Měření spotřeby tepla v bytě poměrovými měřiči

Vložil Anonymous, 2. Únor 2011 - 8:58 ::

Dobrý den, letos máme 1. rokem instalované poměrové měřiče na radiátorech. Dočetl jsem se tu, že i když bych měl v bytě minimální spotřebu tepla, musím stejně zaplatit 40% celkové spotřeby + něco málo, co jsem spotřeboval. To je mi jasné. Chtěl jsem se ale zeptat, jestli se tato spotřeba počítá za celý byt nebo na radiátory. Jde mi o to, že mám 3 pokoje. Ve dvou topím a třetí vytápím těmi dvěmi, takže mám 1 radiátor vypnutý a spotřeba nulová. Musím i na tomhle vypnutém radiátoru zaplatit 40% základní složky? Děkuji za odpověď. Marek ze Šumperka

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavla K. (bez ověření), 26. Únor 2013 - 11:00

  Dobrý,z vlastní zkušenosti mohu doporučit systém EKOREG, který nám ušetřil spoustu peněz. Více na wilkop@wil­kop.eu

  Pěkný den

  Vložil Martina Vaňásková (bez ověření), 14. Duben 2011 - 16:57

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li je možné získat poměrové měřiče do bytů, popřípadě pouze do mého bytu, pokud na schůzi vlastníků jednotek tyto měřiče „neprojdou“ schválením. Nelíbí se mi, že platím poměrně velkou sumu peněz za teplo, když v bytě netopím. Děkuji, pokud někdo poradí, případně pošle odkaz na paragraf dle kterého se mohu domáhat svých práv platit pouze svou spotřebu tepla.

  Martina

  Vložil rivr, 3. Únor 2011 - 3:00

  Již bylo uvedeno: minimálně 60% dle Vyhlášky 372
  nebo i více pokud jste se tak dohodli na Shromáždění (60% odpovídá nevytápěným místnostem s teplotou kolem 13°C. Pokud si tedy odhlasujete minimální teplotu 16°C pak je minimum na 75%)
  Obsáhlý popis je zde.

   rivr

  Vložil Anonymousa (bez ověření), 3. Únor 2011 - 10:00

  Rád bych se vás zeptal. Pokud to dobře chápu, tak dle vyhlášky musím zaplatit 60% z průměrné spotřeby na 1m2 podlahové plochy v případě, že má naměřená spotřeba je rozdílná oproti průměrné spotřebě na 1m2 a to o +/-40%. Chápu to dobře? Děkuji

  Vložil rivr, 7. Únor 2011 - 0:32

  Pane „Anonymousa“
  ještě upřesním: označení „spotřeba“ chápejte obecně. Je irelevantní zda jde o spotřebu odměřenou nebo finanční náklad – na finanční náklad se spotřeba vždy přepočte. Je to jen účetní operace a operovat se „spotřebou“ pro první zjišťování informací o problému zcela postačuje.

  Moje tvrzení berte klidně jako nepodložená, chcete li – hledejte sám. Adresu na server sdružení rozúčtovatelů ARTAV jsem již uvedl. Fyzikální principy najdete jak tam v příspěvcích tak ve Stanovisku MMR.

  Ale opravdu máte na výběr, buď se rozhodněte pro amatéry z ARTAV a MMR nebo hledejte nějaký judikát, který by podpořil zde prezentované opačné stanovisko (tedy, že SVJ nemá právo odhlasovat zúžení uvedeného ±40% podle libosti. Já sám jsem zvědavý – zatím jsem na takový nenarazil. (asi málo čtu :| ))

  Další vhodné/hutné články Portal-1, Portal-2, Portal-3, Portal-4
   rivr

  Vložil rivr, 6. Únor 2011 - 6:20

  Pane „Anonymousa“ (podepisujte se nějak)

  v372/2001 – §4/3 cit.:
  „Spotřební složku rozdělí vlastník mezi konečné spotřebitele úměrně výši náměrů měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění s použitím korekcí a výpočtových metod, které zohledňují i rozdílnou náročnost vytápěných místností na dodávku tepelné energie danou jejich polohou.“


  v372/2001 – §4/4 cit.:
  „Rozdíly v nákladech na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy nesmí překročit u konečných spotřebitelů s měřením či indikací v zúčtovací jednotce hodnotu 40% oproti průměru zúčtovací jednotky v daném zúčtovacím období. Pokud dojde k překročení přípustných rozdílů, provede vlastník úpravu výpočtové metody uvedené v §4/3“

  cit. Vás: " v případě, že naměřená spotřeba"
  Správněji " v případě, že jakákoli naměřená spotřeba v SVJ…".

