Kolik stojí vyhubení štěnic, které Vám nepatří...

Vložil Pub (bez ověření), 17. Září 2014 - 1:20 ::

Dobrý den,

v našem SVJ jsou nájemníky jednoho vlastníka nějaká svoloč (Rumuni, Cikáni, Bulhaři, … nevím mluví hatmatilkou). I stalo se, že najednou jsme údajně měli v domě štěnice v několika bytech paprskovitě rozložených kolem „svoloče“. Zastupce svoloče samozřejmě tvrdí, že k nim štěnice vyslaly ze zášti okolní byty a jakoukoliv vinu popírá.

SVJ se s tím tedy nepáralo, prohlásilo že jsou „zvířátka“ i ve společných prostorech a objednalo „zásah od krotitelů štěnic“. Zástupce krotitelů obcházel byty a ptal se zda nás může zbavit tohoto „pekla“. Zjevně některé byty souhlasily. Jak to „krotitelé“ prováděli, ví jen oni sami (a možná objednatel za SVJ, to nevím).

Nepsal bych o tom, kdyby mne nedostal do kolen „účet“. Údajná cena za odštěnicování je 46.000 a nebude asi konečná (viz. http://stenice.deratizace.com/). SVJ to „zatáhlo“, protože zálohy jsou stanoveny tak, že vlastníkům vždy vzniká mega-přeplatek – takže SVJ na to „chrochtáky“ má.


Mne zajímá, zda se musím podílet na nákladech za tuto „krotitelskou službu“, když u mne žádné štěnice nebyly, nejsou a ani u mne žádný zástupce krotitelů nebyl (do bytu jsem nikoho pouštět nemusil, ani nic nikomu nepodepsal). Pro mne je přeci zjevné, že nejde o správu domu. Je zjevné, že „štěnice“ nevyprodukovalo „tajemné cosi“ nebo „TO“ – žíjící ve společných prostorách Společenství a živící se požíráním hmyzu. Na vině je nepochybně nějaká KONKRÉTNÍ „svoloč“ a/nebo její sousedi – kdoví. Nikdo po tom nepátrá, nepátral a tak nikdo nic neví.

Co tedy vím:

  • Byty „štěnicoidní“ jsou „malometrážní“.
  • bytů, které „krotitelé“ nemuseli navštívit je asi 1/3 (a já k nim patřím).
  • „1/3“ znamená, že jeden vchod, který „svoloč“ nemá → „štěnice“ neměl a nemá.
  • Kdyby se hradilo „za byt“, zaplatím cca 1000 za „luxus“ být ve společenství s čuňaty.
    Jenže se má úhrada rozdělit „podle podílu na spol. prostorech“.

Otázka je tedy jednoduchá: mohu se nějak úspěšně bránit ve vyúčtování za rok 2014 tomu, abych platil „odprasení“ soukromých bytů jiných spoluvlastníků, když předseda tvrdí, že cena 46.000 je jen a pouze za „zásah krotitelů“ právě v těch společných prostorech?

Můžete někdo nějak užitečně poradit?

Pub

  • štěnice

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil J Eisenham (bez ověření), 5. Prosinec 2020 - 8:00

Zavlečení štěnic prokázat nelze. Podle § 57, odst. 2, zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, týkajícího se úhrady speciální ochranné dezinsekce by mělo objednat a hradit dezinsekci SVJ. Důvodem je mimo jiné i to, že zavlečení štěnic do panelového domu nelze vlastníkovi bytu dokázat. Kdokoliv z vlastníků (nájemníků) bytů mohl štěnice do domu zavléci, neoznámit to a mohl před provedením křížové kontroly provést amatérskou nebo utajenou odbornou dezinsekci a byt uklidit a štěnice pak v jeho bytě nalezeny nejsou. Ale předtím se mohou (i po neprofesionální dezinsekci) přestěhovat do sousedního bytu. A pokud jeho vlastník výskyt štěnic oznámí, je omylem považován za původce výskytu štěnic v domě. Pokud výbor SVJ požaduje úhradu dezinsekce po jednotlivých vlastnících bytů, tak je výskyt štěnic vlastníky bytů zatajován a jejich likvidace se provádí amatérsky (a vzniká rezistence štěnic na insekticidy) nebo odbornou firmou, ale utajeně. Štěnice se pak šíří po celém domě.

