Financování údržby pozemků

Vložil Pavlista, 30. Září 2015 - 14:35 ::

Dobrý den, od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, byli členům Společenství vlastníků převedeny do podílového spoluvlastnictví pozemky kolem domu. Podíl na pozemku každého vlastníka je odvislý dle podílu na společných částech domu.Jejich údržba je hrazena z DZÚO. Můj názor je ten, že by se to z DZOÚ hradit nemělo. Mám za to, že vlastníci by si měli spočítat roční náklady a odsouhlasit výši záloh, zanést do předpisu a ročně vyúčtovávat. Má s tím někdo nějakou zkušenost?

Díky Polda

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 1. Říjen 2015 - 7:29

    Poldo, ohledně placení máte pravdu.

    Společenství není oprávněno čerpat zálohy, určené a vybrané k úplně jinému účelu, neschválený účel. To by byl podle okolností trestný čin zpronevěry.

    SVJ samozřejmě může vynakládat náklad i na údržbu cizího pozemku, plní-li tím svou hlavní činnost – správu domu. V tom problém není. Ale v žádném případě se nemůže účetně jednat o čerpání z dlouhodobé zálohy!

    Vždyť půjde o běžný, opakující se náklad, který SVJ je povinno vyúčtovat a vypořádat alespoň jednou ročně. Mohlo by se tedy jednat o typickou krátkodobou zálohu – kdyby ovšem shromáždění napřed rozhodlo o skládání krátkodobých záloh na tento účel! Protože shromáždění o ničem takovém nerozhodlo, pak platí, že na tento účel se žádná krátkodobá záloha nevybírá (a už vůbec ne dlouhodobá).

    SVJ prostě náklady na údržbu pozemku sečte a po skončení účetního období je vyúčtuje a vymáhá úhrady od dlužníků. Žádné zálohy se nepředepisují, žádné zálohy se nehradí. To je standardní postup při jakékoliv činnosti, pokud nebylo rozhodnuto ani o platbě předem, ani o zálohových platbách.

    Toto jsou naprosto jednoduchá pravidla pro jakoukoliv činnost jakékoliv osoby, jestliže za to má ta osoba pobírat nějaké peníze. Členové výboru by to měli znát bezpečně. Měli by také umět bezpečně rozeznat, že výběr zálohy ke konkrétnímu účelu je možný jedině po schválení podle vašich stanov a podle § 15 odst. 2 ZoVB. A měli by samozřejmě umět bezpečně rozeznat zálohu dlouhodobou od krátkodobé.

    Bohužel ve výborech jsou často osoby, které nejsou schopné orientovat se ani v jednoduchých situacích běžného života; ani právo, ani účetní předpisy jim nic neříkají. A snad jim chybí i zdravý selský rozum.
    --------------------------------------------------------------------

    Upozorňuji ještě na jedno úskalí, které si zjevně vlastníci jednotek vůbec neuvědomují.

    Pozemek okolo domu nemá dnes žádnou právní spojitost ani s jednotkami, ani se SVJ. Uvědomte si to. Jde o úplně jiný majetek, s domem nijak nesouvisející. Spoluvlastnictví pozemku je dnes odděleno od vlastnictví jednotky v domě. Pozemek okolo domu má svůj list vlastnictví, jednotky mají svůj list vlastnictví a pozemek okolo domu na nich není uveden.

    Přečtěte si vaše prohlášení vlastníka budovy. Podle § 4 ZoVB platí:

    72/1994 Sb. § 4
    (1) Vlastník budovy svým prohlášením (dále jen „prohlášení“) určuje prostorově vymezené části budovy, které se za podmínek stanovených tímto zákonem a v souladu se stavebním určením stanou jednotkami [§ 2 písm. h)] a společnými částmi domu [§ 2 písm. g)]. Prohlášení musí mít písemnou formu.
    (2) Prohlášení podle odstavce 1 musí obsahovat (…) e) označení pozemku, který je předmětem převodu vlastnictví nebo předmětem jiných práv podle § 21, údaji podle katastru nemovitostí (…).

    Pozemek okolo domu není příslušenstvím domu, dokud nebude výslovně uveden v prohlášení vlastníka jako společné příslušenství domu, a změněné prohlášení nebude vloženo v katastru. V SVJ nelze dnes na takový účel ani schválit, ani vybírat zálohy. O pozemku se rozhoduje mimo SVJ. Stále existuje nebezpečí, že některý z vlastníků jednotek prodá jednotku, ale zůstane spoluvlastníkem pozemku okolo domu. Tím by navěky zanikla možnost propojit dům s tímto pozemkem do jediného celku.

    lake

    Vložil AsiTak, 1. Říjen 2015 - 1:33

    My máme též pozemky v podílovém vlastnictví. Údržba zajištěna DPP a jsou dále drobná vydání na rostliny, materiál a nářadí. Výdaje nejsou významné a proto nemáme jako samostatnou položku předpisu plateb ale tvoří součást výdajů hrazených z příspěvku na běžnou správu domu a pozemku. Ale v rozpočtu vykazujeme samostatně. Vyúčtujeme a rozpočítáme náklady spoluvlastnickým podílem.

