Montáž indikátoru tepla

Vložil tichondrius99, 9. Červen 2014 - 23:10 ::

Dobrý den,

chci se prosím zeptat.Jsem členem SVJ a bylo schváleno, že se v průběhu tohoto měsíce budou montovat indikátory tepla.Bohužel po dohodě se správcem domu, kdy mi bylo přímo řečeno, že se indikátory nebudou „nastřelovat“, nýbrž montovat jiným způsobem, což se nestalo, jsem montáž musel odmítnout.Mám nově zrekonstruovaný byt, všude nové radiátory a bohužel jsem před ca. 16 týdny vytopil souseda pode mnou.Topné těleso jsem bez větších problémů vyreklamoval. Můj problém spočívá v tom, že u prodejce mi bylo řečeno, že pokud budu chtít v budoucnu „nastřelené“ topné těleso reklamovat, nemám nárok na náhradu, protože se tím poruší struktura radiátoru a padne mi záruka. Jsem nyní vlastně jediný nájemník, který indikátory nemá.Proto mě zajímá, pokud si nechám rozúčtování na čtvereční metry, zda to pro mě bude opravdu mít finanční dopad a vyúčtování se mi několikanásobně zvýší. Jednal jsem dnes s družstvem a bylo mi řečeno, že v případě odmítnutí montáže se mi spotřeba prodraží o 300% a že si mám tedy z uvedené úspory za energii,pokud dojde k defektu na radiátoru, pořídit radiátor nový. Pokuste se prosím pochopit mou situaci-nejsem proti montáži indikátorů, ale pokud ano-existuje jiný způsob montáže?Pokud montáž odmítnu, bude to mít skutečně dopad na konečné vyúčtování?A jak potom to vyúčtování v konečné fázi bude probíhat a zda mám možnost si udělat výpočet, zda byla fakturace správná.

Předem všem děkuji za radu

Venca

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil RadekV, 14. Červen 2014 - 20:18

    Existuje vůbec nějaká závazná norma, která by jednoznačně určovala, jak převést naměřené hodnoty z těch kouzelných krabiček na koruny ve vyúčtování?

    Vložil Ondřej Had, 18. Červenec 2014 - 10:52

    Dobrý den, naše firma používá denostupňovou metodu ( byla označena jako sociálně spravedlivá) . Jedná se o to, že jsou v bytě namontována teplotní měřící zařízení a to ne na radiátoru ale na protilehlé zdi od radiátoru cca 20 cm pod stropem, měření probíhá takto : porovnává se reálná teplota v bytě .. obývák, ložnice, dětský pokojíček… s teplotou venkovní . Venkovní teploměr je umístěn na severní straně cca 2–3 metry nad zemí v závětří( aby nedocházelo k ovlivnění povětrnostními podmínkami ) náměr teplot se provádí 72× za den, čili každých 20 minut. Z těchto údajů se váženým průměrem počítají denostupně ( náměry se provádí dle objemu místnosti) z čehož vznikne procentuální podíl spotřeby tepla bytu vůči celé bytové jednotce. V tomto systému jsi sou všichni rovni a odstraní se problém, když se sousedé nechávají vytápět okolními byty. Dalo by se to rozepsat obsáhleji, ale myslím si, že tohle stačí.. i když to není přímo odpověď na Vaší otázku…ale jen ukázka způsobu, že lze měřit spotřebované teplo efektivnější metodou.

    online měření spotřeby energií, monitoring úniku SV TV plyn elektřina , zasílání přesného rozučtování www.softlink.cz

    Vložil RadekV, 18. Červenec 2014 - 12:28

    Děkuji za odezvu – a mám dotaz.

    Jak řešíte ten problém netopičů? Sankcionujete pokles teploty pod zákonné minimum 21 stupňů v době od 6 do 22 hodin?

    Vložil Ondřej Had, 18. Červenec 2014 - 13:05

    Toto je už na řešení správy SVJ .. ale pokud někdo netopí stejně za teplo zaplatí, jelikož ho temperují okolní byty, čili teplo do svého bytu přijímá..

    online měření spotřeby energií, monitoring úniku SV TV plyn elektřina , zasílání přesného rozučtování www.softlink.cz

    Vložil RadekV, 18. Červenec 2014 - 14:18

    A tato metoda je nějak schválena? Nebo nic jako schválené metody neexistuje?

    Vložil Ondřej Had, 18. Červenec 2014 - 14:38

    takto bude vypadat nové znění vyhlášky, doposud nebylo dáno jak a čím přesně se má měřit, nová vyhláška toto již řeší a budou tam obsaženy všechny dostupné způsoby měření :

    „Přístroje registrující dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům v budově
    (1) V jednotkách[1] bytových a nebytových budov se měří dodaná tepelná energie[2] jedním z následujících způsobů

    1. kompaktními měřiči tepla, nebo kombinací měřidla protečeného
    množství nosného média, snímače teploty a vyhodnocovací jednotky kombinovaných měřičů tepla zaznamenávající skutečnou spotřebu tepelné energie nebo
    1. zařízením registrující dodávku tepelné energie při užití tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody, na základě kterého se provádí rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé vody mezi konečné spotřebitele[3].

      (2) Za zařízení registrující dodávku tepelné energie pro vytápění v jednotce u konečného spotřebitele se považují v případě tepelné energie určené k vytápění

    2. indikátory vytápění instalované přímo na každém otopném tělese,
    3. indikátory vytápění na odtokové trubce z otopného tělesa, nebo
    4. měřící zařízení se snímačem vnitřní teploty daného vytápěného prostoru a venkovní teploty k příslušející budově s trvalým průběhovým záznamem rozdílů teplot za měřicí interval.

    online měření spotřeby energií, monitoring úniku SV TV plyn elektřina , zasílání přesného rozučtování www.softlink.cz

    Vložil RadekV, 18. Červenec 2014 - 16:54

    Děkuji. Znamená to tedy, že zákonodárce pouze prosazuje zájem jakési podnikatelské skupiny bez jakékoli další koncepce.

