Vznik SVJ v rodinnem dome

Vložil Jirka (bez ověření), 3. Červenec 2023 - 23:00 ::

Dobry den, Bydlim v rodinnem domku o trech bytovych jeenotkach (tri ruzni majitele). Bohuzel se nam nepovedlo domluvit se na rozumne sprave domu. Je nejaka sance zalozit SVJ i pres nesouhlas jednoho z vlastniku? Pokud by se nedostavil na ustavujici schuzi, je mozne SVJ zalozit bez pritomnosti jednoho z vlastniku?

Dekuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Založil (bez ověření), 12. Červenec 2023 - 15:15

  „Je nejaka sance zalozit SVJ i pres nesouhlas jednoho z vlastniku?“ (Vložil Jirka (bez ověření), 3. Červenec 2023 – 23:00)

  Jistě. Stačí dosáhnout zákonné meze počtu jednotek nebo počtu vlastníků. Z dobrovolnosti se tím stane povinnost.

  Jiná otázka je, proč se domníváte, že byste si tak snad měli pomoci.

  Vložil Prokop (bez ověření), 4. Červenec 2023 - 7:38

  Jak napsali ostatní, SVJ problémy neřeší, ale přináší, zvětšuje a vytváří nové, dosud nevídané. Výhody SVJ nehledejte, žádné nejsou.

  Nicméně je třeba se vždy zamyslet i nad argumentací druhé strany: Nyní, ve spoluvlastnictví, rozhodujete podílem 50,0001 % všech. Výhodou s velkým otazníkem by snad mohlo být jedině „rozhodování podílem 25,0001 % všech“.

  (V uvozovkách je zjednodušené, zkrácené a ne zcela přesné vyjádření, jehož podstata co do uvedeného podílu je nicméně správná. Více zde pod heslem tzv. většinové rozhodování.)

  Vložil radka2222 (bez ověření), 4. Červenec 2023 - 7:29

  pokud se nedomluvíte jako spoluvlastníci, jak se chcete domluvit jako svj? vznikem svj jen vzniknou další náklady, mnoho povinností, a rizika pokut od různých institucí. čemu říkáte rozumná správa domu?

  Vložil Telepat (bez ověření), 4. Červenec 2023 - 20:58

  Tak Jirka možná doufá, že zvolí profi předsedu a nechají řízení domu na něm. Někdy – když je dům rozhádaný – má svěření řízení SVJ cizí osobě, která v domě nebydlí, smysl a psychologicky to funguje.

  Nicméně správcovské firmy a profi předsedové o tak malé domy obvykle zájem nemají. I kdyby byl „správovský poplatek“ 300 – 500 Kč za byt, žádnému podnikateli se to nevyplatí.

  Vložil Vlastnice v malém domě (bez ověření), 4. Červenec 2023 - 21:28

  „Nicméně správcovské firmy a profi předsedové o tak malé domy obvykle zájem nemají. I kdyby byl „správovský poplatek“ 300 – 500 Kč za byt, žádnému podnikateli se to nevyplatí.“ (Vložil Telepat (bez ověření), 4. Červenec 2023 – 20:58)

  Ceník vypadá zpravidla jinak (měsíčně): … Kč za byt, nejméně však … Kč za dům. Takže malý dům se naopak velmi vyplatí, a to externímu správci a ještě více profi předsedovi, ale nevyplatí se vlastníkům. Má to logiku, malý dům si mohou spravovat vlastníci sami, hodně malý dokonce bez SVJ, čímž ušetří, a to nemálo, a propočet by je k tomu měl přimět.

  Sama jsem vlastnicí v malém domě. Trochu jsem počítala: Kdybych hradila veškeré náklady celého domu sama (a ostatní vlastníci by neplatili nic), hradila bych méně, než kolik hradím, pokud jde vše přes SVJ a spřízněné osoby a firmy. Jsme v situaci, kdy že SVJ už není ze zákona povinné. Ovšem ke zrušení SVJ (a tím k úsporám) je třeba souhlasu všech (i bydlících v cizině, i mrtvých, i nekontaktních, prostě všech).

  Vložil Justitianus, 4. Červenec 2023 - 0:17
  • Jirka: „… je mozne SVJ zalozit bez pritomnosti jednoho z vlastniku?“

  Ano, je možné SVJ zalozit bez přítomnosti jednoho z vlastníků. Podmínka založení SVJ při méně než pěti jednotkách je uvedena v zákoně:

  § 1199
  Je-li v domě méně než pět jednotek, může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek.

  Vy tři se neumíte domluvit se na rozumné správě domu. Je naivní a směšné domnívat se, že po zbytečném založení SVJ to bude najednou probíhat nějak jinak.

  Justitianus

  Vložil Lumír (bez ověření), 12. Červenec 2023 - 12:42

  Napsal jste:

  „Ano, je možné SVJ zalozit bez přítomnosti jednoho z vlastníků.“

  Ale Jirka přece napsal, že jeden vlastník nesouhlasí, v tom případě nelze SVJ založit. Musí přece sohlasit všichni vlastníci. Je jedno, jestli nesouhlasící vlastník je nepřítomen nebo se shromáždění vlasatníků účastní. Bez jeho souhlasu ostatní vlastníci SVJ nezaloží.

  Vložil Justitianus, 12. Červenec 2023 - 21:23

  Lumíre, zřejmě jste nepochopil jednoduchý text v češtině.

  Tazatel se ptal na založení SVJ bez přítomnosti jednoho z vlastníků. Domníval se, že musí být svolána „ustavující schůze“. Není tomu tak. Vlastník jednotky může připojit svůj podpis na listinu se stanovami kdykoli a kdekoli, v místě a čase podle své úvahy. Podle toho jsem tazateli odpověděl.

  Napsal jsem mu též (s citací ze zákona), že k založení SVJ v jeho případě je nutný souhlas všech vlastníků jednotek.

  Co mi tedy chcete sdělit? Na co se ptáte?

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".