověď. Zkusím to navrhnout developerovi, resp. firmě, která nám provádí rozúčtování. Snad se tímto někam posunu :). Výsledek jednání pak zde uveřejním.

    Vložil § (bez ověření), 15. Leden 2014 - 17:58

    Vyhláška vytápění společných prostor nevynechává, přeštěte si ji.

    §

    Vložil Jan P. (bez ověření), 15. Leden 2014 - 16:53

    Souhlasím s lake. Konečně dobrá otázka a dobrá odpověď. A je to vyřešené. 6ádná dlouhá diskuse.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".