Štěnice

Vložil Elinka, 16. Duben 2017 - 17:57 ::

Dobrý den, v našem domě (12 pater) se vyskytl výskyt štěnic. Deratizační služba zjistila ohnisko výskytu v jednom bytě v 10. patře. K množení štěnic docházelo již delší dobu, v bytě žijí staří manželé, mysleli si že to jsou jen broučci, které zabíjeli jen jako „komáry“. Štěnice se dostaly do bytů nad a pod tímto bytem. Vedeme diskuse, zda deratizovat celý dům, nebo jen některé byty. Je možné vymáhat po výše uvedené rodině zaplacení faktury za prováděné postřiky deratizační četou? Měl by se výskyt štěnic hlásit na hygienickou stanici? Musíme svolat schůzi a odsouhlasit? Děkuji za odpověď!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil J Eisenham (bez ověření), 10. Prosinec 2020 - 18:44

    Zavlečení štěnic prokázat nelze. Podle § 57, odst. 2, zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, týkajícího se úhrady speciální ochranné dezinsekce by mělo objednat a hradit dezinsekci SVJ. Důvodem je mimo jiné i to, že zavlečení štěnic do panelového domu nelze vlastníkovi bytu dokázat. Kdokoliv z vlastníků (nájemníků) bytů mohl štěnice do domu zavléci, neoznámit to a mohl před provedením křížové kontroly provést amatérskou nebo utajenou odbornou dezinsekci a byt uklidit a štěnice pak v jeho bytě nalezeny nejsou. Ale předtím se mohou (i po neprofesionální dezinsekci) přestěhovat do sousedního bytu. A pokud jeho vlastník výskyt štěnic oznámí, je omylem považován za původce výskytu štěnic v domě. Pokud výbor SVJ požaduje úhradu dezinsekce po jednotlivých vlastnících bytů, tak je výskyt štěnic vlastníky bytů zatajován a jejich likvidace se provádí amatérsky (a vzniká rezistence štěnic na insekticidy) nebo odbornou firmou, ale utajeně. Štěnice se pak šíří po celém domě.

    Vložil Eduard Mrvečka (bez ověření), 24. Květen 2018 - 21:40

    K přemnožení štěnic v tomo bytě patrně došlo proto, že jeho nájemníci neměli reakce na poštípání, které má jen 60% lidí a proto nevěděli, že jde o štěnice. Dezinsekce (hubení hmyzu) by se měla udělat ve všech bytech, které jsou zamořené a těch, které jsou s nimi sousedící. Celý dům nemusí být nutný. Svolávat schůzy nutně nemusíte, protože jeto mimořádná situace, ale záleží na stanovách vašeho svj a vaše omezení ohledně plateb. A v případě prokázání, že byt zamořený a byty s ním sousedící zamořil konkrétní nájemník, můžete po něm částku za dezinsekci bytů vymáhat. Eduard Mrvečka www.stenice-doma.cz

    Vložil Hubert (bez ověření), 22. Duben 2017 - 22:16

    Pokud se Vám je podaří opravdu zlikvidovat s nákladem cca 20.000,– budete velmi štastní lidé. Zdroj nákazy může být kdekoliv.

    Většinou jeden zásah nepomůže, někdy i vice a někdy je opravdu problematické se jich zbavit.

    v místech výskytu bych rovnou použil insekticidní dýmovnicí´a ostatní prostory – technické šachty vystříkal a to minimálně 2–3 x.

    V případě nouze pak použít tepelnou likvidaci

    Vložil janica, 17. Duben 2017 - 13:38

    Jestli žili se štěnicemi, tak je divné, že by nebyli poštípaní? Jestli se tak paní chová, jak popisujete, tak to ukazuje na nějakou psychickou poruchu. Jestli sbírá mrtvé a živé štěnice a třepe je z okna, tak asi nepochopila deratizátory, co má dělat? Textilní věci z bytu by měly být zlikvidovány, protože postřik moc nepomůže, když tam měli takovou spoušť. Odkud si je donesli, na to se asi nepřijde. Dezinsekci objednalo SVJ, fakturu zaplatí. Samozřejmě, že můžete vymáhat úhradu na zmíněných vlastnících.