  • dle §9a/2 ZoVB stanoví rozúčtování SVJ – ale pro TUV a TEP se musí použít v372/2001.
  • těch –25% neurčuje v372 ale vychází to z metodického pokynu k v372 (č.j. 28203/2002 – 71)
  • přestože je nezávazný – SVJ může trvat na jeho aplikaci – viz Artav-1 apod.
  • a proč na nich trvat – doporučuji pročíst pár příspěvků na Artav-2 a ten pokyn MMR

   rivr
  Vložil lake, 6. Únor 2011 - 8:37

  Pro Anonymousa a rivr: Ani jeden z vás nemá pravdu, přestože pan rivr správně cituje příslušná ustanovení vyhlášky.

  Korekce předvídaná vyhláškou 372/2001 Sb. se uplatní, pokud celkové náklady konečného spotřebitele (v Kč) vybočí z rozmezí 60% až 140% průměrných nákladů na vytápění ve zúčtovací jednotce (v Kč), vztaženo na započitatelnou podlahovou plochu.

  Nejde tedy vůbec o "naměřenou spotřebu" a "průměrnou spotřebu" (Anonymousa), ani o "jakoukoliv naměřenou spotřebu v SVJ" (rivr). Při kontrole se nepoužívá spotřeba tepla, ani jiná naměřená hodnota, nýbrž vypočtené náklady, pochopitelně včetně neměřené základní složky. Ostatně spotřeba tepla pro jednotlivé byty (v GJ) se většinou neměří. To, co máte na radiátoru, je indikátor topných nákladů (IRTN), nikoliv měřidlo tepla. Měří se pouze v těch domech, kde jednotlivé byty jsou vybaveny kalorimetry.

  Rovněž tak je nesprávné ničím nepodložené tvrzení pana rivr, že "pokud si tedy odhlasujete minimální teplotu 16°C pak je minimum na 75%)".
  SVJ nemůže odhlasovat zúžení daného rozpětí (např. spodní hranice od 75%), neboť by porušilo zákon. Tvrzení o "odhlasované minimální teplotě" nemá žádný fyzikální ani právní základ. Metodické pokyny či vysvětlivky jsou nezávazným názorem ministerských ouředníků, nic více. V těch částech, které jsou v rozporu se zákonem, jsou pochopitelně protizákonné. Pokud SVJ bude "trvat na aplikaci" nezákonného postupu, vystavuje se nebezpečí soudní pře s vlastníkem jednotky, kterou SVJ jako rozúčtovatel nemůže vyhrát.

  Bude-li postupováno podle amatérského výkladu práva osob publikujících za ARTAV (kteří jsou nejspíše topenáři, nikoliv právníci), případné soudní výlohy SVJ vám tito "experti" určitě neproplatí.

  lake

  Vložil Jirka UN (bez ověření), 2. Únor 2011 - 10:18

  Marku, lake Vám sice odpověděl ale předpokládám že, ne zcela srozumitelně jako vždy. Z Vašeho dotazu vyplývá, že máte stanovený poměr 40/60%. Tzn., že 40% je složka základní a 60% složka spotřební. Celková fakturovaná částka za dodané teplo pro váš celý dům se rozdělí na tyto dvě složky. 40% (základní složka) z celkové ceny za dodané teplo pro dům se rozpočítá dle podlahové plochy jednotky, na všechny jednotky v domě. Tzn., ža základní složku zaplatíte i když budete mít celý rok zavřené radiátory. Jeden, nebo všechny, to je jedno. Tato základní složka obsahuje vlastně podíl tepla, které k Vám prostupuje např. ze sousedních bytů, ztráty tepla cirkulací v soustavě, dohřev nosného media, atd. 60% (spotřební složka) z celkové ceny za dodané teplo pro dům se rozpočítá dle naměřené spotřeby na všech RTN. Pokud tedy budete mít celý rok uzavřeny všechny radiátory, spotřební složka pro Vás bude 0,00,–Kč. Pouze cenu za tuto spotřební složku můžete ovlivnit Vaší spořivostí.

