Vložil Anonymous, 15. Září 2007 - 22:03

Pro p.Kleinovou

Otázka z pohledu účetního. Kdo je odběratel ve smluvních vztazích s dodavatelem vody, elektrické energie, tepla a dalších? Správcovská firma nebo SVJ? Předpokládám že SVJ, tudíž závazky za dodavatelem má SVJ a ne správce. Z uvedeného vyplývá, že úhrada musí být uskutečněna SVJ.

Otázka z pohledu daňového. Správcovská firma nemá problém pokud hospodaří s prostředky jiného právního subjektu prostřednictvím svého účtu?

V případě naší správcovské firmy hospodaříme pouze s jedním účtem, na kterém jsou finanční prostředky a operace pouze naší správcovské firmy. V předmětu podnikání máme „vedení účetnictví“. Pracovníci naší firmy vedou účetnictví pro každý právní subjekt, tedy každé SVJ, družstvo či sdružení, jako samostatnou firmu se samostatným účetnictvím a samostatným finančním účtem. K tomuto účtu má či nemá správce dispoziční právo dle rozhodnutí SVJ, družstva či sdružení. Účetní závěrka je tím pádem přílohou daňových přiznání či žádosti o úvěry, kde se vyžaduje přehled o platbách na „správu“ i přehled o platbách na „služby“. Takto konáme u všech SVJ od 1.1.2001, tedy po platnosti zákona č.103/2000 Sb. Podmínka pro převzetí domu do správy je, že dům, tedy SVJ, družstvo a sdružení, má svůj vlastní účet a ve všech smlouvách s dodavateli je odběratelem vždy SVJ, družstvo či sdružení, správcovská firma koná ve smluvních vztazích pouze na základě „plné moci“, byla-li ujednána v „Mandátní smlouvě. Musím konstatovat, že není problém v okamžitém přehledu o finančním toku v jednotlivých SVJ, družstvech či sdruženích, maximální cyklus bankovních výpisů požadujeme 1 měsíc vždy k poslednímu dni v měsíci, což lze v bankách vždy dohodnout.

Matějka

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.