Záporná či minimální spotřeba teplé a studené vody

Vložil lawa, 25. Červenec 2011 - 10:21 ::

Dobrý den,

jsem vlastník bytové jednotky v rámci SVJ. Majitelem bytu jsem teprave rok. Při odečtech stavů vodoměrů za rok 2010 jsem byl mimo ČR. Při vyúčtování mi proto byla stavovena průměrná spotřeba SV i TV podle předchozího majitele. Bývalý majitel i celá jeho rodina asi vodou moc nešetřili a proto mne napočítaná spotřeba pro 2 osoby byla velmi vysoká a ještě jsem nad rámec záloh platil 9tis. nedoplatek.

Z mnoha diskusí zde i na jiných místech jsem ale nenašel odpověď na můj problém. Po písemném potvrzení od správce mi bylo sděleno, že počáteční stav vodoměru teplé vody bude 57,69 m3 a na vodoměru studené vody 89,79 m3 vše pro rok 2011 (počátečné stavy pro rok 2010 + nafakturovaná prům. spotřeba). Momentální stav vodoměrů je 37,515 m3 pro teplou a 55,409 m3 pro studenou vodu. Při naší malé spotřebě (často jsme mimo byt i na delší dobu) budou stavy na vodoměrech ke konci roku reálně nižší (cca o 10–15 m3 pro oba vodoměry) než počátečné stavy.

Vím, že výpočet se provádí podle 70:30% a naše SVJ má odsouhlasené klasické vzorové stanovy. Nikde jsem ale zatím nezjistil, jestli není stavovena nějaká minimální spotřeba vody a pokud není, jestli mi bude příslušná záporná spotřeba vody proplacena zpět včetně zaplacených záloh. A co vodné a stočné pro moji jednotku, jak se vyčíslí? Vím, že budu platit poměrovou část z rozdílů vodoměrů fakturačních a součtu vodoměrů bytů, ale co ten záporný zbytek?

Děkuji za odpověď či objasnění této problematiky.

S pozdravem Vaňoušek

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil rivr, 27. Červenec 2011 - 21:07

  cit.(): „…A co vodné a stočné pro moji jednotku, jak se vyčíslí…“

  měli by jste mít schválená pravidla. Pokud nemáte – zjevně dojde analogicky k ropzpčtu jako u TUV – pouze poměr ZS/SS nebude 30/70 ale 0/100)

  cit.(): „…jestli mi bude příslušná záporná spotřeba vody proplacena…“

  V §13/4 ZoVB není přesný způsob co znamená „…umožnit odečet…“ – podle mne je tedy možné prokázání i obsažnou fotografií. Bezpochyby zaplatíte jen co jste spotřeboval (+rozdíl mezi fakt. a napočt. částky – zde je nutné hledat kde SVJ tlačí bota).

  cit.(): „…budu platit poměrovou část z rozdílů vodoměrů fakturačních a součtu vodoměrů bytů…“

  Bohužel je tomu tak. V našem SVJ se o náklad mezi fakturační a napočtenou částku zvyšuje cena za m3. A to jak u STO (kde pravidla nemáme žádná) tak pro TUV kde je problém zcela stejný (způsobený lhanicí ±40%).

  rivr

  Vložil lake, 25. Červenec 2011 - 20:19

  1. Zda je stanovena nějaká minimální spotřeba studené vody:
  Pro teplou vodu nic takového stanoveno není (vyhláška č. 372/2001 Sb.).
  Pro studenou vodu to zjistíte z vašich pravidel rozúčtování studené vody. My je neznáme.

  2. Zda vám bude rozdíl proplacen:
  Ano. Pokud budete mít záporné náměry vodoměrů, Vaše náklady vyjdou s opačným znaménkem a budou Vám tedy při vyúčtování započteny k dobru. Dále se Vám samozřejmě vrátí i zaplacené zálohy na vodu v plné výši.
  Vycházím z Vašeho tvrzení, že rozúčtovatel neuplatnil za rok 2010 "sankční" ustanovení při neumožnění odečtu podle § 5 odst. 7 vyhlášky 372/2001 Sb..

  3. Vodné a stočné pro Vaši jednotku:
  Ani vodné, ani stočné se pro jednotlivé jednotky nevyčísluje a nepředepisuje. Vlastník jednotky hradí vždy poměrnou část celkových nákladů domu na službu "poskytování vody".

  4. ... budu platit poměrovou část z rozdílů vodoměrů ...
  Nic takového platit nebudete. Pro teplou vodu se celkové náklady domu rozdělí u vody poměrně podle náměrů vodoměrů. U tepla pro ohřev vody ze 70% poměrně podle náměrů vodoměrů, z 30% podle podlahových ploch jednotek. Rozdělují se zásadně náklady domu, nikoliv metry krychlové.
  Pro studenou vodu Vás opět odkazuji na pravidla platná ve Vašem SVJ.

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".