Výklad NOZ podle Glotzmanna

Vložil lake, 15. Červen 2013 - 19:36 ::

Pan Filip Glotzmann je úředník MS, odpovědný za reakce na dotazy veřejnosti k novému Občanskému zákoníku. Narazil jsem na novinový článek jehož je autorem (Glotzmann, F.: Špatně přečtený občanský zákoník, Lidové noviny 14. 6. 2013). Pan Glotzmann se v článku pustil do kritiky zveřejněných názorů na NOZ, cituji:

 • Není ale již pravdou, že „Členové společenství vlastníků za jeho závazky ručí celým svým majetkem“. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen pouze v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech domu.

Panu Glotzmannovi uniklo, že obě tvrzení jsou pravdivá, stojí vedle sebe a nijak se nevylučují:
(1) Vlastník jednotky bude podle NOZ (stejně jako dnes) ručit za dluhy společenství alikvotně, to jest do výše svého spoluvlastnického podílu.
(2) Zároveň samozřejmě platí, že za dluh takto vzniklý ručí celým svým majetkem.

SVJ není společnost s ručením omezeným, pane Glotzmanne.

lake

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Dušan, 18. Červen 2013 - 12:37

  Pan Glotzmann uvedl:
  Není ale již pravdou, že „Členové společenství vlastníků za jeho závazky ručí celým svým majetkem“. Za dluhy společenství vlastníků ručí jeho člen pouze v poměru podle velikosti svého podílu na společných částech domu.

  Jestli tím pan Glotzmann nemyslel to, že člen společenství neručí za celý závazek společenství tj. společně a nerozdílně s ostatními členy společenství (tj. jeden za všechny a všichni za jednoho jako u podílového spoluvlastnictví), ale jen za svůj podíl.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".