Fond oprav

Vložil Janina (bez ověření), 31. Leden 2015 - 21:40 ::

Jsme SVJ a účetnictví nám spravuje bytové družstvo. Nedávno nám v domě zemřela poměrně mladá sousedka, tak se výbor spolu s vlastníky dohodl, že zakoupí věnec a proplatí se z fondu oprav. Člen výboru věnec zakoupil a pan účetní z družstva jej odmítl proplatit, že se nejedá o položku na opravy domu, aby si sehnal doklad ve stejné výši na nějaké věci, které se používají na opravy. Jsme toho názoru, že pokud si spoříme a shromáždění to odsouhlasí, že se peníze můžou použít na konkrétní věc, tak se to udělá. Možná se mýlíme. Děkuji za odpověď. Janina

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil § (bez ověření), 1. Únor 2015 - 8:00

    se nekupuje z příspěvků na správu domu. Správný postup byl obejít bydlící v domě s kasičkou a peníze vybrat.

    Vložil lake, 1. Únor 2015 - 7:29

    Jde technicky vzato o zpronevěru: částky vybrané na správu byly použity na účel nesouvisící nijak ani se správou domu a pozemku, ani s vlastní správou SVJ-právnické osoby.

    To, co jste udělali, ukazuje, že ve vašem SVJ nefungují kontrolní mechanismy a že se nevyznáte v základních zásadách vedení účetnictví. Finta s falešnými doklady ukazuje nebezpečí takového počínání v plném světle. V podstatě se protizákonně mají vyvést prostředky ze SVJ.

    Je třeba postupovat tak, že se odhlasuje vrácení části záloh vlastníkům jednotek. Vratku nevyplatí SVJ příjemcům, nýbrž převezme ji v hotovosti (na výdajový pokladní doklad) jedna určená osoba, která již zcela mimo účetnictví SVJ (!!!!!) zařídí zbytek – nákup náhrobního věnce.

    Obdobně je nutno postupovat i u mnohem vyšších částek, kdykoliv SVJ zařídí něco navíc, do čeho mu nic není. Například výměna oken, která jsou ve vlastnictví vlastníků jednotek, nebo hromadná výměna vodoměrů, které jsou podle prohlášení vlastníka ve vlastnictví jednotlivců a nejsou společným technickým zařízením domu.

    lake

    Vložil milada15 (bez ověření), 1. Únor 2015 - 7:38

    pokud nebude vratka vyplacena (předána cash!) všem složitelům, tak co když nebudou někteří souhlasit s tímto použitím – na zmíněný věnec (pohřební hostinu, výlet na Malorku apod.?)?

    Nebo Vaše odpověď předpokládá jen ten „ideál“, že se hlasováním získá 100% vlastníků (což by ale nedávalo smysl, protože Janina uvedla, že šlo o hlasování)

    Děkuji Mila

    Vložil lake, 1. Únor 2015 - 8:04

    O vratce záloh rozhodují vlastníci nadpoloviční většinou přítomných (§ 15 odst. 2 ZoVB). V SVJ(2012) nadpoloviční většinou všech (§ 1128 NOZ), neurčují-li stanovy kvorum vyšší.

    Vratka samozřejmě může být vyplacena jiné osobě jedině se souhlasem oprávněné osoby – příjemce vratky. To jsem považoval za natolik samozřejmé, že ve své odpovědi jsem to nijak nezdůraznil.

    lake

    Vložil milada15 (bez ověření), 1. Únor 2015 - 8:20

    a prosím, jak by takové usnesení mělo vypadat v tomto případě?

    Dejme tomu, že věnec stojí cca 9.200 kč (http://www.krematorium.cz/…i/3-kvetiny/), tato částka se prodělí vlastnickým podílem (v mém přípdě 6%) a to se nějak vrátí. Předpokládám, formou účtenky a cash se dá na ten věnec?

    A pokud ne, jak se to projeví v ročním vyúčtování příspěvků na správu? A projeví se to vůbec? Je vůbec možné, že by se to vlastník mohl nedozvědět? Lze to vůbec nějak zkontrolovat?

    Děkuji Mila

    Vložil P_V (bez ověření), 31. Leden 2015 - 21:49

    Tak to zařaďte do vhodnějšího technického účtu. Například kam se řadí spotřební materiál na provoz SVJ a domu. Papír, poštovné, čisticí prostředky, žárovky apod.

    Vložil svjvmt, 1. Únor 2015 - 10:03

    Takže místo věnce zhotovitel vydá účtenku na papír, nebo se s někým čenžne…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".