Volba nového výboru po ukončení funkčního období

Vložil Anonymous, 26. Červen 2007 - 16:01 ::

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda je stávající výbor po skončení funkčního období 5 let povinnen svolat sám od sebe schůzi shromáždění SVJ a zda můžou stejní členové automaticky být zvoleni znovu na dalších třeba 5 let.

Ptám s proto, že u nás v SVJ (existuje od 18.6.2002) jsme značně nespokojeni se stávajícím předsedou a chtěli bychom ho odvola nebo přehlasovat, ale vlastně prakticky moc nevíme, jak na to.Naše stanovy sice říkají, že ho po nečinném období půl roku může shromáždění odvolat, ale to by tady asi nebyla naplněna skutková podstata, protože on „určitou minimální činnost“ po upozornění vykoná. Prostě když se mu něco 10× vytkne, tak to nakonec nějak udělá, ale mezitím uplyne třeba i pár měsíců atd.

Po laickém prostudování zákona jsem nabyla dojmu, že pokud ho minimálně 50% vlastníků s většinovým podílem přehlasuje a podpoří jiného (předem osloveného) kandidáta, tak již zvolen být nemůže. A myslím si, že schůzi je povinen svolat výbor, který tak ale neučiní, protože chce „zůstat u kormidla“ a myslí si, že se to přejde. A myslím, že vzhledem k tomu, že shromáždění je nejvyšším orgánem SVJ, tak by schůzi mohlo svolat i samo a je možné přehlasovat člena výboru i bez jeho přítomnosti???

Děkuji předem všem za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 17. Srpen 2007 - 13:44

    Dobrý den, záleží na tom, co přesně máte ve stanovách. Ale většinou je to tak, že schůzi shromáždění svolává výbor, ale na popud alespoň 25 % vlastníků ho musí svolat a v případě, že tak neučiní, můžou tak tito vlastníci učinit sami. Nemusíte ani čekat na konec volebního období, jelikož shromáždění může člena výboru odvolat bez udání důvodu, a to více jak 50% přítomných vlastníků.Takže neváhejte, oslovte si kandidáta, který funkci přijme a neváhejte předsedu, který nic nedělá odvolat.U nás nastalo něco podobného,jeden člen výboru je zaneprázdněný podnikatel, druhý člen výboru v bytě nebydlí a nestará se a v tu chvíli byl výbor neschopný cokoliv udělat,podepsat atd.Tak jsme zvolili nového člena.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".