Jak bude znít žalobní petit na vydání dokumentů SVJ

Vložil Ondřej_hn (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 7:38 ::

SVJ je povinno umožnit nahlížet do dokumentů (§ 1179 NOZ), pod čímž se dle judikatury rozumí též umožnit je okopírovat, a dále je povinno umožnit nahlížet do podkladů k vyúčtování (§ 8 zákona 67/2013 Sb.). Zajímavé mimochodem je, že speciální zákon přímo hovoří o povinnosti „umožnit pořízení kopie podkladů“ a NOZ o tom mlčí, na což asi bude upozorňovat advokát SVJ, ale věřím, že soud se přikloní k judikatuře NS a okopírování přeci jen nařídí.

Řeším, jak bude znít žalobní petit. Mé SVJ mi odmítlo nahlédnout do jakéhokoli dokumentu (předseda odmítá poskytnout dokonce i stanovy, které ani nezaložil do sbírky listin, nechtějí mi dát Prohlášení vlastníka – v tomto případě to není nic strašného, mohu zaběhnout na katastr, problém jen je, že 1 strana bude stát 30 Kč a počítám, že Prohlášení bude mít přes 50 stránek – jsme 100 bytové SVJ). Mohu následně zkusit vymáhat škodu po SVJ, ale nevím, jestli naleznu příčinnou souvislost mezi odmítnutím poskytnout Prohlášení vlastníka a nutností zaplatit správní poplatek za kopie.

Petit:
Žalovaný je povinen žalobci umožnit nahlédnout a vyhotovit kopie veškerých dokumentů žalobce do tří dnů od právní moci rozsudku.

Mně to přijde velmi nekonkrétní. Jak by takový rozsudek byl následně vykonáván v příp. nařízení výkonu rozhodnutí? Obávám se, že soud buď žalobu ihned zamítne, nebo bude požadovat konkrétní specifikaci dokumentů, do kterých chci nahlédnout. Jenže já jsem schopen podat pouze částečný výčet dokumentů a to ještě ne zcela konkrétní.

  • Chci stanovy, a to jak v aktuálním znění, tak i neplatné stanovy
  • chci prohlášení vlastníka
  • chci smlouvy, ale nejsem schopen vyjmenovat jaké smlouvy (příkladmo mohu uvést smlouvy s dodavateli médií, o úklidu, o správě… vyčet ale nebude úplný, protože nevím, jaké smlouvy jsou uzavřeny)
  • chci zápisy ze všech schůzí
  • hlavní účetní knihu
  • účetní doklady sloužící k zaúčtování jednotlivých účetních pohybů
  • atd.

Jak byste žalobní petit formulovali? Stručně a obecně s nadějí, že soud žalobu nezamítne a soudní vykonavatel si s tím poradí. Nebo konkrétně, kdy ale nejste schopni vyjmenovat úplný výčet dokumentů, které požadujete?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Rosťa (bez ověření), 19. Srpen 2016 - 13:01

    Vlastník ručí za dluhy společenství, za finanční škody, nesprávná rozhodnutí statutárního orgánu. Má mít tedy právo průběžné preventivní kontroly, aby mohl zjistit, upozornit a sjednat nápravu a zamezit škodám. Jestliže stautární orgán „maří“ možnost kontroly, nejde už o trestný čin? Prosím o názory diskutujících.

    Vložil kok (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 14:48

    při požadovaném rozsahu chcete okopírovat u 100 bytového SVJ cca 1/2 kancelářské skříně – vyděl bych to na zálohu 10–12k Kč předem. A máte problém – SVJ nesmí podnikat, a skoro určitě nemá zaplacené poplatky pro OSA za kopírování, a správcovská firma to také nemusí poskytovat. Takže foťák a stránku za stránkou – SVJ není povino Vám nakopírovat, ale umožnit nahlédnout a pořídit si kopii. U 100 bytového SVJ takový přístup předsedy nikomu nevadí ??

    Vložil Ondřej_hn (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 15:18

    Nemám problém fotit „stránku za stránkou“. Pravděpodobně ve skutečnosti budu fotit velmi málo, nejprve nahlédnu a když zjistím, že daný dokument potřebuji k dalšímu použití či vlastnímu archivování, vyfotím si jej. Otázka je, jak má znít žalobní petit.