    Vložil Elinka, 17. Duben 2017 - 16:57

    Poštípaní byli, dle sdělení deratizérky, a to fest! Jsou to staří manželé (vlastně byli, pán před 2 dny zemřel), oba přes 80 let. Prý nemají přístup k internetu, nevěděli o jaké brouky se jedná, prostě jen brouci!!!!!!!, kteří se jim přemnožili. Deratizérka říkala, že to bylo strašné, lezly po stupačkách! za světla za bílého dne!!! Nikdo nechápeme jak s tím mohli žít! Některé věci paní zlikvidovala tak, že igelitové pytle s věcmi odnesla ke kontejnerům a nechala volně ležet (samozřejmě bezdomovci do pytlů „nakoukli“). Nějaký čalouněný nábytek prý jim odvezli k likvidaci a výtah vystříkali. Pokud by paní fakturu nechtěla zaplatit, jakým způsobem vymáhat? Stát se může každému z nás, že si domů nějaký „dáreček“ z cest přiveze, ale pokud přijdu doma na nějaký přemnožený hmyz (pár brouků pohromadě), okamžitě zakročím a informuji se o co se jedná. Toto je podle mě hrubé ohrožení soužití v domě!

    Vložil JaVa, 17. Duben 2017 - 17:24

    Jedna strana mince je, zda vymáhat všechny náklady na deratizaci po 80 leté paní,která je jinak čistotná a nedělá ze svého bytu skladiště odpadků.Ta druhá strana, je klid a čistota v celém bytovém domě.Myslím,že nestojí za to, se kvůli cca.20 000 korunám tahat po soudech a platit „chudáky advokáty“.Paní tu zřejmě již dlouho nebude a pokud přistoupí na splátkový kalendář po 50 kč. měsíčně,budou to hradit ještě její vnuci.Jiná věc by byla, kdyby vlastník jednotky byt pronajímal „nepřizpůsobi­vým“,kteří by ty štěnice dotáhli do domu a odmítali spolu s vlastníkem bytu přimout jakákoliv řešení k jejich odstranění.Pak je vymáhání nákladů na deratizaci zmiňované bytové jednotky na místě.S vymáháním platby za deratizaci společných prostor a dalších postižených jednotek,bych si již tak jistý nebyl.To bych nechal raději zaplatit ze společné kasy.Podotýkám,že tento způsob uhrazení faktury za deratizaci poměrné části domu,je pouze můj názor,který mám samozřejmě osobně ověřený.Můžu konstatovat,že k němu nebyly ze strany vlastníka jednotky,kde bylo ohnisko parazitů ani členů SVJ žádné připomínky.Vše záleží na rozumné dohodě obyvatel domu.

    JaVa

    Vložil ..??.. (bez ověření), 17. Duben 2017 - 17:18

    Elinko, dokažte, že staroušci jsou ti, kdo do domu tu havěť přivlekli.

    To se Vám nepodaří, mohli k nim přilézt z jiného bytu, který si majitelé pěkně v tichosti pomocí deratizačních prostředků vyčistili sami.

    Se starými lidmi se stýkám denně, a velmi často se stávají pomyslným boxovacím pytlem lidí, kteří se na ně snaží přehodit zodpovědnost – senioři v toto věku už mají skoro nulový obranný mechanizmus.

    Na moje gusto se až příliš urputně snažíte, aby Vám tady všichni odsouhlasili, že vše zaplatí dnes již vdova. To Vám je ale prdlajs platné – nic jí nedokážete, a když není jasný viník, holt to zaplatí celé SVJ.

    Vložil JaVa, 16. Duben 2017 - 18:30

    Výskyt štěnic v bytovém domě, by měl okamžitě řešit vlastník jednotky ve spolupráci se statutárním orgánem SVJ.Ve vašem konkrétním případě je povinností výboru okamžitě povolat deratizační firmu na náklady SVJ a zajistit přístup do bytových jednotek minimálně pod a nad bytem ,kde se štěnice vyskytují.V pří­padě,že vlastníci inkriminovaných jednotek neumožní v předem dohodnutém čase, vstup pracovníkům deratizační firmy do své jednotky,je třeba je upozornit,že jim budou naúčtovány veškeré příští náklady na odstranění těchto parazitů v celém bytovém domě.Firma sama vyhodnotí, jakým způsobem bude nutné ohnisko výskytu zlikvidovat a určí kolik jednotek bude nutné vystříkat.Vy se jí musíte pouze přizpůsobit a zajistit vstup do jednotek.Neza­pomeňte.že se vše cca.po třech měsících opakuje.

