Komentář VS Praha k judikátu 7 Cmo 315/2015

Vložil Dušan, 5. Leden 2017 - 16:11 ::

Na komentář k judikátu 7 Cmo 315/2015 tu už byl uveden odkaz na web. portal ulozto v příspěvku http://www.portalsvj.cz/…dnotek-a-noz#…-

Já ho nyní připojuji přímo k tomuto příspěvku. Aby zde mohl být vložen, musel jsem ho rozdělit do dvou souborů, v prvním souboru je strana 1 a 2, v druhém souboru starana 3 a 4.

PřílohaVelikost
7 Cmo 315_2015 str 3 a 4.doc551 KB
7 Cmo 315_2015 str 1 a 2.doc636 KB

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil jejda (bez ověření), 7. Leden 2017 - 8:57

    Evidentně neplatíme za účetní operace, ale paušál. Psal jsem, že máme 100 bytů. Zbytek si můžete dovodit sám.

    Vložil xyz (bez ověření), 7. Leden 2017 - 9:11

    Dobrá, zeptám se teda jinak. Můžete prosím blíže specifikovat položky uvedeného „účetnictví“?

    Vložil Magda3 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 21:58

    Opět jeden, co dělá problém z ničeho. Je mi jasné, že je to jinak v barácích, které jsou v havarijním stavu. Já přebírala dům dva roky starý od správce developera a nejvíce zabraly reklamace.

    Dělat ale problém z poptání firem s výmluvou, kterou jste uvedl je úsměvné.

    Nechť si každý udělá obrázek sám.

    Magda

    Vložil xxl (bez ověření), 7. Leden 2017 - 6:03

    To jsou ale kvákoviny. Všichni jsme pražáci a firmy se u nás předhánějí, kdo nám práci udělá za nižší cenu a dá nám větší úplatek. Tahle ženská je úplně blbá a je středem světa. Všechno ví, všude byla a vidí i psí hovno za rohem.

    Vložil _ (bez ověření), 6. Leden 2017 - 20:53

    Magdo3,

    díky za info o Vašem angažmá coby předsedkyně, i o Vašem pohledu (vhledu) na práci a fungování výboru.

    V řadě věcí mám obdobnou zkušenost.

    Bohužel i s náznaky, že 3členný výbor malého SVJ by za nicmoc starání se o společný majetek rád účtoval řádově 480 hodin měsíčně x částka řádově blížící se částce navrhované VN…

    Tempora mutantur… časy se mění-a vlastníci nejsou dost bdělí…

    Vložil Vlastiks, 6. Leden 2017 - 17:41

    Problém je v komunikaci.

    Statutár je postižený člen společenství, kterému volbou narostly rohy.

