Vložil lake, 1. Říjen 2015 - 7:29

Poldo, ohledně placení máte pravdu.

Společenství není oprávněno čerpat zálohy, určené a vybrané k úplně jinému účelu, neschválený účel. To by byl podle okolností trestný čin zpronevěry.

SVJ samozřejmě může vynakládat náklad i na údržbu cizího pozemku, plní-li tím svou hlavní činnost – správu domu. V tom problém není. Ale v žádném případě se nemůže účetně jednat o čerpání z dlouhodobé zálohy!

Vždyť půjde o běžný, opakující se náklad, který SVJ je povinno vyúčtovat a vypořádat alespoň jednou ročně. Mohlo by se tedy jednat o typickou krátkodobou zálohu – kdyby ovšem shromáždění napřed rozhodlo o skládání krátkodobých záloh na tento účel! Protože shromáždění o ničem takovém nerozhodlo, pak platí, že na tento účel se žádná krátkodobá záloha nevybírá (a už vůbec ne dlouhodobá).

SVJ prostě náklady na údržbu pozemku sečte a po skončení účetního období je vyúčtuje a vymáhá úhrady od dlužníků. Žádné zálohy se nepředepisují, žádné zálohy se nehradí. To je standardní postup při jakékoliv činnosti, pokud nebylo rozhodnuto ani o platbě předem, ani o zálohových platbách.

Toto jsou naprosto jednoduchá pravidla pro jakoukoliv činnost jakékoliv osoby, jestliže za to má ta osoba pobírat nějaké peníze. Členové výboru by to měli znát bezpečně. Měli by také umět bezpečně rozeznat, že výběr zálohy ke konkrétnímu účelu je možný jedině po schválení podle vašich stanov a podle § 15 odst. 2 ZoVB. A měli by samozřejmě umět bezpečně rozeznat zálohu dlouhodobou od krátkodobé.

Bohužel ve výborech jsou často osoby, které nejsou schopné orientovat se ani v jednoduchých situacích běžného života; ani právo, ani účetní předpisy jim nic neříkají. A snad jim chybí i zdravý selský rozum.
--------------------------------------------------------------------

Upozorňuji ještě na jedno úskalí, které si zjevně vlastníci jednotek vůbec neuvědomují.

Pozemek okolo domu nemá dnes žádnou právní spojitost ani s jednotkami, ani se SVJ. Uvědomte si to. Jde o úplně jiný majetek, s domem nijak nesouvisející. Spoluvlastnictví pozemku je dnes odděleno od vlastnictví jednotky v domě. Pozemek okolo domu má svůj list vlastnictví, jednotky mají svůj list vlastnictví a pozemek okolo domu na nich není uveden.

Přečtěte si vaše prohlášení vlastníka budovy. Podle § 4 ZoVB platí:

72/1994 Sb. § 4
(1) Vlastník budovy svým prohlášením (dále jen „prohlášení“) určuje prostorově vymezené části budovy, které se za podmínek stanovených tímto zákonem a v souladu se stavebním určením stanou jednotkami [§ 2 písm. h)] a společnými částmi domu [§ 2 písm. g)]. Prohlášení musí mít písemnou formu.
(2) Prohlášení podle odstavce 1 musí obsahovat (…) e) označení pozemku, který je předmětem převodu vlastnictví nebo předmětem jiných práv podle § 21, údaji podle katastru nemovitostí (…).

Pozemek okolo domu není příslušenstvím domu, dokud nebude výslovně uveden v prohlášení vlastníka jako společné příslušenství domu, a změněné prohlášení nebude vloženo v katastru. V SVJ nelze dnes na takový účel ani schválit, ani vybírat zálohy. O pozemku se rozhoduje mimo SVJ. Stále existuje nebezpečí, že některý z vlastníků jednotek prodá jednotku, ale zůstane spoluvlastníkem pozemku okolo domu. Tím by navěky zanikla možnost propojit dům s tímto pozemkem do jediného celku.

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.