    Tyto metody motivují vyhláškou postižené obyvatele k opačnému chování – podle zvolené metody.

    Vložil Ondřej Had, 21. Červenec 2014 - 10:14

    Dobrý den, mohu se zeptat, jaký by byl podlé Vás nejlepší systém na měření spotřeby tepla ?

    online měření spotřeby energií, monitoring úniku SV TV plyn elektřina , zasílání přesného rozučtování www.softlink.cz

    Vložil RadekV, 21. Červenec 2014 - 16:51

    Měření dodávaného tepla nám provádí teplárenská. Ta jediná to taky umí a opravdu to měří. To je taky jediné smysluplné měření.

    V našem domě nikdo teplo nespotřebovává a tedy nemá smysl spotřebu měřit. A nevěřím, že existuje bytový dům, ve kterém dochází ke spotřebě tepla v měřitelném rozsahu.

    V našem domě se všechno dodané teplo dodané teplárnou i z dalších zdrojů investuje do tepelných ztrát budovy. A ty jsou dány faktory, které nelze (bez porušování zákona) z jednotlivých bytů ovlivnit v míře natolik významné, aby stálo za to o nich hovořit.

    Je tedy nesmysl obtěžovat obyvatele čímkoli dalším.

    Vložil ladik12 (bez ověření), 14. Červen 2014 - 23:14

    Ano, vyhlaska č. 372/2001 Sb. Vysledek je ovsem takovy, ze kdo ma radiatory trvale zcela uzavrene, zaplati 60% prumeru objektu, kdo je ma otevrene naplno, tak obvykle 140% prumeru. Ostatni zaplati neco mezi tim, nezavisle na teplote v byte nebo spotrebovanem teple – stejneho vysledku lze dosahnou generatorem nahodnych cisel.

    Vložil RadekV, 16. Červen 2014 - 11:33

    Podle mne tomu tak není. Zmiňovaná vyhláška praví:

    (4) Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu 40% oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede vlastník úpravu výpočtové metody uvedené v odstavci 3.

    Tedy – onen Generátor náhodných čísel platí pouze tehdy, nedojde-li ani v jednom případě k překročení hranice 40%. Dojde-li k tomuto, pak je metodika měření či algoritmus rozpočítávání vadný a vlastník určí algoritmus libovolně sám. Například tak, jako by měřidla instalována nebyla.

    Rozhodně není ale nikterak určeno, že úpravou má být dosaženo právě této hranice. Pokud by tomu tak mělo být, stačilo uvést, že se rozpočítává podle Generátoru náhodných čísel s horním a dolním limitem.

    Vložil Misme, 16. Červen 2014 - 11:50

    Zmiňovaná vyhláška praví nejenom to, co jste napsal, ale v § 4 odst. 3 vyhlášky č. 372/2001 Sb. také to, že: „Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.“ A podle tohoto ustanovení lze generovat korekce a výpočtové metody jak se komu zlíbí či líbí. Nelze nepomitout fakt, že samotné náměry jsou taky takové utajené „generátory“.

    Vložil RadekV, 16. Červen 2014 - 12:08

    Máte pravdu, správně je to Generátor náhodných čísel krát Generátor náhodných koeficientů.

    Jako kuriozitu uvádím případ našeho baráku. Krom klasického paneláku je součástí otopné soustavy i na všechny strany rozšířené přízemí, ve kterém je restaurace a několik provozoven. Používají se snad všechny dosud vyráběné typy, radiátorů, registrů a teplovzdušných výměníků. Restaurace má i vlastní dálkové vytápění a přitápí si i elektricky.

    Jsem nesmírně zvědav na Degenerátor náhodných koeficientů v našem případě.

    Vložil Misme, 16. Červen 2014 - 12:34

    A tak tady žijeme. Upřímnou soustrast. Člověka potěší, když slyší o cizím neštěstí.

    A teď vážně – nic jim nedejte zadarmo, chce to soustředěný boj a správné zacílení.

    Vložil RadekV, 12. Červen 2014 - 13:05

    Celé to šaškování kolem jakobyměření a jakobyúspor je přeci nesmysl. Vyhláška 194/2007 Sb. jasně stanoví, jak se byty vytápějí. Podle projektu. Po dohodě je možno o stupeň, dva zvýšit v rámci celého objektu. Žádné zásahy do takto vyregulované otopné soustavy nejsou přípustné. Především je tedy naprosto nepřípustné snižovat teplotu pod hodnotu stanovenou projektem. A pokud by někdo ve svém bytě nedejbóže otočil termostatickou hlavicí za doraz, o víc než dva stupně výš teplotu nedostane. To znamená tepelnou ztrátu bytu asi o 12% vyšší, z toho skoro polovina jde do sousedních bytů a chodeb a tedy není ztrátou. Ztráta tedy může být nějakých 8%. To jsme už ovšem v oblasti chyby měření, vlivu stoupaček, chybně stanovených koeficientů polohy bytu atd. Celý ten nákladný nesmysl může přinést jen porušování zákona netopením s následným poškozováním objektů a další zhoršení již dnes nedostatečného větrání s následky na objektech i zdraví obyvatel.

