Demontáž otopného tělesa z důvodu jeho nepoužívání

Vložil JaVa, 14. Listopad 2017 - 15:55 ::

Na portálu „okolobytu“,jsem narazil na názor,že demontáž některého z otopných těles, neporuší hydraulické vyvážení otopné soustavy, v celém domě.

https://www.okolobytu.cz/…byt/radiator

Čerpáno z „okolobytu“: Pet reaguje na: Pavel 14. 11. 2017 13.01

Četl jsem, že u vyvážené otopné soustavy se nemá otáčet s termostatickými hlavicemi, jinak se vyvážení naruší, takže každá soustava s termostatickými hlavicemi je vyvážena jak – takž, protože nikdo není schopen dosáhnout toho, aby se hlavicemi neotáčelo.. Už tím, že máte radiátor trvale uzavřený, tak jím proudí voda jen v případě, že nad ním v mrazu otevřete okno, jinak prakticky ne. Demontáží trvale uzavřeného radiátoru se nic podstatného na vyvážení soustavy nezmění. O demontáži se domluvte s výborem, nechte udělat odečet poměrového měřidla a pří příští výměně poměrových měřidel ušetříte za jedno měřidlo. Radiátor odevzdejte výboru – může posloužit při případné potřebě někde radiátor vyměnit.

I u nás v domě je v kuchyních po dvou radiátorech a po zateplení domu bohatě stačí jeden a většina bytů má druhý radiátor uzavřený.

Konec citátu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Radiátor (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 16:29

  Nejsem topenář, ale nezdá se mi to. A nakládat se společnou věcí bez souhlasu všech, to už je určitě úlet.

  Vložil Jožo (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 17:24

  „nakládat se společnou věcí bez souhlasu všech, to už je určitě úlet“

  V trestním zákoníku najdete odpovídající popis. Nevím, jak je definován úlet.

  Vložil Jolprenhu (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 16:13

  Podle Vašeho výkladu je možné demontovat všechny radiátory v bytě (a odevzdat je výboru) – vyvážení se neporuší a teplo bude dodáváno z ostatních bytů. Zejména platí po zateplení.

  Vložil tep (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 20:45

  Ve vyloučených lokalitách se to už vícekrát stalo, dokonce nebyly předány výboru, ale šly přímo do sběrny. Nemám informaci, že byl za to někdo potrestán.

  Nicméně v zadání se píše o jednom radiátoru v kuchyni. Pokud je kuchyně propojena s obývákem či jinou místností, v zatepleném domě má každý radiátor přebytek výkonu. Neznám žádný dům, kde se po zateplení měnily radiátory za méně výkonné, na okolobytu jde o první vlaštovku, což je důvod k zamyšlení.

  Na okraj dodávám, že v domě, kde bydlím, si nový majitel nechal vyměnit litinové radiátory za plechové a výbor postavil před hotovou věc – výbor se dozvěděl až po výměně. Jde sice o společnou část domu, ale ve výlučném užívání vlastníka bytu, takže podle § 1180 si i každou další výměnu radiátorů bude vlastník bytu hradit ve své režii, takže výbor to u nás následně neřešil.

  Vložil Felix (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 20:50

  „každou další výměnu radiátorů bude vlastník bytu hradit ve své režii“

  Jak jste na to přišla?

  Vložil tep (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 21:49

  Jde o společnou část domu, ale ve výlučném užívání vlastníka bytu. NOZ platí od 1.1.2014 a jak koukám, někde to ještě nepostřehli, takže tam se nic neděje. I to je v pořádku – všichni souhlasí se vším, takže není co řešit.

  Vložil Jitka R, 14. Listopad 2017 - 17:26

  To, že někdo netopí, a má tedy trvale uzavřený radiátor ještě neznamená, že bere teplo z okolních bytů. Já třeba denně vařím, a teplota v pokoji s kuch. koutem se pohybuje kolem 25 °C. Takže proč mám platit za teplo 2×? Jednou za spotřebu elektřiny a podruhé za na radiátoru naměřenou spotřebu…

  Vložil Vlastník jednotky (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 20:13

  „To, že někdo netopí, a má tedy trvale uzavřený radiátor ještě neznamená, že bere teplo z okolních bytů.“

  To, že někdo netopí, a má tedy trvale uzavřený radiátor ještě neznamená, že může radiátor demontovat (a předat výboru).

  Vložil Jitka R, 14. Listopad 2017 - 21:08

  To jsem také nemyslela, že ho má demontovat. To byla reakce pouze na to, že kdo má zavřený radiátor, bere teplo z okolních bytů…

  Vložil tep (bez ověření), 14. Listopad 2017 - 21:54

  Při zavřeném radiátoru mohu brát teplo z vedlejší místnosti. Víte kolik lidí ve Vašem domě odstranilo dveře mezi místnostmi? A můžete nějak kontrolovat, zda za sebou zavírají dveře a zda je nenechávají pootevřené? Mazaní berou teplo s místnosti, kde je nejvyšší koeficient znevýhodnění polohy místnosti.

  Vložil JaVa, 14. Listopad 2017 - 16:24

  Zkuste se začíst ještě jednou a podrobně!Jedná se o převzatý názor z portálu „okolobytu“ předložený k diskuzi, pro zdejší přispěvovatele.

  Děkuji.JaVa

  Vložil ik (bez ověření), 17. Listopad 2017 - 11:14

  Z diskuse zde jsem se nedozvěděla to podstatné.Zda v případě odstranění několika radiátorů (např. 2) nedojde k narušení otopné soustavy celého domu. Zda např. nemůže dojít k tomu, že v některých bytech k tomu, že budou radiátory špatně topit (méně se rozehřejí oproti předchozímu roku. kdy v domě byl původní počet radiátorových těles, na které byla nadimenzována otopná soustava).

  Vložil Ing. Otakar Černý, 18. Listopad 2017 - 21:45

  Několik uzavřených nebo odpojených radiátorů určitě nenaruší topnou soustavu domu; pokud náklady na vytápění daných bytů pomocí radiátorů, stoupaček, případně prostupem z teplého sklepa (to se týká hlavně přízemních bytů), klesnou pod 80 % průměru, nezbytné dotápění zajistí prostupy tepla ze sousedních bytů, kterým náklady na dotápění v rozúčtování kompenzuji.

  Součinitele polohy, tak jako náklady na vytápění, počítám raději souhrnně pro celý byt, ne pro jednotlivé místnosti, aby to nelákalo k chytračení.

  Vložil ik (bez ověření), 18. Listopad 2017 - 10:41

  Omlouvám se za chyby v textu psaného, to však nic nemění nic na mém dotazu, zda demontáží otopných těles v bytovém domě může dojít k narušení otopné soustavy, která je dlouhodobě nastavena na odběr tepla z teplárny. A jinak mínusovat umí zřejmě nějaký blbec, prosila bych tedy od něj nějakou fundovanou odpověď na položený dotaz. Děkuji

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".