    Vložil VN (bez ověření), 6. Leden 2017 - 16:03

    A hodně dobře zaplacený blbec ve vrcholovém postu vadí více , než špatně zaplacený blbec ve vrcholovém postu. A pro někoho představa , že přijde o dobře zaplacenou práci je mnohem horší , než že přijde o velice špatně zaplacenou práci.. A když někomu z pozice člena platím hodně peněz , více si jej hlídám… nutí mne to , abych se více zajímal.. Já jsem nemyslel , že by výbor se měl věnovat své činnosti na plný úvazek. Ale to , že by měl být zaplacen vzhledem ke své zodpovědnosti a náročnosti této práce. V mé branži například vedoucí materiálového hospodářství u automobilového dodavatele má pod sebou 15 zaměstnanců , mzdu 60 brutto, k dispozici auto..tudíž náklady zaměstnavatele na hodinu jeho práce mohou být nějakých.. 650 CZK.. proč by hodina práce předsedy SVJ nemohla být honorována stejnou částkou.. ?? Jestliže běžná hodinovka řemeslníka se pohybuje někde v rozmezí 250–500 CZK , proč by náklady SVJ na svého předsedu nemohly být 650 CZK ? Když se to obvykle dělá zadarmo nebo takřka zadarmo… kdo o tuto práci může mít zájem ? Buď totální blázen , který neví do čeho jde , nebo nadšenec (každý rok je množství nadšenců v české společnosti nižší a nižší)nebo zmetek , který s tím sleduje postranní zájmy a už čeká , že se mu budou do kapsy hrnout desátky z provedených nákupů a oprav. No a pak možná pár jedinců , kteří to berou tak , že jde i o jejich bydlení. Nikdo další.. Apropo..když při běžné kontrole zjistíte , že vám nefungují stoupačkové ventily a je třeba je vyměnit. Kdy je vyměníte ? Po schválení shromážděním ? Když dostanete k ruce záznam od výtahářské firmy z pravidelné kontroly výtahu, ze kterého vyplývá , že musíte vyměnit některé poškozené díly..kdy to budete měnit ? Po odsouhlasení shromážděním ? Anebo co nejrychleji ? Když jsem rozhodl o výměně několika ventilů.. a obeslal čtyři místní firmy s poptávkou…hádejte , kolik jsem dostal nabídek zpět . Jednu. Jednu , jedinou..Na trhu s řemeslnými pracemi je obrovská džungle a nerovnoměrnost. Kdy na straně poptávky je ohromné množství subjektů, ale na straně nabídky těch solidních subjektů až tolik není. A tomu odpovídá vše. Jinak veškeré kroky zveřejňujeme na našich internetových stránkách. Víte, kolik lidí si požádalo o přístup na tyto stránky ? 4 (slovy čtyři) z 280. Takže asi tak.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 17:55

    Nesouhlasím téměř s ničím, co píšete. Ale v jedné věci máte pravdu. V nezájmu lidí o svůj majetek. Tím spíš si musíte lidi, kteří mají zájem, hýčkat a né jim to tak znechutit, že je ten zájem přejde. Z tohoto portálu je zřejmé, že pokud vlastník (který nedej bože nechce pracovat ve výboru) chce informace a chce spolurozhodovat je vesměs označen za prudiče a kverulant. Pokud takového člověka vezmete do party a necháte ho podílet se na rozhodování, tak žádné soudní spory nehrozí.

    Z mé zkušenosti si tím spíš ušetříte práci. Když mi jeden manager z pojišťovnictví „kecal“ do pojištění domu, požádala jsem ho, ať si to vezme na starost, protože tomu určitě rozumí víc jak já. A když mi vlastník vynadal za špatně opravenou omítku, tak jsem se s ním dohodla, že příště to objedná on, nebo alespoň zkontroluje. Už mi do ničeho nemluvil.

    Ale pokud jsem chtěla měnit zámky, abychom místo 4 klíčů od společných prostor měli jeden, tak jsem si to nechala schválit. A byla to oprava za pár tisíc.

    Takto to jde také dělat. Pokud se v domě domluvíte, nemusíte bazírovat ani na formalitách. Ale pokud se výbor rozhodne vyhlásit vlastníkovi válku za to, že se opovažuje zajímat se, tak se nesmí divit, že ten se začne bránit třeba tím, že na neznámý účel nic neplatí.

    Magda

    Vložil ; (bez ověření), 6. Leden 2017 - 18:42

    Nesouhlasím s Vaším tvrzením v první větě, další lze podepsat…

    Není pravda, že lidi nezajímá jejich majetek,Magdo3, je to tragičtější, lidé velkou většinou nemají tušení, že je jejich majetek ohrožen-tedy jejich vlastnictví tohoto majetku.

    Jakýsi majetek bylo části populace umožněno si pořídit-tehdy aktivní byli.

    Realitní bublina jim tento víceméně u většiny jediný majetek dokonce „nafoukla“.

    A jsou svým způsobem dále aktivní-protože i pravidelné placení je konání, ba i to „tupé“ sezení na schůzích, ba i to kverulování.