    Vložil Alice K, 12. Červen 2014 - 16:26

    Samozřejmě je vše šaškárna. Jsme malé SVJ, 6 bytů o stejné podlahové ploše, dům vytápíme vlastní plynovou kotelnou celých sedmnáct let bez problému. Topení je regulováno komexthermem, který reaguje na venkovní teplotu. Čili, při teplejším počasí se topení samo uzavírá. Což je úspora. Výučtování nám chodí na skutečnou spotřebu plynu. Nyní jsme v situaci, že se polovina vlastníků rozhodla přejít na vlastní etážové vytápění, protože proč se máme bát pochybných výúčtování a živit nějakou další parazitující firmu, která montuje měřáky a provádí výpočty, kterým stejně nikdo nerozumí. Právě zateplujeme barák, vyměnili jsme všechna okna,zaizolovali základy, zateplili sklepy. Proboha, co ještě máme udělat proto, aby úředníci byli spokojení ? Je to jen tahání peněz z hlupáků, obyčejných lidí.

    Vložil tichondrius99, 12. Červen 2014 - 22:32

    Paní Alice, s blbcem nezatopíte a důchodci nehoří.Co bych za to dal, bydlet u Vás a mít vlastní kotelnu.Melou se tu názory různých lidí.Jeden dokonce uvedl, že si pořád něco vymýšlím a odbíhám od tématu.Nejsem konfliktní člověk a snažím se věci řešit spíše v klidu.Byt mám 5 let a z mé strany je to první žádost, kdy po SVJ chci, aby mi v něčem vyhovělo. Na rekonstrukci jsem nešetřil.....co se mi líbilo, jsem si koupil…a můj záměr směřoval k tomu,že jsem chtěl vše nové a minimalizoval tím případné havarijní stavy.Nacházím se totiž zhruba 70% období za jeden rok mimo území ČR.Takže chápejte, že mě cestování unavuje a když už se dostanu domů a chci něco vyřídit, tak mě to protahování stojí čas a peníze.A neúcta některých lidí mě opravdu zvedá ze židle.Mně se rekonstrukce bytu protáhla o 6 měsíců jen díky tomu, že soused nade mnou má noční směny a sousedka pode mnou mimino.Každý den jsem měl po domluvě nastaven jiný harmonogram v jakém rozmezí budou práce probíhat a co se bude dělat, abych náhodou někoho neobtěžoval.Vyšel jsem jim vstříc. Teď chci něco já a těžkej problém. Lidem toto bohužel nevysvětlíte paní Alice.Je zajímá pouze konečná částka.Za jaké množství tepla a jak jste k tomu došla, není podstatné. Hlavně, že ušetřili.

    Venca

    Vložil Alice K, 13. Červen 2014 - 8:16

    Vážený Venco, právě proto, že máme s manželem plné zuby neustálých žabomyších válek, nedorozumění a starostí, chceme se časem přesunout do nějakého malého domku a starat se konečně jen sami o sebe. Před pár dny mne jeden vlastník úplně zboural, když na mne vystartoval " CO MÁŠ ZA PROBLÉM ?" Já přitom žádné problémy nemám, jen jsem mu přišla říct, kdy přijdou řemeslníci opravovat i jeho fasádu. Je nás jen šest rodin a někdy je těžká domluva. Neumím si představit domy s velkým počtem bytů. Pokud jde o Vás, když děláte v bytě rekonstrukci, máte právo nechat pracovat řemeslníky podle svých časových možností. Samozřejmě vyjma nočního klidu. Jste slušný a ohleduplný, proto berete ohled na své okolí. Jiný by nebral ohled na sousedy po noční a mladé matky. Někdy musíte být i průraznější. Mějte se hezky.

    Vložil tichondrius99, 13. Červen 2014 - 9:41

    Vazena Alice,

    u nas je 24 rodin-trochu vice:)S tim malym domkem me to uz take napadlo.A s tou pruraznosti je to u me trochu jinak.Pokud totiz pohar me trpelivosti pretece, uz je opravdu zle a neberu si servitky absolutne s nikym. Vas postoj chapu.Jen mi prijde absolutne divne, ze pokud mam svou kotelnu, nevim proc bych se mel pripojovat na centralni vytapeni,kde nemam prehled absolutne o nicem. Take se mejte hezky.

    Venca

    Vložil Alice K, 13. Červen 2014 - 12:09

    Nejde o centrální vytápění, ale odpojení od domovní kotelny a montáž plynových kotlíků do každého bytu. V tom případě není nutné instalovat měřiče, platit firmu za výpočty atd. Stejně jako v rodinném domečku.

    Vložil Misme, 12. Červen 2014 - 15:54

    Děkuji za názor, ke kterému, ač naprostý laik přes vytápění, jsem dospěla taky. Pokud mu tedy rozumím správně.

