Technické řešení distančního hlasování orgánů SVJ

Vložil kukačka (bez ověření), 12. Květen 2015 - 14:05 ::

Prosím o návrhy technického řešení hlasování schůze shromáždění online a jednání výboru online.

  1. Hlasování bude mít stanoveno přesně vymezený čas od kdy do kdy (např. od pátku 14:00 do soboty 13:59:59).
  2. Vlastník (člen výboru) se přihlásí pod svým přihlašovacím jménem a heslem do uzavřené sekce webových stránek SVJ, kde bude aktivní podsekce např. „Schůze shromáždění“.
    Zde bude seznam navrhovaných usnesení a zaškrtávátka PRO, PROTI, ZDRŽEL SE.
    Zaškrtne svou volbu.
  3. V sobotu ve 14:00 budou zveřejněny výsledky hlasování.

Je to takto v souladu s legislativou?

(Ponechme nyní stranou stanovy, stanovy připravujeme nové a chceme je uzpůsobit možnosti distančního hlasování orgánů.)

Přihlašovací jméno a heslo obdrží každý vlastník osobně proti podpisu a kontrole občanského průkazu.

Praktické důsledky:

  • v jaké podobě vyhotovit zápis? Vytisknout a ověřovatel podepíše? Máte nějaký nápad, jak volit distančně pracovní předsednictvo a ověřovatele? Zatím mě nic nenapadlo
  • jak se k zápisu postaví rejstříkový soud, civilní soud obecně v případě sporů vlastníka s SVJ, a jak banky nebo pojišťovny, stavební úřady apod.?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil kukačka (bez ověření), 13. Květen 2015 - 9:57

    Má někdo výhrady proti délce hlasování od pátku 14:00 do soboty 13:59:59, resp. délce „distanční schůze“? Zákon nestanovuje, že by schůze měla trvat hodinu nebo dva dny, že?

    Vložil P_V (bez ověření), 12. Květen 2015 - 23:51

    Pouhá znalost jména a hesla je pro ověření nedostatečná. Dá se zpětně zpochybnit, že jste si to klikání vygenerovali sami. Musí v tom figurovat osobní certifikáty, které jim vydá nezávislá autorita.

    Vložil kukačka (bez ověření), 13. Květen 2015 - 8:45

    Datové schránky také mohou fungovat bez přihlašování certifikátem, pouze zadáním jména a hesla. Já bych problém neviděl.

    Vložil P_V (bez ověření), 13. Květen 2015 - 10:06

    Datové schránky ale provozuje nezávislá autorita, ne ten, kdo by měl zájem na pozměňování zpráv. Navíc se ten systém provozuje v určitém střeženém režimu, kdy se do něj nemůže jen tak bez povšimnutí hrábnout.

    Vložil kukačka (bez ověření), 13. Květen 2015 - 10:22

    Samozřejmě přístupy a každé kliknutí se bude logovat, podezřelé přístupy by měly být detekovány, zavedeme volitelné dvoufaktorové ověřování (pro začátek Google Authenticator, časem možná SMS), volitelné povolení přihlášení z povolených IP adres, a podobně. Samozřejmě, že to nikdy nebude dokonalé. Nebo jaké jiné řešení navrhujete? Proto jsem založil toto vlákno, aby se o návrhu diskutovalo.

    Vložil P_V (bez ověření), 13. Květen 2015 - 16:18

    Může nastat situace, že budete muset doložit, že hlasování provedli konkrétní vlastníci. Jak to uděláte? Všechny logy a údaje v db jste si přeci mohli vygenerovat sami…

    Prostě v tom musí figurovat něco nezfalšovatelného jako osobní certifikát, kterým se podepíše samotné hlasování – ne pouze ověření přihlášení. Nebo nezávislá autorita která tu aplikaci bude provozovat místo Vás a bude schopna autenticitu nějak dokázat.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".