Vložil Hradil (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 7:26

Znáte-li škůdce, hradí škodu, jinak všichni.

(Stejné jako s odloženým odpadem ve společných prostorech, už se zde řešilo.)

Vložil Dotazsss (bez ověření), 1. Říjen 2019 - 11:00

Mám dotaz na to, kdo platí DDD štěnic v bytě, zda je to najemce ci podnajemce – tedy uzivatel bytu podle https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308 anebo vlastnik?

Predpokladam, ze A je spravne a zde jde o beznou udrzbu a ted zda do limitu 308/2015 na m2 anebo jen do 1000 Kc?

Vložil , (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 7:05

Co to tady píšete za dotaz. Vy víte, kdo ty štěnice do domu dotáhnul? Pokud jste družstvo, tak to hradí družstvo a pokud ví, kdo je dotáhnul, tak mu to dá k úhradě. Pokud jste svj, tak svj komunikuje pouze s vlastníky, ne s jejich nájemníky nebo dokonce podnájemníky. Co do toho pletete nějakých 1000 Kč? Likvidace štěnic se zaplatí, to přece nikdo neschvaluje. Nebo u vás ano? To jste pak vadní. Nechte si ty štěnice rozlést po celém domě kvůli schvalování úhrady za jejich likvidaci. Pokud víte, kdo to způsobil, tak mu to dáte k úhradě. Poku ne, tak to zaplatí svj. Nad čím bádáte, na co čekáte? Je potřeba na vás poslat hygienu.

Vložil Dotazsss (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 9:38

Nepochopil jste dotaz, nediskutuji o schvalovani u BD/SVJ, s tim jsem v pohode!

Muj dotaz smeroval na to, zda uhrada za tento zasah lze pojmout jako beznou udrzbu bytu dle odkazaneho NV a tedy zda takovou uhradu za DDD lze prenest na najemce?

Abych predesel nesrovnalostem, napiste k odpovedi – vasemu nazoru, zda jste najemce anebo pronajimatel, protoze:

Najemce mi tu odpovi, ze to ma platit vlastnik. Vlastnik mi tu odpovi, ze to ma platit najemce. :-)

Vložil , (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 11:11

No pokud svj něco někomu pronajalo, tak samozřejmě jedná se svým nájemníkem. Pokud ovšem vlastník bytu pronajal svůj byt, tak svj jedná pouze s vlastníkem. Vlastník si tutu platbu musí vyřídit se svým nájemníkem sám, svj do tohoto vztahu není oprávněné zasahovat a není oprávněné účtovat nájemníkovi vlastníka bytu žádné náklady.

Vložil Dotazsss (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 12:38

Fakt jste nechapavy? Neresim vztahy svj-stenice… dotaz smeroval na vztah podnajemce a najemce, viz post nize…

Vložil , (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 12:50

Nechápavý jste pouze vy. Společenství nepřísluší řešit cokoliv mezi podnájemcem a nájemcem.

Vložil Dotazsss (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 13:38

Vy jste postizeny na mozku? Kde jsem napsal, ze se muj dotaz tyka spolecenstvi?

Vložil , (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 14:07

A kde jste napsal, že se to netýká společenství, nebo koho se to vlastně týká, vy přemoudřelý chytrolíne? Píšete dotaz na portál svj, tak se vyjádřujte jasně a srozumitelně.

Vložil Dotazsss (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 19:13

Staci srolovat nahoru ^^^

Konkretne muj prvni prispevek:

Stenice najemce nebo vlastnik? Vložil Dotazsss (bez ověření), 1. Říjen 2019 – 11:00

Tak a ted se vyjadrete, v cem jsem mel formulovat lepe a jinak? DEKUJI

Vložil Čecháček (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 10:58

To se zde děje často. Jedinci s poruchou čtení překroutí text a následně si žlučovitě ulevují,
včetně urážek. Když takový jedinec má ještě poruchu pravopisu, to je teprve materiál.
Za pobavení vždy dostane spousty plusů.