    Rozvedu svou úvahu: V našem domě se provádějí doslova záhadné přepočty utajovanými algoritmy a s utajovanými čísly, resp. s čísly, kde až na odečet z indikátoru nelze žádným způsobem zjistit, jak a na základě čeho byla stanovena. Respektive, to, co by zjistit a ověřit šlo, tak o tom jde zvěst, že mě to nemusí zajímat, protože jsem laik a nemohu to tedy kontrolovat a že vše se provádí správně podle zákona (má otázka „kterého“ zůstala nezodpovězena). Výsledkem výpočtu je pak to, že nejvyšší patro platí nejvíce, přestože uprostřed baráku mají jak v selských jizbách a zavřené termoventily. Když k tomu připočtu, jaký mají průměr stoupačky v přízemí a jaký u nás na nebesích, jaká je vzdálenost na nebesích od paty domu a jaká tam asi dorazí teplota vody, když vytápí prostory na své trase… Cena se ale vypočte podle velikosti radiátorů (přesněji řečeno výkonu, do doložení správnosti čísla se zpracovatel nehrne), který je na nebesích největší a kterýžto je zván koeficientem a pak několika dalších koeficientů záhadných hodnot. A to je právě to, co nechápu. Proč tam či onde projektant určitý výkon navrhl? Protože byl blbej? Nebo protože daleko lépe než „můj“ rozúčtovatel věděl, co je potřeba pro tepelnou stabilitu budovy udělat? Neberte mě za slovo, pokud se nejedná o tepelnou stabilitu, já se tomu problému věnuju jen proto, že mě nebetyčně vytáčí. Přece když koupím v Kauflandu v akci rohlík za 1,30 Kč a reklamuju ho, tak mi pravděpodobně bez hnutí brvou reklamaci uznají a ještě dají klíčenku. A u nejdražší provozní položky za bydlení nejsem de facto vůbec schopna zjistit, zda mě šidí nebo ne. Když nejsem schopna zjistit, tak nemohu účinně uplatnit svá práva a tedy ani prokázat chyby a domoci se nápravy. Já jsem postupným zabředáváním do problematiky dospěla k závěru, že § 4 odst. 3 vyhlášky č. 372/2001 Sb., chce sdělit, že pokud je instalace provedena důsledně podle projektu, požadavek na zohlednění polohy místnosti v domě je splněn, tedy lze počítat s jediným koeficentem s hodnotou rovnou 1, což vyjde nastejno, jako kdyby se počítalo bez něj, tedy jen s hodnotou odečtu z indikátoru. Jenže to by bylo moc jednoduché, lehce kontrolovatelné a mimo jiné by se na tom neuživilo tolik firem. Otázkou zůstává, zda by za tohoto stavu měly indikátory jiný, než motivační smysl.

    Proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě, že jo.

    Vložil tichondrius99, 12. Červen 2014 - 23:19

    Milá paní Misme, zdravím Vás srdečně.Máte naprostou pravdu.Ta jejich jak tomu říkám já „kváčová“ konstanta je přinejmenším sporadická.Nikdo se Vás totiž nezeptá na koeficient výkonu topného tělesa (mají vycházet z typového listu výrobce) a pak je zde koeficient polohy.Koeficient výkonu by měl být naprogramován do indikátoru.Děje se tak?Kdoví.Stoupačky mají snížený průměr, protože se tím dosáhne zrychlení průtoku.Dle mého názoru je to ale zbytečné, protože pokud je potrubí pod tlakem 6–7 barů, neměl by být s průtokem žádný problém.S tepelnou ztrátou máte naprostou pravdu.Vzniká nám tu totiž hned několik problémů.V každém patře, v rámci jedné stupačky máte díky ztrátě, kterou jste uvedla, jinou vstupní teplotu do radiátoru.Tím pádem je logické, že každý indikátor počítá něco zcela jiného.On tedy počítá zcela něco jiného i v případě, že budete mít dvě naprosto shodné místnosti se stejným topením a stejným průměrem stupaček.Takže poměrové měřidlo můžete využít pouze v případě, že neznámou, kterou v tomto případě tvoří jeden dílek vypočítáte jejich sečtením a na druhou stranu rovnice hodíte 60% SS Jenže tím, že indikátory pracují každý jinak, tak máte jednu lineární rovnici, kde máte u sedmipatrového panelového domu 24 neznámých a na straně druhé 60% SS A s cirkulací máte naprostou pravdu.U starých dvoudílných oken, než je vyměnili za plastová, se kvůli cirkulaci vzduchu, z vnitřní strany oken frézovaly drážky.

    Venca

    Vložil lake, 10. Červen 2014 - 16:38

    Pane Tichondrius,
    zde se střídají nic neříkající příspěvky těch, kdo Vám nedovedou nijak pomoci, protože neznají právní úpravu spoluvlastnictví. Takže Vám zkusím dát radu já.

    Váš případ je přece velmi jednoduchý. Jste v pozici přehlasovaného vlastníka. SVJ po Vás požaduje, abyste strpěl zásah na vašem majetku. Tímto zásahem Vám má být způsobena újma, neboť se tím zruší zákonná záruka, kterou na Vaše nové radiátory máte.

    Jste oprávněn nyní požadovat, aby Vám SVJ nahradilo případnou budoucí újmu a k tomu Vám poskytlo i dostatečnou jistotu. To znamená, že SVJ se zaváže písemně poskytnout Vám na radiátor stejnou smluvní záruku (ve stejném rozsahu a stejném trvání), jako je zákonná záruka, kterou Vám nyní poskytuje prodávající.

    Váš požadavek je zcela v souladu se zněním zákona:

    89/2012 Sb. § 1131
    Rozhodne-li většina spoluvlastníků o opatření potřebném pro zachování nebo zlepšení společné věci a zaváže-li se vůči přehlasovanému spoluvlastníku, že po něm nebude požadovat, aby se na nákladech podílel, nebo že mu nahradí veškerou újmu způsobenou přijatým opatřením a poskytne dostatečnou jistotu, nemá přehlasovaný spoluvlastník právo podle § 1130.

    Jinak řečeno: pokud SVJ odmítne poskytnout Vám dostatečnou jistotu (ve formě písemné smlouvy), máte právo obrátit se na soud podle § 1130 NOZ a napadnout přijaté usnesení.

    lake

    Vložil Pub (bez ověření), 16. Červen 2014 - 14:08

    já bych si také přisadil:

    (1) uvedený §1131 uvádí „opatření potřebném pro zachování nebo zlepšení společné věci “.
    Venca uvedl že radiátory jsou jeho a ne společné. Takže podle Vás se SVJ má zavázat za věci nespolečné o věci uvnitř jeho bytu? Mlůže se k tomu vůbec zavazovat SVJ nebo jen ti vlastníci co tu záruku budou nabízet?