    To všechno chce totiž čas a životní energii – a čas jsou peníze -a vice versa…

    To, o co tu jde -a Vás se to samozřejmě netýká-, je, že je zde jakýsi cílený zájem na tom, aby byli co nejvíc nevědomí.

    A komu tento stav prospívá? – Cui bono?

    Vložil F (bez ověření), 6. Leden 2017 - 16:55

    …„No a pak možná pár jedinců , kteří to berou tak , že jde i o jejich bydlení“…

    K tomu vašemu apropo ..... Jak jste přišel na to, že ty ventily je třeba měnit ? Už jste viděl, že existují docela levné opravné sady ? Už vám někdo řekl, že s těmi ventily je potřeba tak 1× ročně otočit, aby nezarostly. Už jste vidlěl, že někdo z domu mí seřídit panty nových dveří, které dodavatelská firma za velké prachy namotuje blbě tak, že nejdou zamykat, nebo se nedovírají ? Už jste opravdu vy managere něco vlastníma rukama natřel či alespoň vyčistil ? Jste normální primitiv, který si chce ze společného bydlení udělat business ! Řekněte kde o ten svůj domeček pečujete, rád se zamyslím, zda nepřijedu vám ukázat, že umíte velké kulové – zadarmo. Stejně zvažuji co s volný časem.

    Vložil + (bez ověření), 6. Leden 2017 - 19:04

    F-opravné sady ventilů u stoupaček

    aneb ten umí to, a ten zas tohle

    • a všichni dohromady udělají dost…
    • jenže bohužel ne všichni všechno v jednom domě (BD, SVJ)…

    Jinak zcela konkrétně, F,–ty sady by mě zajímaly,mám problém…

    Že se má otáčet, vím-ale teprve krátce, a vím, že nás není moc, co to víme, takže díky za info…

    ALE jinak – VN přece taky leccos ví…

    Vložil F (bez ověření), 6. Leden 2017 - 19:57

    (www.tesneninyvlt.cz/…saz-ventilu/)

    Někde přímo v prodejně jsem viděl celé komplety vnitřku ventilů a opravdu byly levné. Bohužel naši chytráci nechali tyto vetily vyřezat a nahradit plastovými kohouty. Již jsem se setkal s takovým plastem, který i přes uzavřenou polohu páčky docela dost propouštěl. Nehledě k tomu, že žánou dotahovatelnou ucpávku nemá, takže když začne kapat ven, opět nástup odborníků – fakturantů.

    Vložil All (bez ověření), 6. Leden 2017 - 16:46

    Musíme si přiznat, že doba se opravdu mění.

    Řemeslníci – rukama dnes nikdo dělat nechce a ty co zbyly pomalu zvedají ceny. Na opravu do 2.000,– těžko někoho scháníte, pokud je oprava od 100.000,– a více je už to lepší a pokud budete stavět celý dům budete moc říct, že si můžete i vybírat. Další řešení je pak takové že někoho zaměstnáte jako údržbáře.

    Voby do výboru, mají jednoduché řešení, zvedejte ceny ( odměny statutárům ) až do té výše až se někomu chtít bude.

    Co k tomu říct na závěr: ANO, dobře už bylo

    Vložil aaaaaaaaaaaaaa (bez ověření), 6. Leden 2017 - 15:23

    Madam, předveďte to, co tady tvrdíte. Jenomže to dělat nebudete, vy budete pouze krafat.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 15:29

    Vy asi neumíte číst. Já mluvím z vlastní zkušenosti. :-).

    Jak ale můžu přesvědčit zabedněce jako jste vy, když ani nepochopíte co píšu!

    Možná by stačilo, kdyby lidi místo hledání důvodů, proč něco nejde, hledali jak to půjde. Ale to chci asi moc.

