GDPR a rozeslání zpráv do email schránek vlastníků hromadně

Vložil PN777, 9. Listopad 2018 - 15:42 ::

Dobrý den,

bude porušen zákon a případně jaký zákon a jeho odstavec, pokud bude správce domu rozesílat email zprávy do email schránek vlastníků hromadně? Tzn., že budou viditelné email adresy všech vlastníků v seznamu adresátů – hlavičce protokolu zprávy. Ve stanovách schválených dle NOZ máme již uvedeno, že správce zasílá přístupové údaje na web stránky Společenství vlastníků jednotek do emailové schránky vlastníka po tom co bude o přístupové údaje vlastníkem požádán. Tzn. email adresu vlastníci dobrovolně předávají. Navíc je na webu SVJ seznam členů SVJ s jejich email adresami (jsme malé SVJ). Technické řešení odeslání skryté kopie (nezobrazení dalších email adresátů) u vetšiny email schránek existuje, o to nejde.

Otázka tedy zní jestli zákon, případně jaký paragraf zakazuje aby byly viditelné ostatní email adresy členů SVJ ve zprávě od správce domu, případně v komunikaci přímo mezi vlastníky bytů v SVJ?

Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Martin 883e79 Svoboda (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 22:43

    Zkuste si vyhledat vaše SVJ na www.seznamSVJ.cz

    Vložil Zdenek 22, 12. Listopad 2018 - 10:16

    Především „hromadný e-mail“ není třeba vůbec používat. Pokud má SVJ zavedenou elektronickou komunikaci, může/mělo by informovat členy SVJ o obecných záležitostech týkajících se všech prostřednictvím webových stránek. Ty vesměs umí posílat adresná e-mailová avíza těm, kteří jsou na nich registrovaní.

    Pokud se týká o individuální záležitost, posílá SVJ (statutární orgán) e-mail adresně.

    Poznámky:

    1. SVJ by v těchto případech mělo mít vlastní e-mailovou adresu SVJ. Chyba je, pokud SVJ komunikuje prostřednictvím např. e-mailu předsedy.
    2. Není žádný důvod, aby správce komunikoval přímo s členy SVJ. S nimi komunikuje až statutární orgán.
    Vložil tristone, 12. Listopad 2018 - 9:33

    Posílat hromadné maily jinak, než ve skryté kopii nebo nějakým nástrojem, který je posílá po jednom, je prasečina s i bez GDPR. To zaprvé.

    A s ohledem na GDPR si myslím, že to také není v pořádku. Email je osobní údaj a zároveň to není údaj, který ostatní vlastníci k čemukoliv potřebují. Takže by k němu neměl mít přístup nikdo jiný, než osoba, která ho potřebuje pro výkon své oprávněné činnosti – tj. členové výboru a správce.

    Určitě lze napsat směrnici o GDPR volněji a v ní stanovit, že k tomu mají přístup všichni, on tomu nikdo nerozumí a rozporovat to nebude, ale kdyby padla kosa na kámen, tak to podle mě neobstojí.

    Vložil Pavel, 10. Listopad 2018 - 12:37

    PN777,

    1)posílat hromadné e-maily ve skryté kopii se obecně doporučuje. Pokud by někdo měl zavirovaný počítač, tak se hacker může dostat k e-mailovým adresám ostatních a mohou všem začít chodit různé nebezpečné spamy

    2)e-mail se považuje za osobní údaj:

    http://www.portalsvj.cz/…-udaju-v-svj

    3)osobní údaj podléhá ochraně např. čl. 32 a násl. GDPR

    4)něco asi bude také v Nařízení EU o soukromí a elektronických komunikacích (PECR), ale pro mne je rozhodující ad 1)

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil janica, 11. Listopad 2018 - 12:49

    Pane Pavle, kolik stránek by měl mít dokument o GDPR v běžném SVJ o 30–50 bytech? Měla jsem možnost vidět 2stránkový dokument, na 2. stránce je seznam vlastníků s jejich podrobnými údaji (RČ, číslo BÚ, email, ..) v tabulce a jejich souhlas, na 1. stránce povídání bez odkazů na paragrafy.

    Vložil Pavel, 12. Listopad 2018 - 7:32

    Janico,

    GDPR je o výrobě dokumentů, nikoliv o ochraně osobních údajů. :-))

    Jak jsme pojali dokumentaci ke GDPR v našem SVJ jsem psal zde:

    http://www.portalsvj.cz/…-k-16–6–2018

    Nečetl jsem Váš „dokument“ a tak se nechci k jeho rozsahu vyjadřovat.

    Nicméně věcně bude problematické shromažďování RČ. Jaký je uveden účel?

    Ostatní údaje jsou podle mého nutné bez souhlasu a tak pokud byl udělen souhlas, je to špatně.

    Velmi pravděpodobně udělený souhlas nesplňuje požadavky GDPR.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil janica, 12. Listopad 2018 - 13:00

    Pavle, děkuji za odpověď. To není naše dokumentace, jen mně to udivilo. Účel pro RČ tam nebyl ani napsaný. RČ se objevuje v Listu vlastnictví z katastrálního úřadu, tam je to ze zákona. Pro SVJ není důvod je zjišťovat.

    Vložil Vlastnické hnutí (bez ověření), 11. Listopad 2018 - 13:07

    „seznam vlastníků s jejich podrobnými údaji (RČ, číslo BÚ, email, ..)“

    porušuje GDPR.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".