Plastová okna

Vložil Anonymous, 17. Květen 2010 - 11:29 ::

Naše SVJ-činžovní dům si dává postupně plastová okna. Většina se dohodla na tvaru-typu oken ale tři domácnosti si daly okna jiného vzhledu.Každý si platí okna sám.Na schůzi SVJ nebyly otázky oken projednávány a nebyla tuďiž stanovena kritéria.Lze v tomto něco podniknout? Mirek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Steve (bez ověření), 17. Květen 2010 - 19:38

    Pane Anonymusi (a níže vedení u zbraní), doporučuji si projít „stavební zákon“. Pokud váš dům není v historické nebo jinak chráněné zástavbě, a pokud výměnou oken nebudete upravovat původně kolaudačně schválené otvory pro okna v jednotlivých stěnách, tak není zákonná norma, která by vlastníkovi bytu nařizovala předem daný design okna. Takže ti vaši „hříšníci“ postupovali v mezích zakona. Steve

    Vložil lake, 17. Květen 2010 - 20:17

    Pan Steve nemá pravdu. Design okna samozřejmě může změnit vzhled stavby. Je bezvýznamné, zda stavba je či není v historické zástavbě. Při výměně (oken, zábradlí balkonů, atd.) je v první řadě nutno dodržet jednotný vzhled. Na tento případ se vztahuje jak § 11 odst. 5 (změna stavby) tak § 13 odst. 3 ZoVB. Samozřejmě i stavební zákon. Stavební úřad může např. rozhodnout, že k povolení změny vzhledu stavby je zapotřebí vyjádření útvaru městského architekta. Názor, že "není zákonná norma", je tedy zcela mimo realitu.

    Doporučuji přečíst Změna vzhledu stavby/domu

    lake

    Vložil Steve (bez ověření), 17. Květen 2010 - 21:49

    Lake, váš pohled na danou problematiku je z hlediska ZoVB značně upjatý (řekl bych spíše neopodstatněle rigidní) a neodpovídá realitě řešení konkrétních stavebních rozhodnutí. Jistě, teď budete vyžadovat (jak je od vás možné očekávat) souhr všech stavebních rozhodnutí vydaných v ČR za posledních 20 let podpořených rozhodnutími ústavního soudu. Jistě by je bylo možné souhrnně zhotovit (po velmi náročné práci). Ale při řešení našeho problému to není vůbec zapotřebí. Své názorové postoje uvádím na základě vlastních zkušeností ve městě, ve kterém převažuje historická výstava. Já osobně se přikláním k tomu, že na změnu designu oken nemůže mít státní úředník patent na rozum. Jak by k tomuto postoji vyhověli ostatní vlastníci staveb, např. vlastníci rodinných domů? Je to holý nesmysl takto uvažovat, protože v praxi to plošně nefunguje a fungovat ani nemůže (v tomto případě je možné vyslovit názor, že je nutné rozhodovat dle práva přirozeného).Steve

    Vložil lake, 18. Květen 2010 - 1:58

    Pan Steve si zřejmě pletete stavební zákon a zákon o vlastnictví bytů. Z jeho nesrozumitelného příspěvku lze poznat jen to, že ZoVB si ani nepřečetl. Podívejme se, jaké jsou možnosti vlastníků bránit se proti nepovolené změně vzhledu domu.

    Podle § 13 odst. 3 ZoVB úpravy, jimiž se mění vzhled domu, může vlastník jednotky provádět jen se souhlasem všech vlastníků jednotek.
    To znamená, že jednotlivý vlastník si nemůže osadit okna v jiné barvě, nebo jinak členěná, a to ani jsou-li okna součástí jednotky a tedy v jeho vlastnictví. Nesouhlasí-li všichni, změna vzhledu je nelegální.

    • Svévolný zásah do vzhledu domu je vlastník povinen odstranit. Tuto povinnost lze vymáhat a nařídit vlastníkovi soudně. Neodstraní-li vlastník nelegální úpravu sám, lze soudně nařídit odstranění na jeho náklad.

    • Vlastníci se mohou domáhat finanční kompenzace za "poškození vzhledu domu" a s tím spojenou psychickou újmu. Počítejme: Vlastník jednotky ocení svou psychickou újmu za zhoršení vzhledu domu na 2 Kč denně. Tomu jistě každý soud přisvědčí. Při 20 bytech je to 40 Kč denně, to jest 14600 Kč ročně, nepočítáme-li rodinné příslušníky vlastníků jednotek. To se ta nestandardní okna vskutku prodraží ...

    lake

    Vložil Balthasar (bez ověření), 18. Květen 2010 - 7:34

    Ty 2 Kč denně mě zaujaly.

    Zejména proto, že píšete, že tomu každý soud jistě přisvědčí, tj. máte svůj názor a výši částky patrně podložený řadou judikátů opírajících se o znalecké posudky znalců z oblasti zdravotnictví.

    Dívám se ze svého okna na protější dům, kde došlo k podobné změně vzhledu oken. V domě a vedlejším domě se stejným výhledem nás je, odhaduji, 100. To by dělalo 200 Kč denně, 73 000 Kč ročně.