    Magda

    Vložil aaaaaaaaaaaaaa (bez ověření), 6. Leden 2017 - 15:35

    Madam, vy jste neuvěřitelná osoba. Vy nevyprodukujte nic smysluplného, vy nic nepředvede, vy nic neuděláte, vy nic nezařídíte, vy jenom žvaníte. Na ostatní máte nároky jako jako hrom, všem linkujete co mají a jak mají dělat, na sebe nemáte nároky žádné. Sama sebe považujete za vrchol dokonalosti. A snažíte se z toho všeho, co kolem sebe šíříte, vytřískat maximum pro sebe. Jedete hlava nehlava. Já lituji vaše spoluvlastníky.

    Vložil VN (bez ověření), 6. Leden 2017 - 10:11

    lidi jako Magda dokáží i dobře fungující dům totálně rozložit..

    Vložil 300 000 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 8:35

    Náklady na právníky vítězné straně hradí v drtivé většině strana, která prohrála, tedy Magda3. No, já mám jiné koníčky.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 9:35

    Tak to se opravdu dost pletete. Drtivou většinu nákladů nedostane SVJ ani když bude ve sporu úspěšné. V případě statusových věci (tj. žaloby, kde jsem já žalobce – stanovy a hlasování) je tarif za jeden právní úkon 2.000,–Kč + 300,– paušál. Jak jste si mohl přečíst v některém z rozsudků. Právníci SVJ účtují nejméně trojnásobek. A to jsou jediné věci, ve kterých nění jasno jak dopadnu. Pokud jde o spory ohledně peněz, tak tam opravdu nemám strach. Tam se buď dohodneme, nebo SVJ zacáluje i moje náklady. Neplatný právní úkon je neplatný právní úkon.

    Mějte si koníčky jaké chcete. Já se starám o svůj majetek a přitom možná svými žalobami pomohu i jiným vlastníkům, kteří mají ve výborech arogantní a neschopné členy.

    Magda

    Vložil VN (bez ověření), 6. Leden 2017 - 10:31

    že se jako fyzická osoba budu soudit v případě,pokud mě někdo velmi a velmi poškodí. Soudit se například kvůli tomu,že výbor třeba i nikoliv v souladu se stanovami rozhodne o nějaké opravě v hodnotě připadající 400 Kč/byt , zvlášť když tuto opravu je třeba provést, je absurdní.. Je otázka čeho tím někdo může dosáhnout,když bude SVJ žalovat. Pokud dojde k situaci,kdy SVJ prohraje… i člen , který SVJ žaloval utrpí škodu. A jestli bude výbor SVJ žalovat o náhradu utrpěné škody …zase , čeho tím může dosáhnout ? Že výbor složí funkce? Že žádný jiný zájemce , který bude toužit po tom být vláčen po soudech nebude k dispozici ? A dále , co je lepší ? Když špatně zaplacený výbor , složený z amatérů, který se péči o dům věnuje po večerech za odměnu 50.000 Kč /rok svojí nekompetentností udělá škody za 100.000 Kč/rok anebo , pokud bude zcela kompetentní výbor , složený z externistů-profíků , kteří sice žádnou škodu za 100.000 neudělají , ale za svoji práci budou chtít odměnu 200.000 Kč/rok ?

    Vložil Jsem rád, že nejsem soused Magdy (bez ověření), 6. Leden 2017 - 10:48

    Žalobce kverulant, tím dosáhne, že se vše v SVJ bude odehrávat podle jeho laického výkladu zákona. Být ve výboru se bojí, protože je zde odpovědnost. Nebo ho pro jeho arogantnost do výboru nikdo nezvolí. Ještě k tomu může být v SVJ další kverulant, který bude mít jiný laický výklad zákona a první kverulant by se s ním musel dohadovat. Takto si kverulant leští své ego a škodí sousedům. Sice to něco stojí, ale užitek je pro kverulanta větší (z jeho pohledu).

    K vašemu příkladu. Asi škoda 100 000 nevznikne, když výbor provede opravu, sice ne přesně podle předpisu, ale která je potřeba. A ten profi výbor by si řekl o větší částku než 200 000. Ale bylo by (možná) vše podle nějakých připitomělých předpisů. Ať si každý zvolí svou variantu.