    JaVa

    Vložil Elinka, 17. Duben 2017 - 9:10

    Děkuji moc za informace. Ptala jsem se také, zda nevíte, jestli je nutné tuto „věc“ hlásit na hygienickou stanici (přece jenom, tato „zvířátka“ jsou přenašeči různých chorob!!!), a také, zda je dostačující „vystříkat“ deratizační firmou pouze byty do kříže – nad a pod napadeným bytem, případně ještě další patro, také výtahy, nebo celou část domu od přízemí až po nejvyšší patro? (Paní z uvedeného bytu v 10.patře třepala věci i s těmito broučky z okna, tudíž na venkovních parapetech a zdivu se tato zvířátka také nacházela – zvlášť v den po provedeném zásahu derat.firmou! Pokud tato spadla na trávu v okolí domu, je možné, že opět na někoho nebo někam nalezou? Děkuji se vděkem za případné názory! E.

    Vložil X (bez ověření), 24. Květen 2018 - 22:39

    Všude se píše, že jediná positivní vlastnost štěnic je, že není prokázáno přenášení nakažlivých chorob a parasitů. Štěnice jsou v tomto ohledu „čisté“.

    Vložil JaVa, 17. Duben 2017 - 9:28

    Pokud své dotazy kladete jako členka výboru SVJ,tak se nemusíte bát.Na Hygienickou stanici, běžný výskyt štěnic v bytovém domě hlásit nemusíte,ale doporučuji Vám,neprodleně oslovit odbornou firmu,která se likvidací těchto parazitů zabývá.Určitě se dozvíte více ověřených informací, jak ve vašem případě postupovat.

    JaVa

    Vložil Mrzout, 16. Duben 2017 - 19:42

    Zdravím,

    Javo – ve svém příspěvku jste mimo jiné napsal: "Ve vašem konkrétním případě je povinností výboru okamžitě povolat deratizační firmu na náklady SVJ a zajistit přístup do bytových jednotek minimálně pod a nad bytem ,kde se štěnice vyskytují.

    Můžete mě, prosím, zodpovědět kde a jak je tato povinnost výboru stanovena?

    Mrzout

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 17. Duben 2017 - 7:21

    Mrzoute, snad nevěříte příspěvkům nicku Java. Není taková povinnost výboru. Opět se jedná o smyšlenku, kterých tu Java, bez znalostí základů práva, vypouští značné množství.

    Vložil JaVa, 17. Duben 2017 - 7:22

    Fundovaný člen výboru SVJ ví,že se štěnice po domě rozlézají většinou stupačkami a prostupy kolem rozvodů otopné soustavy,která patří obvykle do společných částí domu.Protože řadový člen SVJ, nemá právo požadovat po svých sousedech,aby umožnili přístup deratizační firmě do svých bytů,ale statutární orgán SVJ toto oprávnění ze zákona

    § 1183 č.89/2012 Sb.,

    (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

    má.Je tady jeho povinností konat v okamžiku,kdy se o výskytu štěnic dozví.Jinak totiž nekoná s péčí řádného hospodáře dle § 159 z.č. 89/2012 Sb.,

    JaVa

    Vložil Mrzout, 17. Duben 2017 - 11:13

    Zdravím,

    Javo – otázka nezněla, že mě štěnice zřejmě nevadí, otázka zněla, kde a jak je tato povinnost výboru stanovena (povinností výboru okamžitě povolat deratizační firmu na náklady SVJ). Vy se zřejmě řídíte tím, že když nevím, neznám, tak aspoň urazím, osočím,plivnu jedovatou slinu apod.. Nicméně – na mou otázku jste neodpověděl. Doručuji Vám tedy alespoň se seznámit s ustanovením § 57 odstavec 2 zák. č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisu:

    „Speciální ochrannou dezinfekci, dezinsekci a deratizaci je povinna podle potřeby ve své provozovně zajistit každá fyzická osoba, která je podnikatelem, právnická osoba a každá osoba při likvidaci původců nákaz, při zvýšeném výskytu škodlivých a epidemiologicky významných členovců, hlodavců a dalších živočichů. Jde-li o obytné místnosti, pobytové místnosti a nebytové prostory nesloužící k podnikání, má povinnost podle věty první vlastník nemovitosti nebo společenství vlastníků a u nemovitosti v majetku České republiky organizační složka státu nebo příspěvková organizace, které přísluší hospodaření s ní.“

