Druh pozemku: zastavěná plocha a nádvoří - A parkují tam cizí

Vložil Clen řadový (bez ověření), 6. Únor 2024 - 21:59 ::

Na našem pozemku stojí barák, a zbytek toho pozemku je dvůr – Na ten dvůr není předseda ani shromáždění schopno zamezit přístup – 13 let si tam jezdi parkovat lidi z vedlejších domů… Druh pozemku: zastavěná plocha a nádvoří

Náš předseda je JUDr ve výslužbě, dříve dělal pro StB jak mi dnes oznámil. A prý má nějaké maily od předsedy – magistra z vedlejšího domu, který tam zajíždí s tím, že ten se odvolává na následující § zákona o obcích:

§ 34 Veřejným prostranstvím jsou všechna náměstí, ulice, tržiště, chodníky, veřejná zeleň, parky a další prostory přístupné každému bez omezení, tedy sloužící obecnému užívání, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru.

Tak nevím, je tohle normální?

Přitom řešení je snadné, udělat tam kousek plotu a brána! No ale domnívám se, že soudruzi zkrátka chtějí být kamarádi, kdo ví…

S bránou (el. závorou) prý nesouhlasí zase jiný dům, nechápu proč, to vyjednával zase jiný člen výboru.

Marné jim (výboru a členům) vysvětlovat, že na hranici pozemku na plot nepotřebuji žádný souhlas nikoho.

Nebo se pletu?

  • parkování

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil MartinII, 6. Únor 2024 - 22:37

„S bránou (el. závorou) prý nesouhlasí zase jiný dům“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

Co s tím má společné „jiný dům“ ?

Přečtěte si následující celé a NA AUTORA SE OBRAŤTE

www.sms-sluzby.cz/…rostranstvi/

Komentované ustanovení stanoví definici pojmu „veřejné prostranství“, který je následně využíván v některých dalších právních předpisech.

Vymezení pojmu veřejného prostranství

Veřejným prostranstvím (podle komentovaného ustanovení) jsou pozemky, které splňují charakteristiku přístupnosti každému bez omezení k obecnému užívání. Za obecné užívání veřejného prostranství, které je zásadně bezplatné, lze považovat jeho užívání takovým způsobem, který nevylučuje ani výrazně neomezuje možnost ostatních osob analogicky užívat ve stejné době totéž veřejné prostranství.

DEMONSTRATIVNĚ KOMENTOVANÉ USTANOVENÍ vypočítává některé kategorie pozemků, které mohou být veřejným prostranstvím. Veřejným prostranstvím mohou být i další druhy pozemků, např. parkoviště, které je bez omezení (tj. bezplatně, bez povolení apod.) každému přístupné.

Výslovně je stanoveno, že zařazení pozemku do kategorie veřejných prostranství nezávisí na tom, kdo je jeho vlastníkem.

  • Samotný fakt, že je určitý pozemek ve vlastnictví obce, z něj tedy automaticky nečiní veřejné prostranství,
  • ale … i pozemek v soukromém vlastnictví může být veřejným prostranstvím.

Jiní vlastníci pozemku, který je veřejným prostranstvím, jsou povinni respektovat, že je pozemek předmětem obecného užívání.

PODLE ustálené JUDIKATURY Nejvyššího soudu ČR a Ústavního soudu jim však přísluší za toto omezení vlastnického práva náhrada ze strany obce, která může být nárokována u soudu jako nárok z titulu bezdůvodného obohacení (viz. např. usnesení Nejvyššího soudu sp. zn. 28 Cdo 3382/2010 a nálezy Ústavního soudu sp. zn. II. ÚS 3624/13 a III. ÚS 2049/21).

SMS-služby s.r.o.

Národní 973/41, Staré Město, 110 00 Praha 1 (zobrazit na mapě)

ID datové schránky: j49zfqv

e-mail: kancelar@sms-sluzby.cz (k dispozici je také kontaktní formulář)

Kontakty na naše pověřence dle krajů

Vložil Clen řadový (bez ověření), 7. Únor 2024 - 8:17

Ten jiný dům nám právě proto, že přes jeho pozemek tam vjíždíme, a právě proto že tam vyjíždělo přespříliš mnoho cizích aut, začal účtovat cca před 6 lety poplatek za přejezd, a to ještě každoročně navyšovat částku… Nevím, z jakého důvodu náš předseda nevyjednal jednorázové vyrovnání za věcné břemeno…

To, že sousední dům nesouhlasil se závorou si vysvětluji tak, že to je na základě obecné zásady nikdy s ničím nesouhlasit, a na základě vyjednávacích “schopností” našeho SVJ. Objektivní důvod nesouhlasit s tím asi nemají, Leda že nám vyjíždějí na pozemek, když se otáčejí k výjezdu.

