Vyuctovani SVJ chyba 5let zpetne

Vložil Voda (bez ověření), 24. Červen 2024 - 0:07 ::

Dobry den, prosim, mame podruzny vodomer, tj. hlavni a podruzny je na zalivku, tedy cena bez stocneho. Nyni omylem nedali do vyuctovani vysi z podruzneho vodomeru. A tak se zjistilo, ze tuto polozku 5let zletne davali do jineho pole a tim jsme misto usetrili, meli za vodu vyssi uhradu. Lze zpetne teklamovat roky predchozi? Pokud ano, kolik let zpetne a dle jakeho paragrafu? Dekuji.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Justitianus, 24. Červen 2024 - 14:56

  Předpokládám, že v domě je osazen podružný vodoměr, který je uveden ve smlouvě s dodavatelem vody, případně ve smlouvě s provozovatelem kanalizace.

  Ohledně reklamačních lhůt si přečtěte smlouvu s dodavatelem. My neznáme její obsah. Pokud reklamační lhůta již marně uplynula, je stále ještě možné uplatnit nárok na náhradu škody.

  • Podle § 629/1 platí: „Promlčecí lhůta trvá tři roky.“
  • Podle § 619/1 platí: „Jedná-li se o právo vymahatelné u orgánu veřejné moci, počne promlčecí lhůta běžet ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé."
  • Podle § 619/2 platí: „Právo může být uplatněno poprvé, pokud se oprávněná osoba dozvěděla o okolnostech rozhodných pro počátek běhu promlčecí lhůty, anebo kdy se o nich dozvědět měla a mohla."

  Oprávněná osoba (statutár SVJ) se o okolnostech dozvědět měla a mohla v den, kdy bylo doručeno vadné roční vyúčtování od dodavatele. Následující dne byl prvním dnem tříleté promlčecí lhůty.

  Justitianus

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".