    Vyplatí se podle Vás podat kolektivní žalobu? Zatím nevíme, proti komu, po majiteli vyměněných oken jsme nikterak nepátrali. Ale v zájmu racionálního uvažování to jistě zjistíme.

    Balthasar

    Vložil Steve (bez ověření), 18. Květen 2010 - 6:08

    Pane Lake, celá konstrukce vaší hypotetické „žaloby“ včetně následné „kompenzace“ psychické újmy má jednu trhlinu: vůbec se nezabýváte obsahem pojmu „vzhled domu“, popř. co je jeho „změnou“. Pokud budete opět (pro vás typické) upjatě hledat v ZoVB, tak tam nic nenajdete! Je nutné v tomto případě sáhnout do jiných právních, popř. odborných, norem. Každý takový podobný způsob řešení našeho diskutovaného problému, který navrhujete vy, by byl u soudní pře protistranou velmi jednoduše zpochybněn. Ostatním proto doporučuji, aby z takovou „žalobou“ k soudu raději ani nechodili, jelikož výsledek je více než nejistý. Steve.

    Vložil Steve (bez ověření), 18. Květen 2010 - 15:30

    Pane Lake, vaším posledním příspěvkem jsme se tedy nakonec dobrali vyřešení našeho diskutovaného problému:

    • v žádném případě nelze rezolutně konstatovat, že změnou designu měněných oken dochází ke změně vzhledu budovy;
    • není možné rezolutně konstatovat, že vlastník bytu, který se rozhodne změnit design svých oken a tento záměr zrealizuje bez souhlasu „obecního“ architekta, stavebního úřadu, atd. porušuje některý z dotčených zákonů (např. ZoVB, stavební zákon);
    • není možné rezolutně konstatovat, že vlastník bytu, který se rozhodne změnit design svých oken, je povinen získat souhlasné stanovisko od kvalifikované většiny ostatních členů SVJ.

    Pokud vlastník bytu design oken změní, riziko postihu sice existuje, ale je značně zanedbatelné a až zcela nicotné:

    • je totiž otázkou, zda se najde výbor SVJ nebo další člen SVJ, který bude vyvolávat správní (soudní) při;
    • pokud se takový byt bude nacházet v běžné zástavbě (např. mimo historckou zónu), je velice nepravděpodobné, že by např. místní stavební úřad vyvíjel aktivitu a sám by vyvolával řízení s cílem se dopátrat, zda není porušovát na území jeho „zodpovědnosti“ stavební zákon;
    • i kdyby nakonec k takovému řízení došlo, opět není dopředu jasné, zda se změnou designu oken změnil vzhled budovy.

    Steve

    Vložil lake, 18. Květen 2010 - 14:52

    Pane Steve,

    Soudě podle Vašeho příspěvku, vy byste možná šel k soudu bez jediného posudku v kapse. Ovšem rozumní vlastníci získají napřed dobrozdání od více znalců a pak se teprve obrátí na soud. Cituji z jiného svého příspěvku na stejné téma:

    Pojem "změna vzhledu" není pojmem, o němž by mohl autoritativně rozhodnout sám člen SVJ, nebo sousedka z třetího patra, nebo orgán SVJ. Změna vzhledu (stavby nebo domu) podléhá odbornému posouzení.
    K tomu je oprávněn:
    - stavební úřad
    - útvar hlavního architekta obce
    - památkový úřad v případě památkově chráněné budovy
    - soud (zpravidla s přihlédnutím ke stanovisku soudního znalce v oboru architektura a urbanismus, nebo ke stanovisku významného odborníka v oboru).

    Váš názor, že "je nutné v tomto případě sáhnout do jiných právních, popř. odborných, norem" je opět mimo. Žádné takové právní ani odborné normy neexistují.

    lake

    Vložil Lolek (bez ověření), 17. Květen 2010 - 20:08

    Hele, Steve, to jste četl kde, že si jako vlastník bytu mohu dát okna jaká chci?

    Třeba si je natřu na fialovo, nebo hliníková, ta se mi také líbí, jsou módní, s kouřovými skly.

    Lolek

    Vložil Stewve (bez ověření), 17. Květen 2010 - 23:54

    Vážený Lolku, já jsem přeci neuváděl, že jsem někde cosi vyčetl. Prostě jen uvádím fakta ověřená praxí. Řekl bych, že mnou uváděná fakta mohou být návodem, jak se nenechat šikanovat úředníky. ale pokud jste jiného názoru, jednejte, jak uznáte za vhodné.Steve

    Vložil SVJ560Prachatice_ (bez ověření), 17. Květen 2010 - 17:25

    Pokud jsou okna k bytům, udejte sousedy na st. úřadě, nedodrželi podmínku že výměna nemění vzhled bez souhlasu

    Vložil plk. Bc Rzounek Jaroslav (bez ověření), 17. Květen 2010 - 17:36

    Stavební úřad Vám (vlastníkům domu) udělí maximálně pokutu, a to jenom, pokud se mu bude chtít se věcí zabývat, sjednocení vzhledu domu zajistit nedokáže.

    plk. Bc Rzounek Jaroslav

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".