řádné odečty, náhradní termíny odečtů a následné sankce při nedodržení

Vložil Anonymous, 23. Leden 2008 - 13:35 ::

Dobrý den, mám celkem složitý dotaz. Jsem majitelem bytové jednotky a tak i členem SVJ. Naše SVJ má smlouvu s účetní firmou (a právním zástupcem v jedné osobě) a smlouvu se společností, která zajišťuje každoročně odečty a vyúčtování. V loňském roce jsem měl problémy se zajištěním odečtů v mém bytě. O byt jsem se nestaral a vše nechal náhodě. Byl jem nucena zaplatit 300% penále. Abych letos opakování situace zamezil, kontaktoval jsem SVJ (předsedkyni a členy výboru) a na společné schůzce jsem se zajímal o chod SVJ, jak tomu předejít apd. Informoval jsem SVJ o korespondenční adrese (trvalém bydlišti), které je jinde než v místě bytové jednotky. Tuto adresu má na mě k dispozici (a plně ji při nejrůznějších výzvách využívá)i účetní firma. I v letošním roce jsem propásl řádné odečty v bytě. cca 3 pracovní dny po odečtech jsem chtěl kontaktovat společnost, která odečty provádí pro domluvení náhradního termínu. S firmou jsem mluvil. Dostalo se mi odpovědi, že mi nemůže termín sdělit přes telefon, ale musí zaslat doporučený dopis. Tuto odpověď jsem akceptoval a čekal dopis. Když po týdnu žádná výzva nepřišla, snažil jsem se firmu kontaktovat, tentokrát marně. Během celého týdne před Vánoci telefon nikdo nezvedal nebo byl nedostupný. To samé jsem udělal první týden v lednu – opět marně. Proto jsem kontaktoval předsedkyni výboru SVJ, která o ničem nevěděla a odkázala mě na účetní firmu. Účetní firma mi sdělila, že opět u mě nemají odečteno, přesto zde byla vůle situaci řešit, přestože odečty ještě nebyly firmou uzavřeny. Účetní firma mi zároveň sdělila, že doporučený dopis byl zaslán na adresu bytové jednotky a ne na mojí. Mezi SVJ a firmou na odečty je smlouva, která sice nařizuje oznámit datum náhradních odečtů do 5ti dnů doporučeným dopisem, ale neřeší na jakou adresu. SVJ se hájí tím, že adresy z důvodu zákona na ochranu osobních údajů nesmí firmě sdělit. Společenost provádějící odečty sdělila, že kontakty dostává od účetní firmy a účetní firma je překvapena, že byl doporučený dopis zaslán na jinou adresu než mají k dispozici… Jak tuto situaci vyřešit? Nejsem si vědom svého pochybení.. Upravuje tuto situaci nějak zákon, vyhláška? Jak se teď zachovat. Opět po mě SVJ bude nárokovat 300% penále.. Jak získává spol. provádějící odečty adresy, kam zasílat upomínky na náhradní termín? SVJ opravdu nemůže poskytnout doručovací adresy kvůli zákonu o ochraně osobních údajů? Předem Vám děkuji za radu, pomoc, názor. Příjemný den – Ondráček

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil 566a567, 1. Únor 2008 - 12:21

  Dobrý den!

  Vy platíte nějakých 300% penále nebo platíte třikrát-náměr? Máme v domě podobnou situaci, ale ne až tak, že by se nedaly odečty provést. (Hrají si s vodoměry uvnitř bytů, v malém domě jim na to pravidelně přijdeme a pak tam naběhneme a oni podepíší protokol o tom, že tam neoprávněná manipulace byla = trojnásobek náměru.)

  1. Máte někde provedeno – nějakým vnitřním předpisem – ty si musíte všechny zpětně přečíst a předseda Vám je musí předložit – jakým způsobem se počítá teplo a ostatní služby?
  2. Vyúčtovali Vám loni konto na nulový stav, aby bylo zřejmé, z čeho platíte 300% penále?
  3. Pokud nemáte provedeno žádným předpisem – Pro Vlastníky Závazným! – jak teplo odčítáte, jsou povinni to provést podle vyhlášky o rozúčtování nákladů… Najdete ji tady v sekci legislativa v platném znění.
  4. Pokud potom zjistíte, že jste neumožnil náměr a oni Vám snad náhodou prokáží, že jste obeslán byl, jste povinen podrobit se dikci příslušného textu té vyhlášky či Vašeho vnitřního předpisu.
  5. Obecně platí, že v mamutím společenství to je tak, že „loni měl tákovej nedoplatek, tak néjni divný, že ho má i letos“. Zvlášť, když píšete o tom, jak dezinformovaně to u vás funguje.
  6. Všechno projděte znovu, všechno nastudujte a i když se budete tvářit jako že je to neotravnější čtivo, tak ho prostudujte tak dobře, až budete mít naprosto jasno.

  Držím palce, že si uhájíte, že letos i loni Vás ošidili a že když jim sdělíte, že budete nucen donoci se svých práv soudně, vyúčtování Vám provedou znovu. I kdy to pro ně bude dost pracné.

  P.S.: My jsme nalezenou chybu sice uhájili, ale právní cestou jsme to neřešili. Radši jsme si to vzali celé na krk my sami. (-: Takže jsme místo satisfakce tak trochu ti potrestaní nakonec my… (-:

  Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".