    Petit: Žalovaný je povinen žalobci umožnit nahlédnout a vyhotovit na vlastní náklady žalobce kopie veškerých dokumentů žalobce do tří dnů od právní moci rozsudku.

    Může být?

    Vložil Vlastimil (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 16:04

    Časové vymezení splnění povinnosti by asi bylo možné formulovat vhodněji. Jinak OK.

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 17. Srpen 2016 - 15:59

    Časové vymezení je standardní petitní obrat. Ale asi bych to formuloval: Žalovaný je povinen do tří dnů od právní moci rozsudku umožnit žalobci nahlížení do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů, včetně vyhotovování kopií.

    zákon 89/2012 Sb.§ 1179 Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů.

    1. pořizování kopií je tam připsané pro jistotu, přestože je judikováno, že pořizování kopií je samozřejmostí při nahlížení. Další viz gůgl.
    2. nemusíte vypisovat do čeho všeho chcete nahlížet, protože jak na něco zapomenete a nebude to v rozsudku, tak vám to nemusí ukázat. Tedy v žalobě napíšete v části rozsahu nahlížení „do všech dokumentů uvedených v zákoně 89/2012 Sb.§ 1179.“ Tím spláchnete možnost chyby ve vyjmenovávání dokumentů, když odkážete na toto ustanovení zákona.

    Takže v této formulaci petitu „nahlížení“ do tří dnů vám musí umožnit začít nahlížet do dokumentů (a to i budoucích) od této lhůty bez omezení. Když tam máte „nahlédnout“ tak nahlédnete, a pak už zase máte šlus, protože co přibude potom, na to se už rozsudek nevztahuje.

    Vložil Ondřej_hn (bez ověření), 17. Srpen 2016 - 18:06

    Děkuji, soudče z lidu. Dnes jsem byl shodou okolností na soudu nahlížet do soudního spisu jako zmocněnec, měl jsem plnou moc, kde je uvedeno, že „zmocněnec je oprávněn nahlížet do spisu“. Pracovnice infocentra mi neumožnila fotit obsah spisu vlastním mobilem s odůvodněním, že v plné moci toto chybí a že tedy nejsem k tomuto kopírování zmocněn. To je reálná zkušenost z dneška. Po této zkušenosti se tedy ptám, zda by přece jen (pro jistotu), neměl žalobní petit obsahovat přímo „Žalovaný je povinen žalobci umožnit nahlédnout a vyhotovit kopie“ – protože už nyní tuším, jak to dopadne. Soud nařídí SVJčku umožnit mi nahlížet, oni mi tedy dají do ruky šanon, ale zakážou kopírovat. A já budu nucen podat novou žalobu na to kopírování…

    Ono je totiž zajímavé, že § 8 zákona 67/2013 Sb. přímo obsahuje „právo kopírovat“ a § 1179 NOZ toto neobsahuje. Takže na to se SVJčko nepochybně odvolá a řekne, že zákon umožňuje kopírování pouze podkladů pro vyúčtování, ale ostatních „veškerých“ dokumentů už nikoli.

    Dále, vím, jací zde pracují lidé. Zaměstnanci družstva, které je předsedou našeho SVJ, mi prostě řeknou, že nerozumí pojmu „veškeré dokumenty“, že je příliš neurčitý. Nebo mi řeknou, že nerozumí větě „smlouvy uzavřené ve věcech správy, jakož i účetní knihy a doklady“ a povedeme slovní hru o výklad pojmu „ve věcech správy“ (předseda např. bude tvrdit, že smlouva s internetovým providerem nespadá pod „správu“ nebo že výpis z bankovního účtu není „doklad“). A budu se muset znovu soudit. Protože já chci vidět „veškeré“ dokumenty a ne jen výběr z dokumentů, které mi milostivě předseda dle svého uvážení předloží.

    Dále je očekávatelné, že předseda bude tvrdit, že má jiný výklad věty „doložit náklady na jednotlivé služby“. Já si myslím, že se pod tím myslí smlouva o úklidu, smlouva s dodavatelem elektřiny a vyúčtování pro dům, smlouva s teplárnou a vodárnou a vyúčtování pro dům, jednotlivá vyúčtování ostatních vlastníků apod. Předseda ale řekne, že jeho právní oddělení má jiný výklad a že pod touto větou rozumí pouze mé osobní vyúčtování na můj byt, které dostanu v dubnu. A tečka.....