Prostě si pozemek představte jako neprůjezdný Dvůr vnitrobloku, kam se dá dostat pouze přes jiný pozemek jiného domu A ke kterému z druhé strany ještě přiléhají další nejméně dva domy (to jsou ti parkující co tam parkovat nemají).

…asi zavládla obava, Že kdyby se závora udělala, Proti jejich nesouhlasu, na hraně pozemku nebo na našem pozemku, takže by nám mohli ještě víc zvýšit cenu za přejezd.

Tolik na vysvětlení. Více info zatím nemám. Zajímá mě více pohledů na věc. Já tam roky neparkuji, ale tuším z toho velký problém do budoucna… Když už teď, několik let, díky neschopnosti výboru se každoročně navyšuje poplatek od vedlejšího domu, nebolí mě odtékají peníze, já z toho žádný užitek nemám…

Vložil MartinII, 7. Únor 2024 - 11:17

S pravděpodobností hraničící s jistotou lze říci, že je o domy privatizované od obce.

To není to nejpodstatnější. Podstatně je, že jste necitoval pasáž o pozemku z Prohlášení.

Dotaz

  • máte tušení o významu Prohlášení ?
  • máte a znáte Prohlášení ?
  • máte v úmyslu obrátit se na odborníka z sms-sluzby

Pokud jste se neseznámil s odkazem tak ještě uvedu autora

autor: Mgr. et Mgr. Dominik Hrubý, právník SMS ČR a autor cyklu článků Obecní zřízení: paragraf za paragrafem

S KÝM POVOLANĚJŠÍM TO CHCETE KONZULTOVAT, ŘEŠIT ???

Vložil Clen radovy (bez ověření), 7. Únor 2024 - 15:41

O pozemku se v prohlášení nijak nehovoří, říkám, že jde o pozemek pod domem, tedy jedno parcelní číslo, chápete? Tedy podíl je na něm stejný jako na společných částech.

Ano Ano Zatim nevim, k cemu by mi to bylo.

Seznamil s odkázaným článkem, nicméně nepřišel mě k věci.

Za mě se o veřejné prostranství nejedná.

Drobná komplikace také je, že v tom pozemku je z jednoho cizího baráku prý zaveden proti atomový kryt (ze studené války), ten v katastru není zanesen. Možná je v nějakých tajných válečných seznamech. My ho tam nechceme, ale každý se do toho bojí hrábnout :-)

Vložil - (bez ověření), 8. Únor 2024 - 5:23

Pokud obec používá soukromý pozemek jako veřejné prostranství, tak za to má platit majiteli náhradu – je na to judikatura, tu si případně můžete najít. U nás obec na základě toho raději takové pozemky vykupuje, pokud majitel tu náhradu po obci požaduje. O veřejné prostranství se u vašeho pozemku spíše nejedná. Nechte si vaším silničním správním úřadem deklaratorním správním aktem deklarovat, že ten váš pozemek není veřejně přístupnou účelovou komunikací – že se jedná o veřejně nepřístupnou účelovou komunikaci podle § 7 odst. 2 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích. Pak si budete moci upravit přístup na ten váš pozemek podle vašich představ. Platíte za služebnost cesty, tak vybírejte za parkování nevlastníků pozemku zase vy. Nebo je nějak omezte. Záleží na vás vlastnících, jak se domluvíte. Nikdo za vás vaše záležitosti asi nevyřídí.

Vložil Bruno2, 8. Únor 2024 - 7:05

S tímto názorem se zcela ztotožňuji. Příslušný silniční správní úřad obecního úřadu obce s rozšířenou působností může na žádost vlastníka účelové komunikace a po projednání s Policií České republiky upravit nebo omezit veřejný přístup na účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka. A pokud není deklarováno, že předmětný pozemek není veřejně přístupnou účelovou komunikací, nelze omezit jeho užívání nějakou bránou, či závorou. Pokud by vlastník veřejně přístupné účelové komunikaci bez povolení příslušných orgánů na ni umístil nějakou pevnou překážku (bránu, závoru), byl by povinen ji na vlastní náklad odstranit (viz zákon č.13/1997 § 29).

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".