    Vložil Kaiser (bez ověření), 2. Říjen 2015 - 10:11

    No.i naše SVJ mám pozemky v pv.veškeré prácé střihání trávy a živého plotu máme vypláceno osobám ,kteří tuto práci po celý rok vykonávali ppřed celoroční úzávěrkou formou smlouvy o výpomoci v technické pomoci.Tyto odměny jsou vypláceny z tak.zv. Fo. Bohužel nyní nejsou na účtě finance z důvodu splátky úvěru,a mám dotaz ,zdali se nevyplacené finance za r.2014 dají vypoci tak,že neprovedu 2 x /měs.pravidelnou platbu, a tímto si vlasně své peníze za práci odeberu§ Poté by jsem dále hradil do fo dohodnuté měsíční platby.Děkuji za odpověd ,od kohokoliv kdo zná problematiku svj.

    Vložil Ladislav Halada, 5. Říjen 2015 - 10:24

    Dobrý den, právě čtu témata financování, odpověd na toto téma neznám, ale i naše svj má také obdobný problém jako vložil p. kaiser,.Též máme také uzavřené smlouvy o výpomoci, a také i mě by mě zajímalo zda je možno postupovat tak jak se zminuje p.kaiser. celkem platíme měsíční uhrady na byt 2450kč a z toho jsou 1500kč platby do fo.částku kterou svj za práce dluží je cca 3000,–kč/os. a také je tu máme návrh že vlastník pravidelné platby v sipo vyjme a bude platit vše/SIPO/ PP. a odečte si dlužnou částku co mu svj za práce dluží a poníží tedy vklad do fo.Je možné takto podstoupit svoji pohledávu a tedy př. snížit celkové platby dle ev.listu za užívaní bytu z platby do fo o svoji dlužnou finanční částku?. Vlastník,chce po ponížení čásky z fo po uplném odečtu,tedy zaplacenídluhu opět po cca 2 měs.hradit dále plnu fin,částku do fo.,Děkuji. Halada

    Vložil Poznamka (bez ověření), 6. Říjen 2015 - 9:53

    Tato operace se nazývá zápočet pohledávek a závazku vůči stejnému subjektu. Započítat lze jakýkoliv finanční nárok transakce příjmu (pohledávka) SVJ od vlastníka (obecně subjekt) vůči finančnímu nároku transakce výdeje (závazku) SVJ stejného vlastníka. Tak např. pohledávku předpisu plateb celou nebo část lze započíst vůči závazku „čistého“ příjmu z funkční odměny nebo odměny za práci nebo závazku vratky přeplatku libovolného druhu. Pro SVJ se nepoužívá pojem „fond oprav“.

    Vložil Ladislav Halada, 6. Říjen 2015 - 13:26

    Dobrý den,moc vašemu vyjádření nerozumím,má tedy právo naš člen svj nezaplatit část financí z cekových platen na ev.listě a ponížit fo,o dlužnou částku z roku 2014 tak aby své peníze za práce dostal dle uzavřené smlouvy ve svj. Sdělil,nám,že sipo s celkovou platbou pro svj vyjme a sipo a zaplatí pouze přes pp v kb o odečtenou dlužnou částku ve výši zbytkové patby dle ev.listu.Je toto možné?,Může toto provést aniž by byl nějak sankciován.Tvrdí,že odměny jsou po léta z tohoto fo /tak se mu říká/vypláceny ,přispívá platbami a tak si prý odebere co mu patří.jsou to pouze 2 měsíční příspěvky do svj na účet u svj.Děkuji.asi se hloupě vyjadřuji ale snad je to srozumitelné .Halada

    Vložil Poznamka (bez ověření), 6. Říjen 2015 - 21:02

    SVJ (účetní) a vlastník by měli sepsat dohodu o zápočtu, která pak bude účetním dokladem zaúčtování této operace. Zde má být přesně popsány pohledávka a závazek a čas uskutečnění zápočtu. Tj. kdy a co vlastník v jaké výši položky plateb sníží a jaký závazek SVJ bude zároveň vyrovnán.

    Vložil lake, 7. Říjen 2015 - 0:44

    Poznámka se v tomto mýlí. Započtení je zásadně jednostranný právní úkon. Žádná dohoda není zapotřebí a byla by zcela zbytečná. Postačuje jednostranný projev vůle, který dojde druhé straně.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".