Správa × užívání majetku

Vložil Anonymous, 11. Červenec 2025 - 11:17 ::

Pan Neugebauer se domnívá, že správce cizího majetku spravovaný cizí majetek užívá.

Děkuji Vám, pane Neugebauere, za podnět k přečtení právní úpravy. Nic aspoň přibližně podobného Vaší domněnce z právní úpravy nevyplývá. Pokud jsem něco přehlédl, prosím o upřesnění. Právo je složité a něco jsem přehlédnout mohl. Správa majetku ovšem zase tak složitá oblast není, správa (vlastního i cizího) majetku typicky právní vzdělání nevyžaduje.

Užívám-li (vlastní nebo cizí) automobil, jedu s ním do Bratislavy, do Chorvatska, na chatu, do práce nebo třeba do ZOO. Nebo se jen tak trochu projedu. Jen tak, bez cíle. Nebo na autodromu. Udělá to dobře mě i automobilu. A platím pokuty.

Spravuji-li cizí automobil, zaregistruji ho v registru vozidel, platím pojištění, zajišťuji STK a emise, zajišťuji pravidelnou údržbu i nepravidelné opravy. A ano, občas ho projedu, pokud by jinak stál, ale nikoliv pro radost nebo svůj jiný užitek, ale proto, že dlouhé stání automobilu neprospívá a mám povinnost chránit svěřenou hodnotu. Pokuty za vlastníka neplatím.

Ještě nic?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Tomáš Neugebauer. (bez ověření), 11. Červenec 2025 - 12:35

    Srovnáváte nesrovnatelné. Zjevně vám chybí vzdělání v požární prevenci.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 11. Červenec 2025 - 13:44

    vám zase chybí porozumění zákonům (vzdělání v právu) a zdravý rozum :-(

    Vložil Školačka (bez ověření), 11. Červenec 2025 - 13:27

    Aby člověk rozlišil správce a uživatele, nepotřebuje maturitu ani vzdělání v požární prevenci.

    To je schopna rozlišit i školačka a nejspíš i předškolačka.

    Vložil Zdenek 22, 11. Červenec 2025 - 11:41

    Pane Anonymous, aniž bych dělal obhájce panu Neugebauerovi (nepotřebuje to), tak vám jistě uniklo, že zde jde o něco úplně jiného.

    Tak schválně. Pokud byste byl členem statutárního orgánu nějakého SVJ, což zjevně nejste, jak byste se stavěl k dodržování povinností na oblasti protipožární ochrany domu, který byste měl ve správě?
    Nechal byste to na vlastnících s tím, že SVJ (není přece vlastníkem domu) se to netýká? A pokud by SVJ Hasiči vytkli nedostatky, vy je neodstranil (to je přece povinnost vlastníka) a dostal za to sankci, rozporoval byste ji a stále nedostatky neodstranil? Těším se na vaši odpověď.

    Vložil Hoho? (bez ověření), 11. Červenec 2025 - 14:40

    „jak byste se stavěl k dodržování povinností na oblasti protipožární ochrany domu, který byste měl ve správě?“

    Povinností koho?

    Vložil Zdenek 22, 11. Červenec 2025 - 14:49

    § 1/2 z. 133/1985 Sb.:
    Každý je povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru…

    Hasiči si už toho správného nositele povinností najdou!

    Vložil Hoho? (bez ověření), 11. Červenec 2025 - 14:50

    Založte si svou diskusi, pane Zdenku 22.

    Tady jste mimo téma.

    Tady se řeší, zda k rozlišení vlastníka a správce je či není třeba vzdělání v požární prevenci. Jaký je Váš názor?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".