    Proto se chci zeptat, jestli by přece jen neměl v petitu být alespoň demonstrativní výčet dokumentů, které požaduji?

    Co se týče časového vymezení, já se spokojím s dokumenty za posledních 5 let (což koresponduje s povinností uchovávat účetní doklady 5 let). A samozřejmě chci dokumenty i „do budoucna“, abych nemusel podávat žaloby každý rok.

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 9:47

    Ale v mém žalobním petitu tam mám jako povinnost pro sichr i to kopírování " včetně vyhotovování kopií." A dále se ještě zmiňuji „pořizování kopií je tam připsané pro jistotu, přestože je judikováno“. Tak jak to čtete? Pracovnice infocentra je stračena, která nezná zákony a podal bych stížnost předsedovi soudu. Tato činnost je naprosto běžná a spis si ofocují např. advokáti v plné moci. Já neofocuji a zrovna požaduji kopii a nikdo s tím nemá problém. Předseda může tvrdit co chce a právní oddělení není oprávněno vykládat zákony-to ze zákona přísluší soudu. Pokud nerozumí textu petitu opsaného ze zákona, tak pak je otázka, zda má mentální způsobilost dle § 4, odst. 1, zákona 89/2012 Sb., a ve věci odborné způsobilosti a pečlivosti správy cizího majetku dle § 159 téhož zákona. Pokud se jim zdá dikce zákona neurčitá v rozsudku, tak tuto neurčitost měli napadnout v odvolání a právně precizovat proti čemu brojí. Jinak máte v ruce pravomocný rozsudek, který použijete k výkonu rozhodnutí a vůbec se nenecháte zatahovat do jejich jalových diskuzí a žádné žaloby už podávat netřeba. Jen návrh na výkon rozhodnutí. Demonstrativní výčet dokumentů si můžete dát do žalobního návrhu, když to mermomocí chcete, ale nikoliv do žalobního petitu, pokud si nechte přivodit jeho nejednoznačnost a spornost výkladu.

    Vložil Ondřej_hn (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 11:17

    Omlouvám se, neměl jste to v uvozovkách, tak mi petit splynul s okolním textem.

    Dobrá tedy, petit bude znít: „Žalovaný je povinen do tří dnů od právní moci rozsudku umožnit žalobci nahlížení do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů, včetně vyhotovování kopií.“

    Jak bude proveden výkon rozhodnutí? Soudní vykonavatel nebo exekutor přijde k předsedovi a bude prohrabávat skříně a hledat dokumenty k danému SVJ? (Spravují více SVJ.) Zajímá mě praktický rozměr, neumím si to představit. Pokud si myslíte, že řeším nesmysl, tak nikoli. Vím z minula, že daný předseda už několik soudních rozhodnutí ignoroval, nebo plnil zčásti či jen neochotně a dlouho. Proto předpokládám, že k výkonu bude nutné přistoupit a zajímá mě, jak se provede. Pokud vím, tak u soudního rozhodnutí musím v návrhu označit konrkétní způsob rozhodnutí já jako oprávněný.

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 12:50

    Jak bude vypadat návrh na výkon rozhodnutí (ne)popisuje zákon 99/1963 Sb. počínaje § 251. Ani se nedivím předsedovi, že na soudní rozhodnutí tohoto typu se pokaždé vyignoroval. Zpravidla soud ukládá napřed pokuty za neplnění soudního rozhodnutí, které už jde exekučně vymáhat a tím nepřímo tlačit povinného k plnění toho co má. A je to tak všechno co se výkonem rozhodnutí v civilním soudnictví dá dosáhnout v těchto nemajetkových sporech. Pokud předseda je otrlý neplnič soudních rozhodnutí, tak pak se míjí účinkem očekávaný efekt vylekání soudním rozhodnutím. Za těchto okolností bych zvážil zda vůbec podat žalobu civilnímu soudu, aby výsledek byl úměrný vynaloženému úsilí, času a penězům. Jediná cesta je, mít důkazy, že vznikla škoda nikoli nepatrná a jít trestněprávní cestou, kde jako poškozený budete mít právo nahlížet do trestního spisu a zajištěných dokumentů. I když budete mít důkazy o škodě, tak ani pak ještě nemusíte dosáhnout toho, aby se tím orgány činné v trestním řízení zabývaly.

