společné části domu

Vložil Anonymous, 15. Červenec 2009 - 8:30 ::

Dobrý den, chtěla bych poradit a vědět, zda se počítá do společných části domu venkovní části dveří k bytu, poštovní schránky a venkovní části oken. Bydlím v domě, kde se provedla celková rekonstrukce domu včetně zateplení domu. Dům má 70 % vlastníků a 30% uživatelů. Družstvo dělá správce společných částí domu a má k tomu výbor samosprávy, zástupce z řad uživatelů. SVJ nebylo dosud ustanoveno. Teď, když jsme využili dotace atd, družstvo bude spravovat dům na dalších 15 let. Okna už jsme vyměnili za plastová a teď nevím jestli patří do společných částí domu. Dříve se prováděli nátěry oken a venkovní byly hrazeny jako společné z FO a vnitřní patřily k bytu a ty si platil každý sám. Ve vestibulu jsou zabudované poštovní schránky a jsou značně poškozené. Zejména, u těch bytů, které neustále mění své obyvatele a mění neodborně zámky.Zatím jsme se nikdy nedohodli na spravedlivých úhradách na opravu a platíme tedy podle podlahové plochy bytu, což je pro někoho strašně nespravedlivé. Bydlím ve třípopkojovém bytě a nemám lodžii, ale musela jsem přispět na opravu ve výši 24 000,– Kč a vedle byt dvoupokojový, který má ze svého bytu přístup k lodžii a užívájí ji zaplatil 17 000,– Kč. Jednopokojový byt, který nemá u svého bytu ani balkon, ani lodžii zaplatil 12 000,Kč. V domě máme kryt CO, vlastní je SBD. My místo sklepů máme sklepní boxy o výměře 1,25 m2 a máme je od počátku v bezplatném užívání.Vlastníkem tohoto nebytového prostoru je SBD. Celkové opravy domu si vyžádali 11 mil Kč. A částka, která připadla na tento nebytový prostor činila 500 000,– Kč. Ale družstvo nám tuto částku vyúčtovalo podle plochy bytu. Já bych vlastně měla podle plochy nárok užívat tak 2 boxy. Ale ty máme všichni stejné. Poraďte mi. Dík Alice

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 16. Červenec 2009 - 4:09
  "chtěla bych poradit a vědět, zda se počítá do společných části domu ..."
  Viz prohlášení vlastníka budovy.
  "když jsme využili dotace atd, družstvo bude spravovat dům na dalších 15 let."
  Správa domu je služba. Určení správcovské firmy je na vás; dotace s tím nemají nic společného.
  "Okna už jsme vyměnili za plastová a teď nevím jestli patří do společných částí domu."
  Viz prohlášení vlastníka budovy, nebo smlouva o převodu bytu do osobního vlastnictví. Pokud je vnější část společná, jak píšete, mělo se z vybraných záloh na údržbu a opravy společných částí hradit přesně 50 procent nákladů na výměnu oken. Zbytek měl každý vlastník doplatit (různé částky podle počtu a rozměru oken v bytě). Spočítejte si, zda jste na způsobu úhrady vydělala nebo prodělala.
  "Zatím jsme se nikdy nedohodli na spravedlivých úhradách na opravu a platíme tedy podle podlahové plochy bytu ..."
  A dokud se nedohodnete na platbách jinak, než podle výše spoluvlastnických podílů, bude to tak jako dosud. Nový zákon o vlastnictví bytů by mohl přinést nápravu ve věci balkonů, lodžií a společných prostor obecně.
  "místo sklepů máme sklepní boxy (...) v bezplatném užívání. Vlastníkem tohoto nebytového prostoru je SBD."
  V tom případě nemohou na ostatní vlastníky rozúčtovávat náklady 500000 Kč na opravu těchto svých prostor. Mohli a měli by ovšem po vás požadovat nájemné, ledaže by právo na bezplatné užívání boxů v majetku SBD bylo součástí smlouvy o převodu bytu.

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".