    Mrzout

    Vložil Elinka, 17. Duben 2017 - 11:52

    Prosím, poraďte: SVJ povolalo firmu na „zásah“ a likvidaci štěnic. Postřik se bude muset za 3 týdny znovu opakovat. Provedl se pouze v bytech nad, pod a vedle napadeného bytu. SVJ bude muset fakturu zaplatit. Je možné vyžadovat po majiteli zamořeného bytu zpětné vrácení financí za postřiky SVJ? Majitelé tohoto bytu dle sdělení deratizační firmy sami od sebe nic nepodnikli, nic nenahlásili a žili v takto zamořeném bytě kolem 1 roku. Byt je totálně zamořený a štěnice se rozlezly do vedlejších bytů. Majitelka jednoho z dalšího napadeného bytu (po poštípání) nahlásila tento problém a ohnisko se našlo až po zásahu deratizační firmou v bytě nad ní. Podle majitelů zamořeného bytu jsou to jen broučci, když jedna ze štěnic jí lezla po ruce, ohradila se tím, „brouček,no“ a zabila ho plácnutím rukou!!! Máme všichni strach o dalším rozmnožení po celém domě.Je to hrubá nedbalost vůči ostatním nájemníkům nechat zamořit celý dům. Co dělat? Lze se nějak domoci vrácení peněz?

    Vložil Mrzout, 17. Duben 2017 - 12:26

    Zdravím,

    Elinko – pokud jde o uhrazení likvidace – deratizace, tak ji zaplatí ten, kdo si ji objednal tj. SVJ. Následně bude SVJ náklady na deratizaci vymáhat po původcích zamoření pokud tito budou zcela nepochybně zjištěni.

    Viníkovi zašlete výzvu k úhradě, v případě, že nebude reagovat zašlete druhou výzvu – před žalobní, pokud nebude reagovat, podejte soudu návrh na vydání platebního rozkazu včetně návrhu na zákaz nakládání s bytovou jednotkou; lze rovněž provést úhradu z přeplatku za vyúčtování služeb, lze pohledávku prodat, lze vymáháním pověřit vymáhací agenturu.....­............. Rovněž můžete přistoupit na splátkový kalendář.

    Mrzout

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 19. Duben 2017 - 14:12
    1. „viník“ platí jen ve velmi omezených případech: např. je to „dement“, „osoba věkově nezpůsobilá čelit výpadům osob mladších“ …nebo se „přizná“… Jak určujete viníka u Vás Mrzoute? Třeba spočítáte počet štěnic v bytě a kdo jich má nejvíc vyhrál titul „viník“ a povinnost deratizaci zacvaknout ???
    2. máte nějaký podobný rozsudek o tom, že soud zakázal nakládat s bytem poté co na Vaši marnou upomínku Vaše oběť nereagovala, nebo tady jen čeříte vodu ?
    3. nejlepší z Vašich hraběcích rad, je snížení „přeplatku za služby“ :) :) :) :) Jste dlouhodobý oxid v této tlachárně, takže byste měl vědět, že vyúčtování SLUŽEB podle zákona o službách předpokládá, že ŘÁDNÉ VYÚČTOVÁNÍ služeb dle zákona o službách předpokládá i ŘÁDNÉ vyrovnání přeplatku dle TÉHOŽ. Snížení přeplatku o škodu za deratizaci štěnic (zápočet), pak samozřejmě generuje příslušnou pokutu dle §13 zákona – ať se Vám to líbí nebo ne. Řádné vyúčtování musí mít řádně vypořádán přeplatek.

      Samozřejmě můžete poukázat, kde je v zákoně …např. v §3 uvedena služba s názvem či obsahem „zaviněná deratizace štěnic“. Můžete?
    Vložil Božka (bez ověření), 17. Duben 2017 - 0:09

    Mrzoute, použijte selský rozum. Na likvidaci štěnic je rozum dostačující… Až se k Vám štěnice rozšíří, tak nebudete mít takové komentáře.

    Vložil Elinka, 17. Duben 2017 - 12:02

    Nepřeji to nikomu! Máme strach otvírat okna, v noci se budíme při jakémkoliv zasvědění, stále jsme ve střehu, jestli někde neleze nějaký brouk… je to hrůza! A ještě další věc, paní třepala z okna prádlo (z 10 p. jsem je měla na venkovních parapetech a lodžii o šest pater níž. Máme strach, že vlezou dovnitř! bytu. Lze toto považovat o ohrožování z nedbalosti??? Dě­kuji

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".