    (2) venca se taky ptá, zda on může být rozpočítán podle výměry. Já ale myslím že buď jsou podle výměry všichni nebo jsou všichni podle náměrů. §6/4 vyhlášky tady asi použít nejde…

    Pub

    Vložil tichondrius99, 10. Červen 2014 - 17:13

    Nejsem pan Tichondrius,

    je to pouze přezdívka,jmenuji se Venca.Díky moc za radu.Je to sice poněkud drastické řešení,ale zřejmě účinné.

    A odpovíte mi prosím na doplňující otázku?Co se stane v případě, zda si indikátory nenechám namontovat a vyúčtování bude podle výměry bytu. Skutečně to pro mě bude finančně nevýhodné? Díky

    Venca

    Vložil lake, 9. Červen 2014 - 23:46

    Napřed napište kdo je vlastníkem radiátorů podle prohlášení vlastníka. Bez této základní informace nemůžete dostat použitelnou odpověď.

    Dále laskavě sdělte kdy (datum) shromáždění rozhodlo o montáži indikátorů na radiátory. Opět platí, že bez této základní informace nemůžete dostat použitelnou odpověď.

    lake

    Vložil tichondrius99, 10. Červen 2014 - 11:25

    Vlastnikem radiatoru jsem samozrejme ja. Shromazdeni vlastniku rozhodlo 12.5.2014 na schuzi, ktere jsem se ovsem neucastnil.Byly podany namitky, nebot montaz nebyla vsemi odsouhlasena.Byly vybrany elektronicke indikatory od Siemens.Jak rikam, montazi se nebranim, pokud to nebude zasah do radiatoru. V takovem pripade me ovsem zajima, zda to pro me skutecne bude mit financni postih, pokud si necham naklady na vytapeni vypocitat dle stareho zbusobu, tzn. na ctverecni metry.Diky moc

    Venca

    Vložil anon . (bez ověření), 9. Červen 2014 - 23:20

    Zcela jistě jsou i jiné indikátory, které v žádném případě nijak nepoškodí radiator.

    Vložil tichondrius99, 10. Červen 2014 - 11:27

    Moc diky za info.A nevite prosim vyrobce, nebo aspon typ indikatoru?Montaz prece nemusi byt nutne provedena nastrelenim na otopne teleso.

    Venca

    Vložil Evík, 10. Červen 2014 - 13:15

    A to že jste vlastníkem radiátoru víte skutečně z prohlášení vlastníka? Zpravidla radiátor bývá součástí celé topné soustavy baráku a ne součástí bytu.
    U nás v době se vlastníci také mylně domnívaly, že radiátor je jejich a bez souhlasu SVJ v rámci rekonstrukce bytu radiátor klidně vyměnili. Dokonce se našli chytráci, kteří se chystali odříznout stoupačku v koupelně neb překážela jejich zamýšlené rekonstrukci koupelny. Takže ten radiátor je Váš dle prohlášení vlastníka a nebo to odvozujete podle toho, že jste radiátor na vlastní náklady vyměnil v rámci rekonstrukce bytu? Podobný případ jsem měli i nás v domě, včetně vytopení po prasklém radiátoru celého vchodu, neboť šlo o byt v posledním patře 6 poschoďového domu. A podotýkám, že radiátory jsou u nás dle prohlášení vlastníka součástí společnou nikoliv byt. jednotky. Takže jak je to skutečně s tím Vaším radiátorem?

    Evík

    Vložil Misme, 10. Červen 2014 - 18:08

    U nás je to s vlastnictvím radiátorů přesně tak. Mimo jiné i proto, aby se vyloučily problémy topné soustavy. Ten, kdo má zájem o výměnu si musí podat žádost + zaplatit správní poplatek. Poté obdrží kompletní instruktáž k výměně, kterou se zaváže dodržet. Součástí jsou i pokyny ohledně indikátoru – může ho demontovat a instalovat jen jedna konkrétní firma, která provádí i rozúčtování.

    Dovolím si použít citaci jednoho BD k danému problému: „Jeden napojovací uzel musí být funkčně zprovozněn jako jeden celek, to znamená, že všechny vchody napojené na jeden napojovací uzel musí mít typově stejné měřiče a stejnou společnost provádějící odečty a rozúčtování z důvodu použití empirických vzorců, způsobu a metodiky odečtu a výpočtu.“

    Vložil All .. (bez ověření), 13. Červen 2014 - 18:09

    musí podat žádost + zaplatit správní poplatek. Poté obdrží kompletní instruktáž k výměně, kterou se zaváže dodržet …

    … nevim … neslo by jen proste podat zadost aby to správce provedl … vzdyt prece prispivate na opravy …

    Ja vim asi jsem naivni .. k cemu ty příspěvky na opravy pak jsou …

    Vložil Misme, 13. Červen 2014 - 18:47

    Určitě šlo, jenže pak by správce na sebe převzal zodpovědnost. No a kdyby to správcovi boys zfušovali, musel by správce problém řešit a kdo by opravu platil? Kdo by řešil případnou neprovozuschopnost vytápění? Sankce? Výměny se smějí provádět pouze mimo topnou sezónu, zda se dílo zdařilo se dá posoudit, až topná sezóna naplno propukne.

    Pokud si zájemce o výměnu vše zorganizuje sám, případné závady musí řešit také on. Pokud narazí na neseriózní firmu, má velký problém on, ne správce. Ale všem okolo to může být jedno, protože v povolení je jasně řečeno předem, do čeho zájemce jde.

    Vložil tichondrius99, 10. Červen 2014 - 18:27

    To je sice všechno hezký a krásný, ale zapomínáte na fakt,že radiátory nejsou v každém bytě stejné. V přízemí a posledních patrech jsou kvůli špatným podmínkám nainstalovány zcela jiné radiátory, jiné velikosti i typu.A pokud se tedy podle citace Vaší BD oháníte empirickým vzorcem, měl byste asi vědět, že je to vzorec provedený měřením.K tomu abyste ho mohl nazývat empirickým však musíte provést několik měření v určitém časovém rozmezí a za konstantních fyzikálních podmínek.Jedině potom lze vzorec nazývat empirickým.Smutný je pouze fakt, že náklady na teplo nejsou spravedlivě rozděleny a podle indikátorů je ani nelze spravedlivě rozdělit.

