dotaz

Vložil juhaa, 22. Březen 2017 - 7:46 ::

Existuje nějaká kontrola výboru SVJ, neustále porušující stanovy?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastiks, 22. Březen 2017 - 19:12

    Zkuste být konkrétní.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 22. Březen 2017 - 9:43

    Pokud výbor porušuje stanovy, vyměňte ho. Nebo můžete podat žalobu ohledně konkrétní záležitosti (s nejistým výsledkem za několik let), nebo se s tím smířit.

    Vložil Liduška (bez ověření), 22. Březen 2017 - 9:30

    To by mne také zajímalo. Netuším, proč se VN tak diví. U nás to došlo tak daleko, že například vlastníci, kteří se zajímají o hospodaření SVJ jsou členy výboru a správcovskou firmou šikanováni.

    Vložil VN (bez ověření), 22. Březen 2017 - 9:53

    Jako vlastníci máte právo výbor kontrolovat , případně jej i odvolat a zvolit si jiný… Ta kontrola je na vás.. Žádný státní ouřada , který by chodil dělat kontroly do SVJ jak fungují , neexistuje.. Ale chápu , spousta vlastníků má pocit,že se o nic starat a pečovat nemusí a všechno někdo udělá za ně. A pak se diví…

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 22. Březen 2017 - 10:16

    VN souhlasím. Nicméně se tu občas vyskytnou zoufalci volající po ustavení státního orgánu, který by dohlížel na SVJ a hlavně by napravoval nešvary v jednotlivých SVJ. Sami nechtějí nic dělat, jen jsou ochotni někomu něco nabonzovat.

    Vložil TN. (bez ověření), 22. Březen 2017 - 10:24

    Přičemž ta oznámení jsou leckdy tak nesrozumitelná, zamtečná a nekonkrétní, že úřad stejně nemůže nic vyřešit, i kdyby tu pravomoc měl.

    Vložil VN (bez ověření), 22. Březen 2017 - 8:46

    Nebo jakou kontrolu máte na mysli ?

    Vložil MartinII, 22. Březen 2017 - 13:39

    Výbor by měl být kontrolován shromážděním, t.j. nejvyšším orgánem společenství. To je mnohdy utopie, protože prosadit se na shromáždění bez k tomu potřebných vlastností (autoritativnost a neústupnost, „nedat se“ jak zní jeden pořad ČT) nelze.

    Já osobně mohu doporučit jen to, co jsem již napsal jinde.

    www.portalobydleni.cz

    klik vlevo „Poradna“

    klik vpravo nahoře na „společenství vlastníků“

    http://www.portalobydleni.cz/…ku-jednotek/

    Pokud jsem dobře četl a počítal řádky, v úvahu přicházejí tyto dotazy:

    ř. 17. Zpráva o hospodaření společenství vlastníků – jak správně postupovat podle zákona?

    ř. 26. Jakou státní organizaci lze požádat o kontrolu správnosti hospodaření společenství vlastníků jednotek?

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    https://www.okolobytu.cz/…rniho-organu

    • – – – – – – – – – – – – – – – – – –

    Aby to nebylo, že jen planě kecám, tak já brojím u ostatních vlastníků pomocí emailů. Kontakty byste mohli mít, pokud výbor všem posílá informace emailem, a tam si kontakty na ostatní najděte.

    Přispívatelka Magda např. podávala žalobu. To zda již uspěla či nikoli, není rozhodující. Také se tu objevují judikáty Nejvyššího soudu k otázkám společenství, možná má judikáty i ústavní soud. Tím chci říci, že je nutné udělat také to co ostatní, když nic jiného nezbývá.

    Pokud jde o porušování stanov, tak

    NOZ § 1221

    „Nevyplývá-li z ustanovení o společenství vlastníků něco jiného, použijí se přiměřeně ustanovení o spolku. Nepoužijí se ustanovení o shromáždění delegátů, dílčích členských …“.

    Z toho dle mne plyne, že lze použít:

    NOZ § 258

    „Každý člen spolku … může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí spolku pro rozpor se zákonem nebo se stanovami, pokud se neplatnosti nelze dovolat u orgánů spolku“.

    Vložil °° (bez ověření), 22. Březen 2017 - 18:41

    Napsal jste: „Z toho dle mne plyne, že lze použít: NOZ § 258.„Každý člen spolku … může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí spolku pro rozpor se zákonem nebo se stanovami, pokud se neplatnosti nelze dovolat u orgánů spolku“.“

    Úvodní dotaz se týká porušování stanov výborem. § 258 nelze využít proti rozhodnutí výboru (statutárního orgánu), nýbrž jen proti rozhodnutí shromáždění, jak vyplývá z judikátu 7 Cmo 315/2015 http://www.portalsvj.cz/…cmo-315–2015.

    K judikátu JUDr. Holejšovský uvádí, že se ustanovení § 258 ObčZ použije jen přiměřeně na základě § 1221 ObčZ, a že z § 258 je tak použitelná jen část, která hovoří „o rozporu zákonem nebo stanovami“ coby důvodu, pro nějž lze vyslovit neplatnost rozhodnutí orgánu spolku, a že použito pro SVJ lze pro rozpor se zákonem či stanovami SVJ vyslovit neplatnost výlučně usnesení shromáždění vlastníků (nikoli jiných jeho orgánů).

    Vložil xyz (bez ověření), 25. Březen 2017 - 14:10

    Pane °°, jaké jsou možnosti samotného vlastníka zjednat nápravu, pokud výbor jedná prokazatelně v rozporu se stanovami? Má vůbec samotný vlastník šanci dosáhnout nápravy, aniž by musel obcházet a přesvědčovat ostatní spoluvlastníky?

    Vložil MartinII, 23. Březen 2017 - 8:59

    Děkuji za judikát. Uložím si ho do archivu a možná se mi bude hodit. Nebylo mi marné, kdyby někdo judikáty posbíral a vydal.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".