Co je příležitostná činnost ?

Vložil Anonymus (bez ověření), 16. Září 2013 - 12:32 ::

V zákoně 586/1992 o dani z příjmů je v § 10 odst.2 zmínka o příležitostné činnosti. V jakém jiném zákoně (předpise) je tato činnost definována ? Občanském zákoně, zákoníku práce ? O jakou činnost konkrétně může jít ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel, 16. Září 2013 - 12:54

    Co je příležitostná činnost nenajdete v žádném předpise. Musíte jít do literatury a judikatury.

    Tam se dozvíte, že např. opakovaný vánoční prodej stromků a kaprů není příležitostná činnost, ale činnost opakovaná při které se nepoužije § 10/3 ZDP.

    Pro odměňování členů výboru SVJ nepovažuji příležitostnou činnost za vhodnou.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil MartinII, 16. Září 2013 - 17:10

    Možná měl tazatel dotaz na posekání trávníku nikoli činnost výboru.

    http://www.ipodnikatel.cz/…dnikani.html

    Příležitostné příjmy vs. podnikání … ze série Podnikatelské minimum

    Čas od času se člověku naskytne příležitost trochu si přivydělat, třeba „brigádou“ na sousedově zahradě nebo prodejem hub, které už se nevejdou do mrazáku. Kvůli podobným výdělečným činnostem rozhodně nemusíte běžet na živnostenský úřad. Česká legislativa totiž pracuje s pojmem příležitostný příjem.   Příležitostný příjem nebo podnikání? „Řadí se sem jednorázové činnosti a služby, na které nemáme živnostenské oprávnění, pracovní smlouvu, dohodu o práci a podobně (brigáda na sousedově zahradě, prodej hub, které už se nevejdou do mrazáku, příležitostný prodej výrobků vlastní výroby,)“ vysvětluje problematiku příležitostného příjmu advokát Jiří Matzner ze spol. MATZNER et al.

    Základní podmínkou je, že musí jít o příležitostné výdělečné činnosti, tj. nesmí se opakovat či probíhat systematicky, to už by totiž spadaly pod definici podnikání!   Příležitostné příjmy můžete mít ze tří oblastí. Pro SVJ přichází v úvahu

    • jednorázové výdělečné činnosti,

    jako je například výpomoc při stavbě nebo opravě domu, brigády v podobě sekání trávy, úklidu zahrady či řezání dřeva, obstarání nákupů, zajištění úklidu v bytě či vyprání prádla, jednorázové poradenství, za které vám někdo zaplatí.

    http://www.ipodnikatel.cz/…trana-2.html

    Příležitostné příjmy vs. podnikání – Strana 2 Daní se všechno nebo nic Pokud si prostřednictvím výše zmíněných příležitostných výdělečných aktivit vyděláte méně než 20 tis. Kč za rok, jsou tyto vaše příjmy osvobozeny od daně, přibližuje Matzner.   Pokud ale výdělečné aktivity naplňují definici podnikání – tzn. jedná se o soustavnou činnost vykonávanou za účelem dosažení příjmu, máte povinnost si pro ně zřídit živnostenské oprávnění, jinak může být vaše činnost označena za neoprávněné podnikání, za které hrozí vysoké sankce.

    Vložil Pavel, 16. Září 2013 - 19:31

    I to sekání je problematické. Kolik sečí do roka si představujete? Tak 4? Potom je to opakovaná činnost a ta se nevejde do § 10/3 ZDP.

    Zdůrazňuji, co je v uvedeném článku:

    „Pozor! Základní podmínkou je, že musí jít o příležitostné výdělečné činnosti, tj. nesmí se opakovat či probíhat systematicky, to už by totiž spadaly pod definici podnikání!“

    Ale pokud chcete dráždit hada bosou nohou, budiž. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".