    Venca

    Vložil Misme, 10. Červen 2014 - 18:47

    Radiátory nejsou všude stejné, ale řada „bydlících“ si mění radiátory z estetických důvodů a technické aspekty nechává stranou. Proto je důležité, aby byly pojímány jako součást celku a ne jako vlastnictví jednotlivců. Vydané povolení má právě zabránit anarchii a minimalizovat problémy, které mohou v návaznosti na výměnu vzniknout.

    Pokud jde o empirické vzorce – ty jsou jen součástí citace, v případě Vašeho dotazu považuji za důležité soustředit se na tuto část textu:„… všechny vchody napojené na jeden napojovací uzel musí mít typově stejné měřiče …“.

    Vložil tichondrius99, 11. Červen 2014 - 9:49

    Tak milý pane, Vy vůbec nevíte jaké radiátory jsem si nechal namontovat.Jen tak mimochodem jsem technické aspekty opravdu nezměnil a vyměnil je opravdu podle platných technických parametrů. A všechny vchody, napojené na jeden napojovací uzel musí mít stejné typové měřiče,ale u indikátoru je to úplně šumák, protože jeden počítá hrušky a druhý jablka.A nazývat indikátor měřidlem,je trochu nadnesené – přinejmenším.

    Venca

    Vložil Misme, 11. Červen 2014 - 16:44

    Jsem milá paní Misme.

    Ale k věci – jaké jste si namontoval radiátory vskutku nevím a je mi to celkem jedno. Odbočujete od tématu, zabýváte se slovíčkařením, což ovšem může být i důsledkem terminologického mišmaše, v němž se měřičem nazývá leccos. Takže přikládám odkaz na celý materiál, z něhož jsem citovala → http://www.sbdhlubina.cz/…cu-tepla.pdf, kde zjistíte, že jsem až tak vedle neťala. Uvádějí tam konkrétní typy indikátorů, ale v citované větě píšou o měřičích. Zda toto BD zveřejňuje bláboly nejsem kompetentní posoudit, ale je to celkem hezky a srozumitelně zpracovaný materiál, z něhož se laik jako já může dovědět, kudy se ubírají myšlenkové pochody odborníků v dané problematice a zda mu např. v jeho BD nebo SVJ účtují pořizovací cenu správně. Vy tomu materiálu můžete nebo nemusíte věřit, já jen poskytla vodítko.

    Pokud jde o zmiňované prodražení spotřeby, nebudu je komentovat a doporučím přečíst si vyhlášku 372/2001 Sb., tam najdete odpověď.

    Vložil tichondrius99, 11. Červen 2014 - 19:43

    Omlouvám se za špatné oslovení.O slo­víčkaření ale právě jde,protože výklad zákona je něco jiného, než jeho citace.Přiložený dokument je totiž pouze papír, kterému se může, ale i nemusí věřit. Někdo tady v minulých diskusích....­...tuším,že to byl uživatel Lake......dával odkaz na studii indikátorů tepla, kde je v podstatě psáno, že o nějaké spravedlnosti rozúčtování nelze mluvit.I pro Vás, jako pro laika by měla tato studie být srozumitelná. Můj problém spočíval pouze v tom, že montáží indikátoru v podstatě snížíte životnost radiátoru. Všude jinde v normálních západních zemích EU se tyto indikátory lepí speciálním lepidlem. Je to rychlejší, lepší a vypadá to líp.

    Venca

    Vložil Phill (bez ověření), 23. Červenec 2014 - 15:08

    Dobrý den,pokud se jedná o studii, je to čistě účelová studie majitele společnosti, který prosazuje odlišný způsob měření. Pokud se ohlédnete po EU,tak povinnost měření spotřeby tepla mezi konečné spotřebitele je nyní Evropskou směrnicí nařízena pro všechny členské státy. Systém upevnění na radiátor je všude stejný. Provádí se bodováním. Neexistuje žádné lepidlo, které by jednak plnilo svůj účel a nedošlo k povrchovému poškození radiátoru. V současné době renomované značky, které vyrábí radiátory poskytuje záruku 10 let na radiátor a při správné a odborné instalaci nehrozí, že jej budete reklamovat. Nesmí se ovšem jednat o radiátory z hobby marketů typu Bauhaus atp. Nicméně, co se týče toho, když neumožníte instalaci měřidla: Cely dům musí být rozúčtován stejnou metodou, tudíž dle základní a spotřební složky. Základní složku zaplatíte dle podlahové plochy, tak jako všichni ostatní a spotřební složka Vám bude odhadnuta dle způsobů umožňujících vyhláška. Spotřební složka může být poté ještě násobena 1,6×, jako sankce za neumožnění odečtu (instalace). V konečném důsledku to pro Vás bude ve všech ohledech nevýhodné. Co se týče indikátorů, nelze říci, jaká metoda je objektivnější, jelikož do měření vstupuje mnoho faktorů. Denostupně (čidlo v místnosti) měří jakékoliv teplo vzniklé v domácnosti, bez ohledu na jeho původ. Tuto metodu lze přirovnat k odpařování tekutiny. Rozdíl mezi bytovou jednotkou vytápějící namax. a na min. je prakticky zanedbatelný. (ověřeno v praxi) Do metody upevnění na zpětném potrubí hraje roli délka přípojky od stoupačky a teplotní spád. Tato metoda také není příliš rozšířená. A poslední nejrozšířenější metoda s upevněním na indikátorech je sporná ve věci velikosti koeficientů. Postup výpočtu je následovný. Náměr se přepočte koeficientem na výkon radiátoru, poté se poníží o polohový koeficient a případně dopočte dle vyhlášky, pokud je náměr mimo stanovenou odchylku. O stanovení velikosti odchlky ( v současnosti ±40%) se vede podrobná odborná debata. K přesnosti indikátorů: indikátory měří stejně, pokud je dodržena předepsaná instalační poloha přístroje. Ta je samozřejmě na výrobci přístroje. Společné bydlení je vždy výsledkem určité tolerance a solidarity. Rozúčtování nákladů na teplo nelze plně spravedlivě rozdělit, neumožňuje to koncepce společného bydlení, tudíž jaká koliv metoda je jen pokusem o co možná nejbližšší přiblížení ke spravedlnosti. S pravedlivé je bydlení v RD, leč náklady na vytápění domu jsou samozřejmě úplně odlišné od nákladů v panelovém domě (pokud se nejedná o pasivní dům)