    Vložil Ondřej_hn (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 13:13

    Poradil byste mi podat návrh na výkon rozhodnutí raději k soudu, nebo k exekutorovi?

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 16:08

    Soudu. Exkutor je věcně nepříslušný. § 251 (1) Nesplní-li povinný dobrovolně, co mu ukládá vykonatelné rozhodnutí, a jde-li o věc podle odstavce 2, může oprávněný podat návrh na soudní výkon rozhodnutí. (2) Soud nařizuje a provádí výkon rozhodnutí

    1. nejde-li o exekuční titul, který lze vykonat podle správního řádu nebo daňového řádu,
    Vložil JaVa, 17. Srpen 2016 - 18:23

    Z vlastních zkušeností se připojuji k Vašemu názoru,že je třeba co nejkonkrétněji vypsat,jaké dokumenty požadujete k nahlédnutí a následnému nepoškozujícímu kopírování.JaVa

    Vložil Ondřej_hn (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 15:17

    Nemám problém fotit „stránku za stránkou“. Pravděpodobně ve skutečnosti budu fotit velmi málo, nejprve nahlédnu a když zjistím, že daný dokument potřebuji k dalšímu použití či vlastnímu archivování, vyfotím si jej. Otázka je, jak má znít žalobní petit.

    Petit: Žalovaný je povinen žalobci umožnit nahlédnout a vyhotovit na vlastní náklady žalobce kopie veškerých dokumentů žalobce do tří dnů od právní moci rozsudku.

    Může být?

    Vložil SBD (bez ověření), 18. Srpen 2016 - 6:45

    petit I. " Žalovanému se ukládá předložit žalobci (a umožnit mu pořízení kopií pomocí fotoaparátu) veškeré písemnosti společenství (příkladmý výčet: prohlášení původního vlastníky budovy, veškeré stanovy společenství schválené od založení společenství [tedy účinné i neúčinné], účetnictví společenství [deník, hlavní knihu, knihu analytických účtů a knihu podrozvahových účtů], knihu příchozí a odchozí pošty, vešeré zápisy o průběhu shromáždění společenství [včetně pozvánek a prezenčmích listin], veškeré smlouvy uzavřené společenstvím, výpisy z bankovního účtu společenství, zápisy ze schlůze výboru společenství, vžzvy účiněné vůči členům společenství, rozhodnutí správních orgánů doručené společenství, rozhodnutí soudů doručená společenství, …) v sídle společenství v soudem určenou dobu.

    Vložil Jar (bez ověření), 16. Srpen 2016 - 11:22

    Co je Vašim cílem? Podle toho vyžadujte dokumenty. Prohlášení Vám není dávat SVJ, jak jste na to přišel? Běžte na KÚ, prohlédněte si ho a nechte si zkopírovat to, co je důležité, nepotřebujete mít popis každého bytu, bude to obdobné, tedy např. Váš byt a byty, které se nějak významně liší. Jinak vše, od začátku do konce bez jednotlivých BJ, odhaduji rozsah na 10 – 15 stran. Neověřená kopie stála 20 Kč/stránku, tedy náklad cca 300 Kč + Váš čas. Stanovy musí být na Justici, nejsou-li, vyzvěte SVJ k jejich uložení do rejstříku. Nahlédněte do Zákona o veřejných rejstřících. Pokud účetnictví rozumíte, tak víte, co chcete vidět, pokud ne, tak si najděte někoho, kdo Vám s tím poradí včetně toho, co máte chtít. Smlouvy – pak žádejte veškeré smlouvy a dohody, uzavřené SVJ na dodávku prací, služeb. energií a materiálů.

    Žádost pošlete dopor. s dodejkou a zároveň mailem?, ale nejspíš s nedomůžete ničeho, pak se obrátíte na soud, nejspíš se nedomůžete ničeho, moje zkušenost, písemná i mailová žádost s výčtem dokladů, odpověď „účetnictví má účetní“, účet vytunelován, zvolen nový výbor, odpověď „účetnictví vede a má stará účetní“, posečkejte nám, nový výbor není ani po svou měsících zapsán v rejstříku. Jen mi řekli, že účet je vytunelován a odjeli na dovču, no jo je léto, tak co se dá dělat. Jiné SVJ – zítra nemohu, slavím narozeniny a pak mám dovolenou, o měsíc později, do konce srpna jsem na dovolené… No to je stav SVJ

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".