„Kováři“ radí:

Kdo platí dezinsekci v pronajatém bytě

Kdo platí hubení hmyzu v nájemním domě

Štěnice v nájemním bytě

Nejčastější místa výskytu štěnic
byty všech sociálních vrstev, zejména na sídlištích
chaty, rekreační objekty, školy v přírodě
ubytovací zařízení (hotely, hostely, motely, ubytovny)
byl zjištěn výskyt v lůžkových vlacích, letadlech, lodích
nezřídka se objevují i na zaměstnaneckých šatnách
 Zdroj

(Vlastník bytu ve SVJ)

Vložil Dotazsss (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 12:10

Dekuji, spravne jste pochopil smysl dotazu.

Bohuzel ale v odkazech jsou tri odpovedi a tri ruzne nazory :-)

Vycházejme ze situace, ze vinik neni znamy, zaplati to SVJ a po vlastnicich bude pozadovat a toho, ze se problem vyskytnul az nekolik mesicu po nastehovani najemcu, pricemz ale na jinem nesousednim byte byl problem jiz nekolik mesicu pred nastehovanim najemcu (jak se pozdeji ukazalo). Mohu se pouze domnivat, ze ten zdrojovy byt (1/16) a nyni prokazatelne zasazene 3/16 bytu, mel neco na chodbe a jak si i ty zbyla dva stehovaly do bytu okolo nej, neco z jejich nabytku preskocilo na nabytek (kresla) stehujicich.

Podle druheho clanku cituji:

Právnička Lenka Veselá ze Sdružení nájemníků ve své odpovědi rovnou upozornila, že nájemce je povinen si při užívání bytu a domu počínat tak, aby nedošlo k žádným závadám a poškozením. Pokud již závady na bytě nebo domě vzniknou „okolnostmi, za které odpovídá“ (§ 2267 NOZ), je povinen je na své náklady odstranit. Jestliže je nájemce na své náklady neodstraní, může je na náklady nájemce odstranit pronajímatel.

„Tzv. „dezinsekci“ byt tedy měl zajistit a uhradit nájemce, v případě, že by bylo nutné udělat dezinsekci v celém domě, pak i náklady lze požadovat po tomto nájemci. Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, ale chov zvířete nesmí působit pronajímateli nebo ostatním obyvatelům v domě „obtíže nepřiměřené poměrům“ v domě,“ uvedla s tím, že majitelé zvířete musí zabezpečit, aby například zvíře z byru neutíkalo.

Tedy situace je, ze pred nastehovanim najemcu byl byt cisty, cca 3 mesice po nastehovani najemcu se objevily prvni priznaky.

Takze se snazim domoci nejakeho logickeho zduvodneni, proc bych to mel platit ja jako majitel anebo proc by to mel/nemel platit najemce.

Najemce prodlouzil smlouvu i tak, i za zvysenou cenu a asi nebude mit problem to uhradit (jde o cca 3500 Kc na postizeny byt), me slo o princip logiky, v pripade, kdy se neprokaze zdroj, vinik.

Vložil Čecháček (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 15:48

Zákon č. 258/2000 Sb. § 57

(1) Běžnou ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby provádět každá osoba, a to jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů.

(2) Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.

Běžná ochranná DDD činnost je prováděna jako součást čištění a běžných technologických a pracovních postupů. Směřuje k předcházení vzniku infekčních onemocnění a výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Tuto činnost je povinna dle potřeby provádět každá osoba.

Speciální ochranná DDD je odborná činnost cílená na likvidaci původců a přenašečů infekčních onemocnění a zvýšeného výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. …

DDD = Dezinfekce, dezinsekce, deratizace
Zdroj


http://www.portalsvj.cz/…se/stenice-2#…
„A v případě prokázání, že byt zamořený a byty s ním sousedící zamořil konkrétní nájemník, můžete po něm částku za dezinsekci bytů vymáhat.“


Kdo platí dezinsekci v pronajatém bytě?
„Ze zákona tudíž vyplývá, že povinnost zajistit a tedy i uhradit dezinsekci bytu, má vlastník nemovitosti.“

„Jiná situace by mohla patrně nastat v případě, pokud by výskyt štěnic/švábů byl prokazatelně zaviněn nájemcem bytu. V daném případě byste pak mohli požadovat, aby náklady dezinsekce bytu nesl nájemce. Prokázat, že za výskyt parazitů je přímo odpovědný nájemce, by však pravděpodobně bylo velmi komplikované.“