    Doporučení je instalaci strpět, jelikož to pro Vás bude výhodnější. Dále je zde další věc, že indikátory tepla jsou povinné a nesplnění povinnosti se SVJ vystavuje možnosti sankce.

    Vložil RadekV, 24. Červenec 2014 - 8:23

    Dobrý den, instalace indikátorů má nějaký důvod? Zákonodárce tím něco sleduje?

    Z Vašeho hodnocení jednotlivých metod správně plyne, že jsou všechny nesmyslné a motivují k opačnému chování. Proč je tedy vnucovat? Nešlo by zákonodárcem požadovaný úplatek zaplatit rovnou – bez obtěžování obyvatel a znehodnocování jejich bydlení?

    Vložil # (bez ověření), 23. Červenec 2014 - 15:30

    „povinnost měření spotřeby tepla mezi konečné spotřebitele je nyní Evropskou směrnicí nařízena pro všechny členské státy“

    Pane Phille,

    podle Vašeho obsáhlého příspěvku je zřejmé, že jste v problematice dobře orientován. Naznačte, jaký je princip „měření spotřeby tepla mezi konečné spotřebitele“ a jakým způsobem, z jaké příčiny a kde ke „spotřebě tepla“ dochází. Děkuji.

    Dále prosím o číslo směrnice EU.

    #

    Vložil Misme, 12. Červen 2014 - 8:39

    Venco, nebojujte se mnou, já nejsem nepřítel, já Vám jen podávám informace, které, jak se mi zdá, Vám příliš nejdou pod nos. V daných souvislostech tohoto vlákna jsem jen ventilovala náš příklad jako vhodný k následování – není nám bráněno ve výměnách (nejen radiátorů), ale výměnu podniká dotyčný pouze na základě povolení a zcela na vlastní náklad a riziko s tím, že si takto vymazlené bydlení bude užívat, dokud mu bude byt patřit, ale jakmile bude byt opouštět, zůstávají povolené výměny na místě jako součást inventáře a po celou dobu životnosti s ním bude zacházeno stejným způsobem, jako s původním vybavením v ostatních bytech. Spoluvlastnictví je nejhorší forma vlastnictví, proto je zapotřebí nastavit a dodržovat pravidla, která minimalizují četnost konfliktních situací a rozčarování.

    Pokud jde o spravedlnost rozúčtování, přestože jsem žádnou zde doporučenou studii nečetla, udělala jsem si svou vlastní a jelikož nemám pochyb, že měření a rozúčtování v současné podobě je akorát habaďůra na občany užívající byty v domech s byty a zlatý důl pro ty, kdož bez jakékoliv kontroly a hrozeb sankcí v této branži „rejžují“ a v níž mě momentálně nejvíc žere to, že generují příslušné koeficienty metodou náhodných čísel s posvěcením „strany a vlády“, po vyčerpání všech známých eskalačních postupů jsem problém naservírovala přímo na ministerstvo. Mám přiděleno číslo jednací a očekávám odpověď.

    Pokud jde o montáž indikátoru, naprosto souhlasím s Vašim tvrzením. Ale problém není mezi námi dvěma, ale mezi Vámi a Vaším SVJ. Upřímně řečeno, pokud Vám tvrdí, že Vám naúčtují 300%, tak mám pochybnosti o kompetentnosti dotyčných a tedy i o tvrzení ohledně vlastnictví radiátorů. Čistě teoreticky – když jsou radiátory vlastníka bytu, tak mu zajisté nemůže nikdo bránit je při stěhování odpojit a ponechat jen stoupačky. Dál už si to domyslíte, ne?

    Vložil tichondrius99, 12. Červen 2014 - 10:56

    Ja prece vim,ze nejste muj nepritel.Ani s Vami nebojuji. Pouze jsem poukazoval na absurdnost celeho problemu. Indikatory ve sve podstate mnoho lidi nechtelo.Bylo ale par vybranych kriklounu a jedna chytra pani sousedka, ktera tvrdi, ze nebude nikoho sponzorovat.A pro­toze nevi, jak vlastne odecty probihaji a na jakem zaklade to mereni probiha nabyva tato pani mylneho dojmu, ze misto doplatku 2400 Kc bude mit v nasledujicim obdobi preplatek 18 000 Kc. Nemam vubec problem s tim se prizbusobit.Dalsi nesmysl bylo u obou hlavnich vchodu do objektu vyndat mechanicke zamky a nahradit je cteckami, ktere reaguji na elektronicke cipy.A hle, dojde k vypadku proudu a Vy se nedostanete dovnitr, pouze ven.Protoze cteci zarizeni je na elektrinu,elek­tricky vratny je na elektrinu a bez te to jaksi nejde.Tech 300% je nesmysl, sdelila mi to pani na druzstvu a po desetiminutove debate, kdy zjistila, ze fakt nejsem ovce a nenecham si s prominutim s..t na hlavu uplne otocila.Jsem velmi rad, za kazdy prispevek zde a v zadnem pripade s Vami nechci bojovat.Jsem potom schopen si udelat obrazek o myslenkovych pochodech nekterych lidi a diky za to, ze porad existuji lide se zdravym rozumem.Kazdopadne budu urcite rad, kdyz mi date vedet, jak jste na ministerstvu dopadla.Drzim palce, at se to podari.A moc dekuji za Vas prispevek.