  Snad pro Vás byla tato odpověď srozumitelnější. Jirka

  Vložil lake, 2. Únor 2011 - 11:51

  Ten, kdo odpověděl nesrozumitelně a nesprávně, nejsem já, nýbrž 'jirka UN'.

  Plete dohromady "celkové náklady na vytápění připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy" (§ 4 odst. 4) a pojem "spotřební složka nákladů" (§ 4 odst. 1 vyhlášky).

  Mimochodem, ani ten neuvádí správně: spotřební složka může činit od 50% do 60% celkových nákladů, podle rozhodnutí v konkrétním domě. Hodnota platná v domě tazatele je ovšem pro odpověď bezvýznamná.

  lake

  Vložil Jirka UN (bez ověření), 2. Únor 2011 - 16:35

  lake, můžete mi prosím srozumitelně rozepsat, které části mé odpovědi pro Marka jsou špatné? Já mám naopak dojem, že tazatele Marka zajímalo přesně to, co jsem mu v mé odpovědi napsal. V jeho dotazu je zmiňována základní složka 40%, proto jsem v mé odpovědi jako příklad udával poměr 40/60%. Nemusíte mi proto vysvětlovat, že spotřební složka může být v rozmezí 50–60%. Z jeho dotazu je jasné, že mají tento poměr. Předem děkuji.

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 2. Únor 2011 - 15:53

  lake, nějak nechápu vaše tvrzení, že spotřební složka může činit od 50% do 60% celkových nákladů. Můžete mne zasvětit do toho, jak jste na tyto procenta přišel? Děkuji

  Vložil PeDuPles (bez ověření), 2. Únor 2011 - 18:28

  Ježišmarjá, když už tu chcete prudit, seznamte se aspoň se základy právních předpisů, třeba zde v záložce legislativa:

  VYHLÁŠKA 372/2001 Sb. Ministerstva pro místní rozvoj ze dne 12. října 2001, kterou se stanoví pravidla pro rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění a nákladů na poskytování teplé užitkové vody mezi konečné spotřebitele

  § 4

  Rozúčtování nákladů na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce

  (1) Náklady na tepelnou energii na vytápění v zúčtovací jednotce za zúčtovací období rozdělí vlastník na složku základní a spotřební. Základní složka činí 40 % až 50 % a zbytek nákladů tvoří spotřební složku.

  Vložil Anonymouss (bez ověření), 3. Únor 2011 - 7:51

  No teda PeDuPles, to jste nám napsala ale novinku…

  Vložil PeDuPles (bez ověření), 3. Únor 2011 - 11:15

  Vážený Anonymouss, nemohu se zbavit dojmu, že pro člověka schopného položit otázku

  lake, nějak nechápu vaše tvrzení, že spotřební složka může činit od 50% do 60% celkových nákladů. Můžete mne zasvětit do toho, jak jste na tyto procenta přišel? Děkuji 

  přicházejí v úvahu pouze tyto možnosti:

  • jedná se o prudiče, který se na fóru zviditelňuje kladením blbých otázek
  • jedná se začátečníka, pro kterého je existence Vyhlášky 372/2001 Sb. skutečně novinka
  • jedná se o člověka, který nedokončil základní školu, kde se bralo jak odčítání, tak procenta

  Zařaďte se tedy dle vlastní libosti.

  Vložil Krupp, 2. Únor 2011 - 10:27

  Tato odpověď není přesná. Pokud vaše spotřeba nedosáhne 60% průměrné spotřeby, bude zvýšena na 6O%. To měl na mysli pan lake, který odpověděl správně.

  Jirka

  Vložil lake, 2. Únor 2011 - 9:13

  Není pravdou, že budete platit 40%. Podle vyhlášky 372/2001 Sb. musíte zaplatit nejméně částku 60% nákladů na 1 m2 podlahové plochy (povolené rozpětí výše plateb je od 60% do 140% průměru). Tyto náklady na vytápění se stanoví vždy za celou jednotku dohromady, nikoliv za jednotlivé místnosti.

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".