Příklad směrnice města
„Mezi náklady hrazené nájemcem podle bodu 1. patří i náklady na deratizaci, desinfekci a dezinsekci bytů, jestliže se tyto práce provádějí v celém domě včetně společných prostor i bytů, hradí je pronajímatel, pokud zdroj nečistoty a hmyzu není výlučně v uzavřených prostorách jednotlivého bytu.“


Kovář přes breberky (Pozor stránka „kouše“)
1)
„Dobrý den, včera jste u nás dělaly první postřik na štěnice v celém domě v Chomutově. Vím, že nevědomky jsme je musely do bytu přinést my. Ostatní byty myslím byly čisté??? Majitelka po mě chce uhradit veškeré náklady spojené s dezinsekci. Tak by mě zajímalo zda to tedy jsem povinna uhradit nebo se to vztahuje na majitelkou domu?“

„Ve Vašem případě jste štěnice do domu přinesla Vy nebo Váš přítel z Německa. Kontrolou všech bytů jsme zjistili, že štěnice byly pouze ve Vašem bytě. Pokud se rozhodne majitelka domu po Vás vymáhat náklady spojené s dezinsekcí, budete je muset uhradit.“

2)
„Dobrý den mám dotaz,bydlíme v pronájmu s trvalým pobytem již 11 let před 6 ti lety se v domě který má 5 podlaží vyskytli štěnice majitelka domů vždy vystrika jen jeden byt,“ …

„Podle zákona, § 57, musí běžnou údržbu čistoty provádět každý nájemník či uživatel bytu. Co se týče celého domu, pak musí odbornou dezinsekci provádět a platit majitel bytu, to je ve Vašem případě majitelka domu.“ …

Vložil Dotazsss (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 5:56

Nikdo nevi?

Vložil 25Malý (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 6:48

Je to bezesporu havárie, tedy ničit, a ne bádat, zda je to v pravomoci výboru!

Vložil Eduard Mrvečka (bez ověření), 5. Únor 2018 - 18:36

Dobrý den, všechny potřebné informace o štěnicích ( co jsou štěnice, jak se hubí štěnice, kolikrát se musí zásah opakovat, kolik to stojí a jaká je garance) nejdete na webu: http://www.stenice-doma.cz http://www.stenice-deratizace.cz

Hubení štěnic v bytech i celých domech se zárukou. SVJ mají množstevní slevy.

Každá firma musí dopředu zdělit konečnou cenu za vyhubení a jakou garanci poskytuje!!!

Vložil Emill (bez ověření), 20. Září 2014 - 17:03

neboli kolik a za co může utrácet bez schválení vlastníky. Zažil jsem podobný problém v domě s 36 byty část družstvo a část SVJ. Šlo o rusy což je velmi nepříjemná havěť nejen na Ukrajině. Družstevníci byli mimo rozhodovací mísu, ale vlastníci se krátce sešli a tam jsme zásah odsouhlasili, zjistili cenový rámec a zavázali výbor, že bezpodmíněčně musí akce proběhnout všude, jinak nemá smysl. Dostal jsem to na starost a tak jsem pečlivě dbal aby každý byt, každá stoupačka a každá roura i ze střechy dostala svoje. V bytě odkud se tito milí tvorové šířili se po zástřiku pod ledničku, záclony atd, rozeběhl přímo dav rusů. Bohužel si nepamatuji přesně cenu, ale nejdražší byl dovozový postřik. Práce toho strejdy zas tolik nestála. Provádějícímu jsem potvrdil množství použitého materiálu.Postřik se prováděl dvakrát. A hlavně od té doby byl pokoj a také ta bába co pravovala v pivovaru se odstěhovala takže nestačila nasadit novou várku.

Vložil @@ (bez ověření), 19. Září 2014 - 7:54

Pub se táže: „Kolik stojí vyhubení štěnic, které Vám nepatří…“

Zcela stejně, jako vyhubení štěnic, které Vám patří.

