Úhrada z účtu společenství (faktura, dohoda) hotově

Vložil Petr, 13. Leden 2010 - 9:22 ::

Mám dotaz z praxe. Je možné (nejlépe dle zákona o účetnictví) proplácet faktury a dohodu o práci (brigádu) hotově ? T.j. výběr z účtu a v účetnictví buď potvrzení o převzetí peněz (v případě dohody o práci) či faktura (práce řemeslníka). Děkuji za praktické zkušenosti.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil N. Klainová (bez ověření), 13. Leden 2010 - 9:45

  Úhrady v hotovosti se účtují jako úhrady z pokladny (účet 211 Pokladna) nebo jako úhrady ze zálohy k zúčtování (např. účet 378-xxx Zálohy k zúčtování).

  Předpokládejme, že máte zaveden účet Pokladna. Výběr z běžného účtu budete účtovat přes účet 261 Peníze na cestě (PNC). V předkontacích je na levé straně účet pro stranu MD, na pravé je pro stranu Dal.

  Zaúčtujete:

  1. Výběr z účtu na doplnění pokladny 211/261 – podle příjmového pokladního dokladu
  2. Úbytek na běžném účtu 261/221 – podle výpisu z běžného účtu
  3. Výplata zaměstnanci 331 nebo 379/211 – podle výdajového poklad. dokladu
  4. Úhrada přijaté faktury v hotovosti 321/211 – podle výdajového pokladního dokladu

  atd.

  Pokud šlo např. o fakturu za opravu, na které bylo uvedeno, že je to faktura za hotové, a kterou jste měli proplatit hned po jejím osobním převzetí, můžete účet 321 Dodavatelé vynechat a účtovat výdaj peněz přímo na nákladový účet 511 Opravy a udržování, čili 511/211. Přílohou k výdajovému pokladnímu dokladu bude právě faktura za hotové.

  Podrobnosti k účtu Peníze na cestě jsou zde: http://klaiex.webnode.cz/…ze-na-ceste/

  N. Klainová

  Vložil svetluska, 27. Říjen 2012 - 10:54

  Dobrý den, co vede SVJ k tomu, aby hradily faktury v hotovosti? Je to přece dražší i složitější. V minulosti se muselo vše hradit jen bezhotovostně a toky peněz byly transparentnější..

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".