    Vložil VN (bez ověření), 6. Leden 2017 - 11:15

    Jeden kamarád má také dobré zkušenosti. U nich v domě mají jednoho penzistu, který žije sám , nemá žádné děti , žádné normální koníčky a nudí se. Tak svůj čas tráví tím , že studuje normy , zákony a vyhlášky…co mu není jasné si za úplatu nechá vysvětlit právníky…Prakticky jakékoliv usnesení výboru , usnesení ze schůze studuje a pátrá po tom , jak by jej napadl. Kdyby jej to třeba nějak poškozovalo , nedivil bych se. Ale on už tak nějak z principu. Shodou okolností v tom domě vlastní byt (nebydlí v něm) hejtman jednoho kraje. Řešili jednu zásadní rekonstrukci a potřebovali kverulantův souhlas. Výbor ani po třech měsících nebyl úspěšný. Dopadlo to tak , že jej dokonce sám hejtman musel přijet přesvědčit , aby souhlasil…

    Vložil JaVa, 6. Leden 2017 - 11:38

    Zřejmě mu statutární orgán SVJ nedokázal natolik věcně argumentovat,aby ho sám přesvědčil o správnosti usnesení shromáždění a proto si musel pozvat vyšší autoritu.JaVa

    Vložil VN (bez ověření), 6. Leden 2017 - 11:41

    Dostal jej tím , že mu pohrozil , že nechá prověřit všechny dávky , které ten penzista pobírá od státu..... :-)))). Jasně , tímto jej zlomit statutární orgán SVJ nedokáže..

    Vložil JaVa, 6. Leden 2017 - 11:59

    Děkuji za doplnění.Tak silné argumenty si zřejmě statutáři obstarat nedokázali nebo nechtěli.Hezký den.JaVa

    Vložil Magda3 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 11:00

    Plácáte jeden nesmysl za druhým. Pokud je můj výklad laický a není po právu, není se čeho bát.

    Nejspíš narážite na můj příklad opravy střechy za 100 tisíc. V tom případě nešlo o to, že je něco potřeba a tak je možné jednat protiporávně. Tam šlo o to, že jde o havarijní stav a musí se řešit hned. Pak výbor nejedná proti žádným předpisům, ale odvrací škodu, která by mohla nastat. Každopádně, výbor má v takovém případě střechu pouze opravit, aby odvrátil škodu a né situace využít a vyměnit jí za novou od kamaráda pokrývače. O tom už by měli rozhodovovat vlastníci.

    Takový jsem pes, že chci mít svůj majetek a svoje peníze pod kontrolou. Začínám se za to skoro stydět.

    Magda

    Vložil 3 000 000 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 9:47

    Magdo, většina lidí tady jenom žvástá, protože nemají ani ponětí o tom jak to chodí a domnívají se, že jsou vykladači práva, ředitelé zeměkoule a vlastníci toho jejich domu, který je samozejmě v podílovém spoluvlastnictví. Ale tak to je ve všech svj.

    Vložil 3 000 000 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 8:41

    Jo tak, vy jste rozhodl, že Magda prohrála. Tak to jo! Abyste se nedivil.

    Vložil 300 000 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 8:54

    Že pravděpodobnost prohry Magdy limituje ke 100% je jasné každému, kdo zná české právo. Pokud vyhraje, tak se budu divit, to máte pravdu.

    Vložil 3 000 000 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 9:07

    No zcela jistě, mistře. Jasné to okamžitě. Můžete začít věštit ze skleněné koule.

    Vložil 300 000 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 9:19

    Nevěštím z křišťálové koule, ale z judikátů VS, NS a ÚS. Za takové 3–4 roky bude jasněji. Pokud by Magda vyhrála, tak bych se divil, ale to jsem již psal.

    Vložil 3 000 000 (bez ověření), 6. Leden 2017 - 9:22

    Už na vás vzhlížím jako na autoritu nejvyšší z nejvyšších. Jedině to, co vy tlacháte je pravda. Už to žeru.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".