Vložil P_V (bez ověření), 18. Září 2014 - 18:14

Berte to jako přírodní katastrofu, kterou je třeba zarazit, aby neohrozila postupně i Váš byt. Štěnice si totiž nevybírají podle hygieny. Můžete si je přinést i Vy, třeba z dovolené, kde jste přespali v hotelu, kde se náhodou vyskytly. Několik jich sbalíte s věcmi do kufru a je vymalováno. A dezinsekce jen v bytech, kde to milostivě dovolí, je blbost, protože to nevede k vyhubení.

Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 3. Říjen 2019 - 8:13

„dezinsekce jen v bytech, kde to milostivě dovolí, je blbost, protože to nevede k vyhubení.“

Raději to zde po panu P_V ještě jednou opakuji, aby to nezapadlo.

Vložil Pub (bez ověření), 19. Září 2014 - 19:45

Pane katastrofo, štěnice jsou „přírodní dar“ od špinavců. Já se domnívám že pochází ze špíny. Domnívám se, že štěnice ve Vašem bytě si máte ve svém bytě pěstovat a zaplatit na své náklady. Opravdu mi není jasné, proč byt ve kterém štěnice nejsou by se měl podílet na hubení v bytě kde jsou. Možná to zde všem mlčím připadá jako férový socialismus…

S touto super-logikou bychom tedy měli požadovat kompenzaci odštěnicování i po vedlejším SVJ, jehož 3 byty také sousedí stěnami s naší svoločí.


Jinak jsem zjistil, že faktury za štěnice jsou 3 (vždy s odstupem 2-měsíce). Každá za 46.000. Třeba až zjistíte ve Vašem SVJ totéž, tak Vás pak ten pitomý humor přejde.

Vložil deratizér (bez ověření), 28. Říjen 2014 - 2:58

Dobrý den, bohužel nemáte zcela pravdu. Štěnice špína ani hygiena nijak nezajímá. Toto je mýtus, který je zakořeněný a proto se lidé výskyt štěnic často bojí přiznat a tají, což poté vede jen k rozšíření štěnic do okolí. Jediná potrava pro štěnice je krev a tu sají každému bez rozdílu příslušnosti k národu, etniku, atd. Proto jezdíme na levné ubytovny, stejně jako do pětihvězdičkových hotelů a luxusních rezidencí. Každému z nás se může stát, že na dovolené strčí kufr pod postel a pak se po návratu domů nestačí divit, co si vše z dovolené přivezl.

Vložil hade3237 (bez ověření), 17. Září 2014 - 9:11

tak ma zkušenost byty kde jsou štenice tak se vlastnik dobrovolne nepřihlasi nebot by ho považovali za jakehosi špindiru u nas jsme to platili ze společneho cca 70bytu-58.000,– a mame klid zvazovali jsme i jenom lokalni hubeni jenze tie potvory se rychle rozlezaj taky sme se ptali vlastniku jestli se u nich neobjevili a řekli ze maj cisto a po naletu krotitelu se zjistilo ze maj zamořeny cely byt pritom slušny lide pruměr za byt 2+1 vychazi od 1200–2600 tudiž jednoduche počty komplet a je klid nebo jen lokalne a za pul roku repete

Vložil Pub (bez ověření), 19. Září 2014 - 19:45

Jednou se to možná „skousnet“ dá. 3× za sebou během roku – tomu se za komančů říkalo sabotáž a rozvracečství. Nám SVJ rozvrací parta cigošskech vopic s Rumunska. Jsem zvědav kdy se k nám nastěhují nějaký muslimové, mongolové nebo jiná pralesní verbež.

Happy day.

Vložil Mikraa (bez ověření), 20. Listopad 2018 - 19:31

Jste rasista a xenofob. Je mi z vás špatně.

Vložil Nejsem rasista (bez ověření), 20. Listopad 2018 - 19:52

Špatně je mi ze sluníček, které vítají verbež a je jim jedno, že verbež vraždí. Včera jsem četl, že 20 letý afgánec v Německu podřízl 85 důchodce u kterého vypomáhal. Pikantní je, že práci tomu vrahovi dohodila dcera důchodce, která pomáhala migrantům v azylovém středisku. Afgánec dostal vyrozumění, že do konce ledna musí odejít z Německa a tak si v Německu zajistil trvalé ubytování a stravu. Pokud ho tedy neosvobodí, protože ten Němec měl převahu 65 let a afgánec je jistě nadějí pro německá sluníčka.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".