Může SVJ nakoupit nové plynové kotle z fondu oprav pokud se na tom usnese schůze společenství?

Vložil jkollar, 18. Prosinec 2014 - 11:13 ::

Dobrý den. Jsme malá SVJ se šesti byty. Potřebuji radu. Příští rok musíme provést nové vložkování šesti komínů a rádi bychom to spojili s výměnou všech šesti plynových kotlů, které jsou umístěny v suterénu domu a přísluší k jednotlivým bytům. Kotle jsou v osobním vlastnictví jednotlivých majitelů bytů. Je to možné uhradit z fondu oprav pokud se na tom usnese schůze společenství? Děkuji za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil j (bez ověření), 22. Prosinec 2014 - 21:55

    Kupte jeden kotel, to vyjde určitě levněji

    Vložil § (bez ověření), 19. Prosinec 2014 - 9:53

    Popsaným postupem budou zakoupené kotle ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek a na jejich opravách a údržbě se budou podílet rovněž všichni, z titulu svého spoluvlastnictví. Realizaci nic nebrání, lake dovozuje situaci, která z napsaného neplyne.

    Vložil lake, 19. Prosinec 2014 - 10:49

    Samozřejmě, že z úvodního dopisu plyne přesně ta situace, jakou jsem popsal. Tazatel se neptal na pořízení nového společného technického zařízení. Ptal se výslovně na VÝMĚNU kotlů ve výlučném vlastnictví jednotlivých osob. Při opravě věci výměnou nedochází ke změně v osobě vlastníka.

    lake

    Vložil § (bez ověření), 19. Prosinec 2014 - 10:54

    O opravě tazatel neuvedl ničeho.

    Vložil lake, 19. Prosinec 2014 - 11:59

    Pane §, tazatel psal o opravě, i když Vy to neumíte rozeznat. Výměna plynového kotle rovná se oprava kotle. Jde o opravu věci výměnou – kus za kus. Při opravě věci nedochází ke změně v osobě vlastníka věci. Už to zde píšu podruhé.

    lake

    Vložil Poznamka (bez ověření), 19. Prosinec 2014 - 0:39

    Máte zakázaný fond oprav, zpronevěru prostředků SVJ, kupujete cizí kotel a ještě to zveřejňujete! Udělejte to metodou koza celá vlk nažratý. Vlastníci nechť si prostě odhlasují vrácení části vybraných záloh. Ale peníze nerozdejte a realizujte nákup kamen. Aby někdo nemohl jet na Malorku (jen pro kotel). Ještě jeden hřích navíc, snad Vás za to nezastřelí!

    Vložil lake, 18. Prosinec 2014 - 20:58

    Pane jkollar, jde o typickou zpronevěru prostředků SVJ. Pokud by částka, kterou nesprávně označujete „fond oprav“, byla výsledkem dlouhodobých záloh hrazených i předchozími vlastníky bytů, pak zpronevěřením těchto záloh na účel nesouvisející se správou odpadne důvod, ke kterému byla částka vybrána. To znamená, že u SVJ tím dojde k bezdůvodnému obohacení. Bývalí vlastníci se tedy mohou obrátit na SVJ a požadovat své zálohy zpět v plné výši. Mysleli jste na toto?

    Pokud právnická osoba skutečně svým jménem nakoupí kotle pro jiné osoby, a to bez právního důvodu, půjde o dar, který budou vlastníci povinni uvést ve svých daňových přiznáních a řádně jej zdanit. Mysleli jste na toto?

    Vřele doporučuji:
    Vlastníci nechť si prostě odhlasují vrácení části vybraných záloh. Někdo za vrácenou částku odjede s rodinnou na Mallorku, jiný si za ni koupí nový plynový kotel. Pokud se na platbě vracených záloh částečně podílel i některý z předchozích vlastníků, musíte vrátit alikvotní částku i jemu (samozřejmě jen pokud v kupní smlouvě nepřevedl svou pohledávku na nynějšího vlastníka jednotky).

    lake

    Vložil AR (bez ověření), 5. Říjen 2016 - 12:51

    pane lake,

    nezlobte se na me. Ale proc sem pletete minulé vlastniky? Ti ze zakona na vec maji vliv asi tak jako ja na vznik vody na mesici Jupitera.

    Finanční prostředky ve fondu oprav se původnímu vlastníkovi bytové jednotky při jejím prodeji nevracejí, nýbrž v tomto fondu zůstávají. V obecné rovině dle § 1180/1 občanského zákoníku platí, že nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník bytové jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech bytového domu. Nakládání s již uhrazenými příspěvky do fondu oprav (v případě prodeje bytové jednotky) je pak výslovně upraveno v § 1186/1 občanského zákoníku, který stanoví, že: „Při převodu vlastnického práva k jednotce nevzniká osobě odpovědné za správu domu (může se jednat o SVJ či jiného správce) povinnost příspěvky na správu domu ke dni účinnosti převodu vypořádat. “.

    A jeste si dovolim jednu otazku. Jak to cele chcete provadet individualne, kdyz u kondenzacnich kotlu musite menit vsechny kotle ve vsech bytech naraz, napojene na jeden komin? S Vasim pristupem tedy bude 10 lidi rukojmim jednoho blba, ktery odjede na Mallorku.

    Takze neblbnete lidem hlavu a uz vubec ne v tomto pripadem terminem „zpronevera“.

    Dekuji. AR

    Vložil P_V (bez ověření), 18. Prosinec 2014 - 15:59

    Jestli se usnesete 100% tak není problém.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".