Kdo je přehlasovaný vlastník u per rollam

Vložil TN. (bez ověření), 15. Srpen 2017 - 7:07 ::

V případě zasedání shromáždění je přehlasovaným vlastníkem ten, kdo hlasuje PROTI, aktivně vyjádří nesouhlas k přijímanému usnesení shromáždění. Kdo se pouze zdrží, případně kdo nehlasuje (nezvedne ruku pro žádnou variantu), ten přehlasovaným vlastníkem není. (29 Odo 924/2012, podle nějž „vlastník, který se účastní shromáždění a zdrží se hlasování, svým postojem nedává najevo, že s rozhodnutím nesouhlasí. Nemůže být považován za přehlasovaného vlastníka“.)

Kdo ale bude přehlasovaným vlastníkem v případě hlasování per rollam?

Podle § 1212 platí, že „K platnosti hlasování se vyžaduje vyjádření vlastníka jednotky s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo učiněno, podepsané vlastní rukou na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí.“

Nelze z toho usoudit, že vlastně v případě per rollam neexistuje varianta „zdržel se“, ale pouze „pro“ a kdo se aktivně nevyjádří, platí, že hlasuje „proti“? Pak by přehlasovaným vlastníkem byli všichni vlastníci, kteří nevrátí hlasovací lístek?

Co si o tom myslíte?

Ještě otázku zkomplikuji citací ze stanov SVJ (jedná se o stanovy od SČMBD, předpokládám tedy, že tyto stanovy aplikuje cca 1/4 českých SVJ).

Citace ze stanov:
„K platnosti hlasováni se vyžaduje písemné vyjádření „souhlaslm/ne­souhlasím“ člena společenství. Nedoručí-li člen společenství ve lhůtě 15 dnů od doručeni návrhu členu společenství statutárnímu orgánu svůj souhlas s návrhem usnesení, platí, že s návrhem nesouhlasí.“

Nicméně většina stanov českých SVJ takové upřesnění neobsahují, je patrné, že spousta SVJ ještě stanovy neupravovala, to jest vůbec neobsahují možnost per rollam a vztahuje se tedy na ně pouze zákon tak, jak zákon zní (tedy takové SVJ může per rollam využít jen pokud shromáždění bylo neusnášeníschopné, jak říká zákon).

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 16. Srpen 2017 - 0:02

    U hlasování per rollam platí stejný postup jako u každého jiného. Můžete hlasovat pro návrh, proti návrhu, zdržet se hlasování nebo neodpovědět, tedy nezúčastnit se. Kdo se nehodlá vyjádřit pozbývá logicky toto právo a do kvora hlasujících není zařazen.

    Vložil asdasd (bez ověření), 16. Srpen 2017 - 7:55

    Nick Pavel II se vyznačuje tím, že píše často a často hlouposti. Kvórum hlasujících při per rollam je vždy 100%!

    Vložil Magda3 (bez ověření), 16. Srpen 2017 - 6:32

    Pavle II, hlouposti vymýšlíte vy. V případě hlasování mimo zasedání je kvorum 100% vlastníků a podstatné je, kdo hlasuje PRO.

    Domnívám se, že je opět v rozporu s Ústavou tvrzení některých soudců, že vlastník který se zdržel, či se neúčastnil není přehlasovaným vlastníkem. Přehlasovaným vlastnkem je každý vlastník, který nehlasoval PRO a s usnesením nesouhlasí.

    Tak to formuloval i NS – 22 Cdo 1423/2009

    Ačkoliv v nikoli důležitých záležitostech přehlasovanému spoluvlastníkovi možnost soudní ochrany ustanovení § 11 odst. 3 ZVB neposkytuje, v důležitých záležitostech ve smyslu věty třetí uvedeného ustanovení by podle názoru dovolacího soudu mělo být toto právo garantováno každému vlastníku jednotky, který s rozhodnutím nesouhlasí (a nehlasoval pro jeho přijetí)…

    Magda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".