Pojem "vlastníci ideální části domu"

Vložil mafrabaa, 27. Únor 2013 - 0:19 ::

Dobrý večer, náhodou jsem zabrousila na vaše stránky. Je-li to možné, můžete mi prosím poradit? Existuje pojem „vlastníci nebo vlastnictví ideálni části domu“ ? Pokud ano, je v tom nějaký rozdíl oproti SVJ? Několikrát jsme řešili povinnost založit společenství a vést účetnictví, ale bylo mi tvrzeno, že vlastníci ideálni části domu jej vést nemusí.. Ale jak to tady pročítám, začínám mít obavy, že to vedeme špatně :( Máme v domě 8 bytů a bohužel jednoho neplatiče. A protože nevedeme nic „oficiálně“ nemůžeme to ani „oficiálně“ řešit.

Děkuji za případnou odpověď Martina

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 27. Únor 2013 - 6:19

    SVJ se nezakládá, takže otázku zakládání byste řešili zbytečně. SVJ vede účetnictví od okamžiku svého vzniku. Zde také není nic k řešení, neboť jde o zákonnou povinnost právnické osoby. Navíc zákon o vlastnictví bytů se v domě rozděleném na minimálně dvě jednotky použije vždy – bez ohledu na to, zda SVJ vzniklo nebo nevzniklo.

    Samozřejmě existuje pojem „podílové vlastnictví“ či „spoluvlastnictví věci“. U nemovitostí existují v ČR čtyři druhy vlastnictví:

    • vlastnictví jedné osoby,
    • podílové spoluvlastnictví více osob podle Občanského zákoníku,
    • patrové spoluvlastnictví podle ABGB z roku 1811,
    • vlastnictví jednotky spojené s podílovým spoluvlastnictvím společných částí domu podle ZoVB.

    Přemýšlení o pojmu „vlastnictví ideálni části domu“ ovšem žádný praktický výsledek nepřinese. Významné pro vznik SVJ je pouze toto:

    • zda budova, o kterou jde, byla rozdělena Prohlášením vlastníka na jednotky a společné části,
    • zda existuje alespoň pět jednotek,
    • zda tyto jednotky mají alespoň tři navzájem různé vlastníky,
    • zda poslednímu z nich byla doručena listina z katastrální­ho úřadu,
    • zda existuje tzv. původní družstvo, které vykonává činnost správce od doby před 1.7.2000 a jehož spoluvlastnický podíl dosud neklesl pod jednu čtvrtinu.

    Nic jiného pro vznik SVJ význam nemá. A jak už jsem napsal, ZoVB se pro dům použije vždy i bez vzniku SVJ.

    lake

    Vložil Petr, 27. Únor 2013 - 18:32

    Porovnávat tzv. ideální spoluvlastnictví a tzv. osobní vlastnictví jen přes vedení účetnictví je nedostatečné.

    Exekuce

    • nevýhoda vlastnictví ideální poloviny se naplno projeví v případě, ze na jednoho ze spoluvlastníků byla uvalena exekuce. Exekuční rozhodnutí se totiž netýká pouze konkrétního podílu jednoho ze spoluvlastníků, ale je uvaleno na celou nemovitost a může se týkat dokonce osobních movitých věcí, které exekutor v domě nalezne, bez rozdílu, komu věc patří.

    Omezené dispoziční právo

    • ideální polovinu lze na další osobu převést (darovat)/prodat pouze se souhlasem druhého spoluvlastníka, který má zároveň předkupní právo k nemovitosti.

    Spoluvlastnickým podílem nelze zaručit hypotéku

    • jedním z důvodů, proč se klienti realitních kanceláří nákupům ideální poloviny nemovitosti vyhýbají, může být fakt, že spoluvlastnický podíl banka neakceptuje jako zástavu.

    Viz také http://www.portalsvj.cz/…-vlastnictvi

    http://www.portalsvj.cz/…ych-jednotek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".