Transformace BD
Ahoj, mam dotaz ohledně transformace BD na SVJ.. muže BD převést na své členy při jeho transformaci podíl na konkrétní bytové jednotce? Příklad: BD vlastní mimo jine bytovou jednotku, ke které nemá nikdo nájemní smlouvu. Muže bytové družstvo rozhodnout o tom, ze pri převodu jednotek do osobního vlastnictví jejich členů přejde vlastnické právo na te dotčené jednotce na jeho členy? Ze například každý ze členů bude vlastník 1/0? Dekuju!
Vlastníkem bytové jednotky, kde není žádný nájemník je družstvo. Družstvo taky vlastníkem zůstane, když ostatní jednotky na někoho převede. Tu jednu na nikoho nepřevede a i nadále bude jejim vlastníkem. Družstvo pak bude členem svj. Takové blbiny,jako převádět jednu jednotku na všechny členy družstva se nedělají.
- „… mam dotaz ohledně transformace BD na SVJ.“
Přestaňte fantazírovat! Neexistuje nic takového jako „transformace BD na SVJ“. Žádná „transformace“ se nikdy konat nebude. Až si vyženete z hlavy ten nesmysl, pak snad porozumíte:
- BD bylo vlastníkem celé budovy.
- Jestliže tento vlastník vložil prohlášení do katastru, pak tím rozdělil své právo k budově na vlastnické právo k jednotkám.
- Může pak převést některé nebo všechny jednotky na jiné osoby, ale tím se na existenci BD nezmění vůbec nic.
- Může být, že v domě vznikne SVJ. Tím se na existenci BD nezmění vůbec nic.
Neptejte se tedy nás. Ptejte se vlastníka (bytového družstva) a členů orgánů BD na to, jaké má družstvo s volnou jednotkou plány, a zda žádný nebydlící člen nebude blokovat její převod [1]. Nic nebrání koupěchtivým zájemcům učinit družstvu nabídku na odkoupení.
- „Muže bytové družstvo rozhodnout o tom, ze pri převodu jednotek do osobního vlastnictví jejich členů přejde vlastnické právo na te dotčené jednotce na jeho členy?“
Opět totální nesmysl, který je v rozporu s ústavou. Ne, družstvo nic takového rozhodnout nemůže. Změna vlastníka nemovité věci probíhá totiž zcela jinak než jednostranným rozhodnutím družstva. Není možné žádné osobě vnutit do vlastnictví cizí majetek!
Při převodu vlastnictví jednotky se postupuje v souladu se zákonem – zpravidla se sjedná písemná soukromoprávní smlouva mezi převodcem a nabyvatelem; ta musí být doručena katastrálnímu úřadu, který provede (po uplynutí zákonné lhůty) zápis změny vlastnictví do katastru.
I kdyby se mělo jednat o dar, je k tomu třeba písemná smlouva s ověřenými podpisy dárce i obdarované osoby a následné úřední rozhodnutí o povolení zápisu do katastru.
Justitianus
Poznámka 1: BD je k převodu nepronajaté jednotky povinno získat souhlas všech nebydlících členů BD (t.j. těch členů, kteří mají podle stanov právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu), viz 2012/90/§751/1.
Poslední komentáře