    Venca

    Vložil lake, 12. Červen 2014 - 11:29

    Venco, při neumožnění instalace indikátorů je možno použít jedinou „sankci“, a tou je podle § 4 vyhlášky stanovit spotřební složku na 1,6násobek průměru domu. Celkově byste tedy za vytápění hradil 136% průměrných nákladů na 1 m2 započitatelné plochy. (To platí při dělení základní a spotřební složky 40:60).

    Váš případ je ovšem odlišný: Vy neodmítáte instalaci indikátorů na Vaše radiátory, ale požadujete (v souladu se zákonem) aby Vám SVJ napřed poskytlo zákonnou jistotu ohledně možné ztráty Vaší záruky. Pokud SVJ odmítne poskytnout jistotu pro případ neuznání záruky, jde o překážku na straně SVJ, nikoliv na straně Vaší.

    lake

    Vložil tichondrius99, 12. Červen 2014 - 11:44

    Lake,

    zdravim Vas srdecne.Vim, ze tomu tak je.To jsem pochopil z Vaseho prispevku, ktery jste zde daval pred delsi dobou. Pani ze Zlina se Vas ptala na rozuctovani nakladu. Diky za nej.Ovsem nase SVJ nema vubec zadnou logiku.

    Venca

    Vložil tichondrius99, 10. Červen 2014 - 15:37

    Vim to, je to overene.Problem ovsem je, ze je to zasah do radiatoru.A ja­kykoliv zasah at svarenim, ci bodovanim narusi strukturu materialu.Je to uplne jedno, zda se jedna o karoserii auta,topne teleso, ci jiny kovovy material.

    Venca

    Vložil penik, 10. Červen 2014 - 18:19

    Fóbie je svinstvo. Jsou miliony radiátorů s instalovanými měřidly a nevím o tom, že by to byl nějaký problém.

    Vložil tichondrius99, 11. Červen 2014 - 11:36

    Nikdo zde nemluvi o fobii.Mel jsem pouze problem s montazni firmou.Napriklad existuje montaz nalepenim. A pokud nekomu nevadi, ze nabodovanim se odpryska barva, dojde k nasledne korozi materialu a tim se tedy i snizi zivotnost radiatoru a to vsechno jen proto, ze si necham nainstalovat vec, co ukazuje vsechno mozne jen ne to, k cemu byla vyrobena, tak me to teda fakt VADI. Chtel jsem se pouze ferove domluvit,jak s montazni firmou, tak se spoluvlastniky.Opet narazim, kompromisy a ustupky bych mel vlastne neustale delat ja.

    Venca

    Pozn. Velmi dekuji uzivateli Lake za jeho vycerpavajici odpoved, radu i pomoc, ktera resi muj problem.

    Vložil Phill (bez ověření), 23. Červenec 2014 - 15:24

    Bodování indikátorů se správně provádí do míst prolisu, kde neproudí žádná kapalina. Je zapotřebí odlišit záruku prodejce a záruku výrobce. Výrobce, např. korado poskytuje 10 let. Za dobu mé zkušenosti s instalací indikátorů touto metodou jsem se nesetkal s tím, že by radiátor tekl v místě nastřelení, nebo aby v tomto místě rezl. A to jsem byl u výměnu měřidel, které jsou již instalovány (držáky) od roku 1993. Dále rozhodující je, jak už tu někdo psal, zda jsou dle prohlášení vlastníka radiátory součástí bytu, nebo společné části domu. Každý dům to má upravené jinak. Toto je dobré zjistit, bez ohledu na to zda jste radiátory kupoval, či ne.

    Vložil Ten kdo o tom něco ví (bez ověření), 10. Červen 2014 - 11:56

    Vlastní zkušenosti:

    • indikátory jsme instalovali na zcela nových radiátorech, vše bez potíží funguje již 4 roky
    • chápu prodejce radiátoru, že vám chce odmítnout plnění z vady z odpovědnosti, ale prodejce nemá pravdu: a) záruka by padla, pokud by vám protékala voda z radiátoru okolo „nástřelu“ – ANO, pak bych šel za montážní firmou, která montovala indikátory.
    1. prodejce se nemůže vymanit ze záruky např. na uzávěr topného tělesa (kohout). Nastřelení nemá přímou ani příčinnou souvislost s vadným kohoutem. c) bohužel, díky vládám TOP09, ODS a ČSSD žijeme v banánistánu, kdy prodejci musíte dokazovat (na své náklady) téměř vše a koho to baví investovat do znaleckých posudků, žalob atd s více než nejistým výsledkem???

    Co bych vám radil: jděte do indikátorů, za bezproblémový chod radiátoru i měřiče zodpovídá montážní firma. Pokud budete mít problém, pak reklamace, zamítnutí reklamace = podání oznámení na ČOI a tak daleko to pořádná firma nenechá zajít. Pouze zlodějíčci, co vás chtěli od počátku okrást a tady říkám, že jste si jako Společenství vybrali špatnou firmu. Nebuďte černá ovce společenství, bydlíte spolu v jednom baráku a mezi všema by měla panovat úcta a respekt, jako u nás. Pak se v domě dá smysluplně a lidsky žít!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".